درمان خار پاشنه با سرکه سیب

خار پاشنه

خار پاشنه یکی از مسائل شایع دردهای کف پا به شمار می آید. عوامل زیادی سبب ایجاد این مسئله می شود که از جمله آن می توان به پوشیدن کفش پاشنه بلند اشاره کرد. خوشبختانه درمان خار پاشنه به سادگی صورت می گیرد.

خار پاشنه چه زمانی رخ می دهد؟

خار پاشنه زمانی رخ می دهد که رسوبات کلسیم در قسمت زیرین استخوان پاشنه ایجاد شود. این رسوبات غیرطبیعی کلسیم هنگامی ایجاد می شوند که فاسیا کف پا از پاشنه پا دورتر و کشیده تر شود. این کشش فاسیا کف پا در میان افرادی که کف پای صاف تری دارند, شایع تر است با این حال افرادی که قوس غیر طبیعی در کف پا دارند نیز, ممکن است این مشکل را تجربه کنند. در این مطلب با روش های درمان خار پاشنه آشنا می شویم.

عوامل ایجاد خارپاشنه پا

خار پاشنه پا در ورزشکارانی که تمرینات دویدن و پرشی بیشتری انجام می دهند, رواج شایع تری دارد. همچنین این بیماری در زنانی که کفش پاشنه بلند بیشتر استفاده می کنند, بیشتر دیده می شود. عوامل دیگری سبب خار پاشنه پا می شوند که برخی از آن ها عبارت است از: پا برهنه راه رفتن بر روی سطوح سخت, پوشیدن کفش نامناسب یا به شدت فرسوده, ماهیچه های ساق پا ضعیف, ایستادن به مدت طولانی, چاقی, افزایش سن و دیابت. این بیماری غالبا دارای نشانه ی خاصی نیست. با این حال زمانی که فرد به آن مبتلا شود, ممکن است دارای علائمی مانند درد پاشنه پا, درد در پشت پا به خصوص در زمان راه رفتن و دویدن باشد. در ادامه به روش های مناسب و راحت درمان خار پاشنه پا می پردازیم.

درمان خار پاشنه با سرکه سیب

سرکه سیب یکی از بهترین مواد موثر در درمان خار پاشنه به شمار می رود. این سرکه به بیرون آمدن کلسیم اضافی در ناحیه خار پاشنه, کمک می کند. همچنین موجب کاهش التهاب و تسکین درد کف پا ناشی از خار پاشنه نیز می شود. برای این منظور, نصف فنجان سرکه سیب را درون ظرفی گرم کنید. سپس وان کوچکی را پر از آب گرم کرده و سرکه سیب را درون آن بریزید. دو بار در روز پای خود را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه درون این محلول نگه دارید. این روش را یک یا دو هفته انجام دهید.

استفاده از یخ روی پاشنه پا یکی دیگر از روش های درمان خار پاشنه به شمار می رود که درد را کاهش و التهاب و تورم ناشی از خار پاشنه را کنترل می کند. با این حال دقت کنید نباید به طور مستقیم از یخ بر روی پوست استفاده نمود, چرا که خطر سرما زدگی را افزایش می دهد. به همین منظور, بطری را پر از آب کرده و درون فریزر قرار داده تا منجمد شود. سپس آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زیر پا بچرخانید. این روش به خصوص برای تسکین درد ناشی از فعالیت شدید مفید است.

جوش شیرین یکی دیگر از مواد غذایی مفید در رفع خار پاشنه پا محسوب می شود. بلورهای جوش شیرین به کاهش رسوبات کلسیم قسمت زیرین استخوان پاشنه پا کمک می کند. به علاوه اعمال آن بر آن ناحیه, موجب تسکین درد و کاهش التهابات می شود. برای استفاده, نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را با مقدار بسیار کمی آب مخلوط کنید تا خمیری حاصل شود. این خمیر را با استفاده از گاز پانسمان بر روی خار پاشنه اعمال کنید. به مدت چند روز این روش را تکرار نمایید.

روغن نارگیل یکی دیگر از مواد مغذی مفید جهت بهبود خار پاشنه می باشد. این روغن طبیعی موجب رطوبت و نرمی پاشنه شده و درد را تسکین می دهد. به علاوه این روغن حاوی کلسیمی است که برای شکل گیری مناسب استخوان ها ضروری است. برای استفاده می توانید ناحیه مبتلا به خار پاشنه را با استفاده از این روغن ماساژ دهید. این روش را هر شب قبل از خوابیدن تکرار کنید.

با توجه به مطالب بیان شده, خوشبختانه درمان خار پاشنه نیز مانند درمان ترک پاشنه پا به سادگی انجام می شود. با استفاده از این روش ها درد و التهاب ناشی از این بیماری تسکین می یابد.


دکتر امیر قنبریان

دکترای پزشکی و متخصص کایروپرکتیک از آمریکا

دارای بوردهای ایالتی و ملی آمریکا NBCE

عضو انجمن علمی کایروپرکتیک کالیفرنیا CCA