درمان های غیر جراحی تنگی مجرای نخاعی

درمان بدون جراحی تنگی مجرای نخاعی

آیا مشکل تنگی مجرای نخاعی بدون عمل جراحی قابل درمان است؟بله . انواع درمان غیر جراحی تنگی مجرای نخاعی موجود چه مواردی هستند؟ در حقیقت کمتر از ۵ درصد از بیماران مبتلا به مشکل فقراتی نیاز به جراحی ستون فقرات دارند.
ممکن است پزشک شما، چندین گزینه غیر عمل جراحی را برای درمان مشکل تنگی مجرای شما پیشنهاد دهد.

غالباً روند درمان تلفیقی از چندین درمان است. به عنوان مثال، ممکن است درمان دارویی با درمان فیزیکی همراه باشد. حال به بررسی برخی از درمان های غیرجراحی به صورت جداگانه می پردازیم.


درمان تنگی کانال نخاعی در اصفهان


درمان های غیر جراحی تنگی مجرای نخاعی

درمان دارویی
درمان دارویی

دارو

انواع داروهای متعددی برای تسکین تورم، درد و اسپاسم ماهیچه ایی موجود است. اگرچه برخی از این داروها بدون نسخه هم موجود هستند، منطقی نیست که آنها را با داروهای تجویزی پزشک تان همزمان باهم استفاده کنید، مگر آنکه طبق دستور خود پزشک باشد.

درست همانند داروهای تجویزی، داروهای دیگر هم می توانند تاثیرات جانبی جدی داشته باشند.

درمان غیرجراحی تنگی مجرای نخاعی

داروهای تزریقی

متداول ترین داروی تزریقی مورد استفاده در کمک به تسکین علائم تنگی مجرای نخاعی، «تزریق نخاعی» است. در این نوع تزریق، دارو (معمولا استروئید) به محلی تزریق می شود که ریشه های عصبی (موسوم به ناحیه اپیدورال) در آنجا قرار دارند.

دارو به کاهش ورم و درد شدید که تا دست ها یا پاها پخش می شود کمک می کند. معمولا در مدت چندین هفته، سه تزریق انجام می شود.

ورزش های کششی
ورزش های کششی

ورزش درمانی

معمولا ورزش درمانی ترکیبی از درمان بدون تحرک و انجام ورزش های درمانی است. درمان بدون تحرک شامل استفاده از کیسه آب جوش یا یخ، امواج فراصوتی، محرک الکتریکی و ماساژ است.

این درمان ها به آمادگی بیمار برای انجام تحرک درمانی از طریق شل کردن ماهیچه های سفت و کاهش درد یا ناراحتی کمک می کند. ورزش های درمانی شامل انجام ورزش های کششی و تعیین شده در جهت کمک به تثبیت ستون فقرات، ایجاد استقامت و پایداری، و افزایش انعطاف پذیری می باشد.

همچنین ممکن است آزمایش های بیشتری از شما به عمل آید، نظیر:

اسکن از استخوان تنگی مجرای نخاعی
اسکن از استخوان تنگی مجرای نخاعی

اسکن از استخوان

این آزمایش به پزشک شما کمک خواهد کرد تا مشکلات فقراتی نظیر آرتروز، شکستگی ها یا عفونت ها را تشخیص دهد. در این آزمایش، مقدار بسیار کمی ماده رادیواکتیو در داخل رگ تزریق می شود.

این ماده در جریان خون شما حرکت کرده و از طریق استخوان ها جذب می شود. بیشتر ماده رادیواکتیو از طریق محلی جذب می شود که در آن ناحیه یک عامل غیرعادی، نظیر تورم، وجود داشته باشد.

اسکنر می تواند میزان پخش ماده را در تمام استخوان های شما تشخیص دهد و «نقاط بحرانی» (نواحی دارای ماده رادیواکتیو بیشتر) را نشان دهد تا پزشک متوجه شود که کدام ناحیه دچار مشکل است.

سی تی میلوگرام
سی تی میلوگرام

سی تی مییلوگرم

در این آزمایش رنگ خاصی به مایع نخاعی اطراف نخاع و شبکه های عصبی شما تزریق می شود. (قبل از آن، این ناحیه بیحس می شود.) سپس عکس سی تی اسکن از شما گرفته می شود. عکس گرفته شده، جزئیات آناتومی ستون فقرات شما، مخصوصاً رشته های عصبی و استخوان پیرامون آن را نشان می دهد.

پزشک بر روی عکس به دنبال نواحی فشار بر اعصاب است. سی تی اسکن هایی که همزمان با سی تی مییلوگرم ها انجام می شوند، در تشخیص تنگی مجرای نخاعی کمری بسیار مفید و سودمند هستند. نمونه عکس گرفته شده از طریق سی تی مییلوگرم در زیر نشان داده می شود.

تمام این اطلاعات، نظیر ورزش درمانی و آزمایش های عکسبرداری، همگی به طرح پزشک برای بهترین نحوه درمان مشکل تنگی مجرای نخاعی شما کمک می کند.


درمان دیسک کمر | دیسک گردن | کمر درد تنگی کانال و … نخاع زانو اصفهان دکتر امیر قنبریان