معاینه فیزیکی، اشعه X، سی تی اسکن، و ام آر آی در جهت تشخیص تنگی مجرای نخاعی

تشخیص مشکل تنگی کانال نخاعی می تواند مسئله ایی پرچالش باشد . علائم می توانند شبیه به علائم بیماری های دیگر نظیر درد سیاتیک  می باشند، افزون بر اینکه علائم ممکن است فقط گاهی اوقات ظاهر شوند. به منظور تشخیص علت مشکل تنگی مجرای نخاعی شما، پزشک تان باید چندین معاینه و آزمایش بر روی شما انجام دهد.

این معاینات و آزمایش ها به پزشک کمک می کند تا برنامه درمانی شما را تعیین کند، به گونه ایی که درد و سایر علائم شما را کنترل کرده و در عین حال به بهبود شما هم کمک کند.


بیشتر بخوانید : تنگی کانال نخاع چیست و چطور درمان می شود؟


تشخیص تنگی کانال نخاعی
تشخیص تنگی کانال نخاعی

انواع تصویربرداری مربوط به مشکل تنگی کانال نخاعی

شاید لازم باشد که برای کمک به تشخیص پزشک در مورد علت مشکل تنگی مجرای شما، برخی آزمایش های تصویربرداری انجام شود. این مطالعات تشخیصی معمولا زمانی انجام می شوند که بعد از گذشت ۳ تا ۶ ماه از مدت درمان، نظیر استراحت، داروهای ضدالتهاب، و درمان فیزیکی، علائم بیماری فروکش نکرده باشند.

آزمایش های تصویربرداری بر حسب احتیاط توصیه می شوند، چراکه بسیاری از افرادی که دارای علائم تنگی مجرای نخاعی نیستند دارای عکس، سی تی اسکن و ام آر آی های غیرعادی هستند. جراحی فقط باید در مورد بیمارانی انجام شود که علائم شان مرتبط با یافته های این مطالعه باشد.

معمولاً در همان ابتدا عکس اشعه x ساده گرفته می شود. این نوع عکس ها در مورد تشخیص وجود عفونت، تومور و مشکلات مرتبط با ردیف ستون مهره ها سودمند هستند. در این عکس ها، ناحیه دیسک تنگ شده، شکستگی ها، برآمدگی استخوانی یا آرتروز قابل مشاهده است.سی تی اسکن یا ام آر آی هم می تواند دیسک متورم شده را نشان دهد.


بیشتر بدانید : درمان تنگی کانال نخاعی در اصفهان


درمان دیسک کمر | دیسک گردن | کمر درد تنگی کانال و … نخاع زانو اصفهان دکتر امیر قنبریان