دیسک کمر و نحوه‌ی استراحت برای درمان و بهبود دیسک | درمان دیسک کمر اصفهان

دیسک کمر و نحوه‌ی استراحت

دیسک کمر و نحوه‌ی استراحت برای درمان و بهبود دیسک

دیسک کمر و نحوه‌ی استراحت:تصوری اشتباه هست که افراد مبتلا به دیسک کمر حتما برای بهبود باید عمل دیسک کمر را انجام دهند در صورتی که اینگونه نبوده و با استراحت می توانند به بهبود خود کمک شایانی کنند.

در ادامه به روش هایی جهت کاهش درد دیسک کمر و همچنین نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر می پردازیم.به مطالعه درمان دیسک کمر بپردازید تا بتوانید به راحتی با این درد مزمن روبه رو شوید.

فلسفه استراحت این است که حرکات ستون فقرات را کم کرده تا فشار داخل دیسک را کم نمائیم،زیرا وقتی ما در حالت خوابیده یا دراز کش هستیم ، کمترین فشار در داخل دیسک بوجود می آید و حلقه ترک خورده دیسک فرصت ترمیم را پیدا می کند .
بنابرین هرچه دیسک تازه تر باشد احتمال بهبود بیماربا استراحت بیشتر است و هر چه دیسک کهنه تر باشد احتمال بهبود دیسک کمر با استراحت کمتر است .

دیسک کمر و نحوه‌ی استراحت کردن

نحوه صحیح خوابیدن:

دیسک کمر و نحوه‌ی استراحت آن بهتر است تخت خواب شما از جنس سفت باشد. از خوابیدن روی تخت نرم و غیر طبی خود داری کنید. خوابیدن روی زمین اگرچه از جنس سفت است ولی بدلیل تکرار نشستن و برخواستن توصیه نمیشود. در هنگام خوابیدن بهتر است به یک پهلو خوابیده و کمی پاها در شکم جمع شود. بهتر است یک بالش بین پاها قرار گیرد.

نحوه صحیح ایستادن و نشستن در دیسک کمر :

یکی دیگر از نکات مهم در نحوه استراحت برای دیسک کمر ، نحوه صحیح ایستادن و نشستن در دیسک کمر است. نحوه صحیح نشستن و ایستادن در دیسک کمر باید به نحوی باشد که قوس های طبیعی ستون فقرات ما حفظ شود. باید از قوز کردن پرهیز کرد و از صندلی های با ارتفاع درست و پشتی با قوس محافظ کمر استفاده کرد. به شکلهای زیر توجه کنید.

نحوه صحیح حمل اجسام سنگین در دیسک کمر :

در افرادی که دچار دیسک کمر هستند یکی از نکات بسیار مهم در نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر دقت در حمل اجسام سنگین است. به صورت یک قانون کلی هرچه حمل و برداشتن اجسام سنگین کمتر باشد به همین میزان سلامت دیسک بالاتر خواهد بود.

به همین دلیل ما به تمامی بیماران توصیه میکنیم که حتی از برداشتن و حمل یک کیلوگرم نیز خود داری کنند. فشارهای وارده به دیسک کمر در هنگام بلند کردن و برداشتن اجسام بسیار بسیار بیشتر از زمان حمل اجسام است.

به عنوان مثال در صورتیکه رعایت اصول بلند کردن اجسام را نکنید امکان دارد برداشتن یک وزنه ۵ کیلوگرمی تا حدود بیست برابر یعنی حدود ۱۰۰ کیلوگرم فشار به کمر وارد کند. در صورتیکه حمل جسم ۵ کیلوگرمی همان ۵ کیلوگرم به کمر فشار وارد میکند.

پس دقت در بلند کردن اجسام سنگین و نیمه سنگین بسیار در نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر مهم است.

