درد سیاتیک

چه کسانی دچار درد سیاتیک میشوند؟


دکتر امیر قنبریان

دکترای پزشکی و متخصص کایروپرکتیک از آمریکا

دارای بوردهای ایالتی و ملی آمریکا NBCE

عضو انجمن علمی کایروپرکتیک کالیفرنیا CCA

آدرس: خیابان توحید میانی، ساختمان توحید میانی، طبقه ۵، داروخانه دی

تلفن: ۳۱۳۱۰۱۷۰-۰۳۱

تلفن: ۰۹۳۹۸۳۶۷۵۷۵

روز و ساعات کاری :

همه روزه بجز پنجشنبه ها و صبح یکشنبه ها


 

مهمترین عوامل خطر برای بیماری سیاتیک عبارتند از:

  • سن: تغییرات وابسته به سن درستون مهرهها شایعترین علت بیماری سیاتیک هستند. تحلیل رفتن دیسکهایبین مهرهای کمری از سن ۳۰ سالگی شروع میشود ولی تنگیهای ستون مهرهای که یک علت دیگر بیماری سیاتیک هستند اغلب افراد را در سنین بالاتر از ۵۰ سال درگیر میکنند.
  • شغل: افرادی که شغلشان نیاز به چرخش مکرر کمر دارد، آنهایی که بارهای سنگین حمل میکنند و کسانی که بهمدت طولانی رانندگی میکنند، بیش از سایر افراد دچار بیماری سیاتیک میشوند.
  • فعالیتهای فیزیکی: افرادی که برای مدتهای طولانی مینشینند و یا یک زندگی راکد و کمفعالیت را دنبال میکنند نسبت به افراد فعالتر، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری سیاتیک هستند.
  • فاکتورهای ژنتیکی: دانشمندان ۲ ژن را شناسایی کردهاند که تصور میرود وجود آنها باعث استعداد برخی افراد به بروز بیماری سیاتیک میشود.
  • علاوه بر موارد فوق، افراد مبتلا به بیماری دیابت نیز بهدلیل آسیب و تخریب عصبی که در اثر دیابت در آنها ایجاد میشود، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری سیاتیک هستند.

زمان مراجعه به پزشک

  • بیماری خفیف معمولا با کمی صبر و حوصله خودبهخود از بین میرود. ولی اگر بیماری شما با کارهایی که انجام دادید بهبود نیافت و یا آنکه درد شما بیش از ۶ هفته طول کشید،باید به پزشک مراجعه کنید. در مواردی هم که درد شما از ابتدا بسیار شدید است و یا روزبهروز بدتر میشود،باید به پزشک مراجعه کنید.
  • در مواردی هم که درد شما بهدنبال یک آسیب شدید نظیر یک تصادف اتومبیل ایجاد شده و یا اگر علاوه بر درد، دچار مشکلاتی در اجابت مزاج شدهاید و یا اینکه درد شما شدید و ناگهانی و همراه با بیحسی و ضعف عضلات کمر و یا پا است، هیچگونه تاخیری در مراجعه به پزشک جایز نیست.
  • برای تشخیص بیماری سیاتیک، پزشک از شما در مورد سابقه بیماریتان سوال خواهد کرد و سپس یک معاینه بالینی کامل با توجه ویژه به ستون مهرهها و پاهای شما انجام خواهد داد. در طی معاینه بهطور معمول چندین آزمون پایهای، جهت بررسی قدرت عضلات و رفلکسهای شما انجام میشود. مثلا پزشک از شما میخواهد که بر روی انگشتان پا و یا پاشنهپایتان راه بروید و یا اینکه بهصورت طاق باز دراز بکشید و به آرامی یک پای خود را بهصورت مستقیم بالا ببرید. دردی که در اثر بیماری سیاتیک ایجاد میشود، معمولا در اثر این فعالیتها بدتر میشود. تصویربرداری هم از رایجترین اقداماتی است که برای تشخیص بیماری شما انجام میشود.