از میگرن شکمی چه چیزی می دانید ؟

میگرن شکمی چیست ؟

هر چند میگرن شکمی در هر سنی ممکن است ایجاد شود ولی معمولا بچه های سن ۵ تا ۹ سال را درگیر می کند . اکثر بچه ها وقتی که میگرن شکمی شان تشخیص داده می شود معمولا در سن حدود ۱۶ سالگی هستند . درد معمولا درست از زیر شکم شروع می شود و علائم حسی خفیف هم ممکن است در شکم حس شود که گاهی شدید می شود . علاوه بر درد شکم تهوع هم ایجاد می شود . فرد مبتلا ممکن است نتواند چیزی بخورد . رنگ پوست هم ممکن است پریده به نظر بیاید .

میگرن شکمی می تواند از ۲ تا ۷۲ ساعت طول بکشد . بچه های مبتلا به این بیماری معمولا در سنین بزرگسالی سردرد های میگرنی تیپیک می گیرند .پزشک متخصص کودکان باید قبل از اینکه تشخیص میگرن شکمی را بگذارد تمام بررسی های مربوط به مشکلات دیگر دستگاه گوارش و کلیه ها را انجام دهد و آنها را رد کند .

میگرن شکمی از خانواده میگرن به شمار می آید اما علائم درد در ناحیه شکم است نزدیک به ناف و خط وسط شکم است .میگرن شکمی به همراه تکرر درد شکم بیشتر در کودکانی دیده می شود که سر دردهای میگرنی دارند.میگرن معمولا به دلیل یک واکنش به محرک های میگرن اتفاق می افتد و منجر به تهوع و استفراغ و درد معده می شود .

علت 

علت دقیق این عارضه مشخص نیست اما معمولا این بیماری با تغییرات در دو ماده شیمیایی هیستامین و سروتونین به وجود می آید .کارشناسان معتقدند که نزدیک به نه تا پانزده درصد کودکان و نوجوانان میگرن شکمی را تجربه می کنند.

"<yoastmark

علائم 

از نشانه های اصلی  درد شدید است که به طور ناگهانی بروز می دهد و ممکن است چند ساعت و یا به مدت چند روز ادامه داشته باشد .این درد در تمامی شکم احساس می شود و معمولا وقتی کودک به حالت خوابیده می شود از درد شکم کاسته می شود .
گاهی میگرن شکمی با سر درد همراه است .
حالت تهوع که شاید به استفراغ خاتمه یابد .
به دنبال ترکیب نشانه های درد و حالت تهوع کودک بی اشتها می شود .
رنگ پریدگی

تشخیص 

تشخیص این اختلال مقداری دشوار بوده و ممکن است با دردهای معمولی و دیگر بیماری های دستگاه گوارش اشتباه گرفته شود اما پزشک هنگام تشخیص، نشانه هایی مانند درد های خفیف و یا شدید بیشتر از سه روز را در صورتی که تهوع،خمیازه کشیدن،بی خوابی و سردرد  و سایه های زیر چشم همراه آن باشد احتمال این بیماری را در نظر می گیرد.


بیشتر طالعه کنید : چه اقداماتی برای کنترل و درمان میگرن باید انجام داد ؟