نحوه صحیح ورزش کردن در دیسک کمر:

ورزش کردن در افرادی که دچار دیسک کمر هستند بسیار بسیار حساس است و نیازمند دفت است. در صورتیکه به درستی انجام نشود میتواند باعث تشدید علایم و بدتر شدن درد بیمار شود. به صورت کلی در فاز درد پزشکان برای بیماران با علایم دیسک کمر استراحت مطلق در بستر به مدت دو الی سه روز تجویز میکنند. پس از رفع درد بسته به نوع علایم و مشکلات بیمار احتمال دارد ورزش توصیه شود یا نه.

به طور کلی ورزش کردن در افراد دچار دیسک کمر با دو هدف انجام میشود

  • هدف اول

تقویت عضلاتی که در اندامها در اثر فشار دیسک دچار ضعف شده اند. به طور کلی تقویت عضلات اطراف ستون فقرات باعث کاهش فشار روی دیسک شده و از پیشرفت بیماری جلوگیری میکند،

  • هدف دوم

انجام مجموعه ورزشهای کششی است که باعث رفع فشار ناشی از عضلات با کشش انها می باشد.

به عنوان مثال کسی که دچار اسپاسم و گرفتگی عضلات کمری است و همزمان شلی و ضعف عضلات شکم دارد باید پس از رفع علایم در صورت نیاز ورزش مناسب تجویز شود که بستگی به نوع و شدت دیسک کمز دارد.

در ادامه برخی از ورزشهایی که هدف اول را تامین میکنند و برخی که هدف دوم را تامین میکنند به اختصار توضیح خواهیم داد. مجددا تاکید میکنیم که تجویز ورزش لزوما توسط پزشک انجام شود و از انجام ورزش به صورت خودسر خوداری کنید.

وررشهایی با هدف تقویت عضلات محافظ کمر

۱-ورزش گاو و گربه

دیسک کمر و نحوه‌ی استراحت برای درمان و بهبود دیسک | درمان دیسک کم اصفهان

در این روش ورزش کردن عضلات شکمی و کمری تقویت میشوند. معمولا به صورت سه نوبت بیست تایی تجویز میشود.

۲- ورزش تقویت عضلات طرفی کمری side plunk

دیسک کمر و نحوه‌ی استراحت برای درمان و بهبود دیسک | درمان دیسک کم اصفهان

در این روش عضلات کناری ستون فقرات تقویت میشوند. ورزش نسبتا سنگینی است. حتما قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید. معمولا در صورتیکه دیسک کمر شما همراه با علایم منتشر و راجعه به اندامها که به اصطلاح رادیکولر نامیده میشود باشد ، پزشک شما از انجام این حرکت شما را منع خواهد کرد.

۳- ورزش دراز نشست نیمه کامل

دیسک کمر و نحوه‌ی استراحت برای درمان و بهبود دیسک | درمان دیسک کم اصفهان

این ورزش برای تقویت عضلات شکمی بسیار مناسب میباشد.

چند روز استراحت برای بیمار مبتلا به دیسک کمر لازم است ؟

دیسک کمر به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود . دیسک حاد یعنی دیسکی که کمتر از یک ماه از علایم آن نگذشته در موارد حاد استراحت موثر است .

آیا استراحت مطلق برای پارگی دیسک کمر لازم است ؟

در ۴۸ ساعت اول استراحت مطلق توصیه می‌شود . یعنی حتی برای دستشویی بیمار از تخت خارج نشود و اگر امکان گرفتن لگن ندارد فقط برای دستشویی از تخت خارج شود و غذا را نیز در حال نیم نشسته بخورد .

در چه وضعیتی بیمار باید استراحت نماید ؟

بیمار می تواند در حالت خوابیده به پهلو یا طاق باز بخوابد .

بهترین وضعیت خوابیدن برای بیمار مبتلا به دیسک کمر

طرز خوابیدشن بیماران دیسک کمر؟

بهترین وضعیت خوابیده به پهلو ها و در حالت جنینی است یعنی پاها را بیمار در داخل شکم جمع کند. بهتر است در زیر پایه های تخت در قسمتی که پا قرار دارد یک جسم به اندازه ۱۰ سانتی متر قرار دهیم تا تخت بیمار به طرف سر شیب پیدا کند .