استئوآرتریت (آرتروز زانو )

آرتروز زانو چیست؟

استئوآرتریت (آرتروز زانو )  شایع ترین نوع آرتریت است و زانو یکی از شایع ترین مفاصل است. مفاصل همه در طی زندگی خود از چرخه طبیعی آسیب و ترمیم عبور می کنند ، اما گاهی اوقات روند بدن برای ترمیم مفاصل ما می تواند باعث ایجاد تغییر در شکل یا ساختار آنها شود. هنگامی که این تغییرات در یک یا چند مفاصل شما رخ می دهد ، به عنوان آرتروز شناخته می شود.

مفصل بخشی از بدن است که در آن دو یا چند استخوان با هم ملاقات می کنند – در زانو شما استخوان های ران و ساق است. همچنین یک استخوان کوچک در قسمت جلوی زانو وجود دارد که به آن پاتلا یا زانوی پا گفته می شود.

انتهای استخوانهای ما در یک سطح صاف و لغزنده پوشانده شده است که به غضروف (car-ti-lidge) معروف است. این به استخوان ها اجازه می دهد بدون اصطکاک در برابر یکدیگر حرکت کرده و مفصل شما را از استرس محافظت کنند.


بیشتر بخوانید : درمان زانو درد در اصفهان


زانوی شما همچنین دارای دو حلقه دیگر از نوع دیگری از غضروف موسوم به منیسک یا منیسک است که به شما کمک می کند تا به طور یکنواخت در سراسر مفصل زانو وزن خود را به اشتراک بگذارید ، همچنین در زیر زانو شما غضروف وجود دارد.

استئوآرتریت باعث می شود غضروف در مفصل زانو شما نازک شود و سطح مفصل زبرتر شود ، به این معنی که زانو به همان اندازه که حرکت نمی کند حرکت نمی کند و ممکن است احساس درد و سفتی کند.

استئوآرتریت می تواند هر کسی را در هر سنی مبتلا کند ، اما در زنان بالای ۵۰ سال شایع است.

جراحات یا سایر مشکلات مفصلی مانند نقرس می تواند افراد را از ابتلا به آرتروز بیشتر کند. ژنهایی که ما از والدین خود به ارث می بریم همچنین می تواند خطر بروز بیماری را افزایش دهد.

اضافه وزن داشتن به آرتروز نیز مرتبط است زیرا این امر باعث ایجاد فشار اضافی در مفاصل تحمل وزن مانند زانوها می شود.

درمان استئوآرتریت ( آرتروز ) زانو
 استئوآرتریت ( آرتروز ) زانو

استئوآرتریت ( آرتروز زانو ) چه تأثیری روی من خواهد گذاشت؟

اگر به آرتروز زانو مبتلا باشید ، احتمالاً احساس خواهید کرد که زانو گاهی اوقات دردناک و سفت است. این فقط ممکن است یک زانو را تحت تأثیر قرار دهد ، به خصوص اگر در گذشته آسیب دیده باشید ، یا می توانید آن را در هر دو مورد داشته باشید. ممکن است درد در پایان روز یا وقتی زانوی خود را حرکت می دهید احساس بدتر کنید و هنگام استراحت ممکن است بهبود یابد. ممکن است صبح سختی داشته باشید ، اما معمولاً بیشتر از نیم ساعت طول نمی کشد.

درد را می توان در اطراف زانو ، یا فقط در یک مکان خاص مانند قسمت جلویی و پهلوها احساس کرد. ممکن است بعد از حرکت زانو به روشی خاص ، مانند بالا رفتن یا پایین رفتن از پله ها ، احساس بدتر کنید.

بعضی اوقات ، مردم درد دارند که آنها را در شب بیدار می کند. احتمالاً خواهید فهمید که این درد فرق می کند و روزهای خوب و بدی را سپری می کنید.

ممکن است متوجه شوید که نمی توانید زانوی خود را به آسانی یا به اندازه طبیعی حرکت دهید ، یا ممکن است هنگام حرکت آن را خراشیده یا خرد کنید.


بیشتر بدانید : متخصص ارتوپد کیست ؟ 


بعضی اوقات ممکن است زانوی شما متورم به نظر برسد. این می تواند ناشی از دو چیز باشد:

تورم سخت: هنگامی که استخوان در لبه مفصل به سمت خارج رشد می کند ، چرخش استخوانی تشکیل می شود ، به نام استئوفیت ها (os-tee-o-fites).
تورم نرم: هنگامی که مفصل شما ملتهب می شود و مایع اضافی ایجاد می کند ، که گاهی اوقات به عنوان افیوژن یا آب روی زانو گفته می شود.
گاهی اوقات آرتروز زانو می تواند باعث ضعیف شدن عضلات ران شود ، بنابراین ممکن است پای شما نازک تر به نظر برسد. این ضعف می تواند باعث شود ناحیه مفاصل ناپایدار باشد و می تواند باعث شود زانو در هنگام وزنه زدن روی بدن راه بیندازد.

اثرات آرتروز باعث می شود افراد احساس افسردگی یا اضطراب کنند و این می تواند بر روابط و خواب تأثیر بگذارد. اگر مشکلی از این قبیل دارید ، آنها را به پزشک خود ذکر کنید زیرا کارهایی وجود دارد که می توانند برای کمک به شما انجام دهند.


بیشتر بخوانید : درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی