چه عواملی باعث بروز لوردوز گردن می شود ؟

عارضه انحنای گردن 

لوردوز سرویکس یک اصطلاح پزشکی است که به درجه‌ انحنای گردن انسان اشاره دارد و به طور دقیق انحنای درونی غیر معمولی و بیش از حد در ناحیه‌ی گردن را مشخص می‌کند. این انحنا از نظر فیزیکی یک ویژگی دلخواه برای افراد است، چرا که اگر این انحنای طبیعی نباشد، فرد دچار عوارض شدید فیزیکی خواهد شد.

برای درک کامل این انحنای طبیعی گردن، مهم است که برخی از دیگر عوارضی که شامل لودوز سرویکس می‌شوند، را درک کنید:

هایپرلوردوز

 انحنای عمیق‌تر از معمولی گردن، از پشت تا جلو. در این بیماری، سر شما به نظر جلو آمده می‌رسد و احتمالاً پایین‌تر و بین شانه‌ها قرار می‌گیرد. اساساً به نظر می‌رسد که افراد مبتلا به این عارضه، دارای توسعه‌ی عمدی به سمت جلو در ناحیه‌ی گردن خود می‌باشند.

هایپولوردوز

 که به نام کیفوزیس گردن یا “گردن نظامی” نیز شناخته می‌شود. این عارضه با صاف بودن انحنای گردن شناخته می‌شود. اگر از بغل نگاه کنیم، گردن فرد به نظر کاملاً راست و بدون انحنای طبیعی گردن می‌رسد.

چه چیزی باعث لوردوز گردن می‌شود؟

در حالی که فقدان لوردوز گردنی بیشتر در میان بزرگسالان شایع است، اما این عارضه ممکن است در کودکان نیز مشاهده شود. مردان و زنان به صورت مساوی به این بیماری مبتلا می‌شوند و به دلیل قومیت یا نژاد استعداد ابتلای قابل توجهی از ابتلا در آنها پدید نمی‌آید. این عارضه نتیجه‌ی سال‌ها حالت بد بدن و اسپاسم‌های گردن می‌باشد. مثال‌هایی از دلایل لوردوز گردن در زیر آمده اند:

  • حالت بد بدن

این مورد معمولاً در افرادی دیده می‌شود که برای ساعت‌های طولانی پشت کامپیوتر کار می‌کنند و به کشیدگی عضله‌ی گردن می‌انجامد. این کشیدگی در عضلات گردن است که باعث کشش آنها در ستون فقرات گردنی، که به آنها متصل اند می‌شود. با گذشت زمان، وضع بد بدن می‌تواند باعث ناهماهنگی ستون فقرات گردنی شود.

  • آسیب

آسیب مستقیم به ستون فقرات گردن می‌تواند به از دست رفتن لوردوز سرویکال منجر شود، به این معنا که گردن شما دیگر در حالت طبیعی خود قرار نگیرد. این مورد می‌تواند پس از ضربات شلاقی دیده شود.

عارضه‌ای که معمولاً در جمعیت سالخورده دیده می‌شود و در آن به دلیل از دست رفتن چگالی استخوان ، استخوان دارای منافذ می‌شود. به این دلیل که وزن سر تقریباً دو پوند است، این موضوع فشار اضافی را بر روی استخوان‌های سست و نازک وارد می‌کند که به ناهنجاری‌هایی در ستون فقرات گردنی می‌انجامد.

  • اختلالات اسکلتی عضلانی

اختلالات عضلانی و اسکلتی هستند که از قبل، غالباً از زمان تولد وجود دارند و به ناهنجاری‌های استخوانی در سرتاسر بدن، از جمله گردن می‌انجامند. اینها شامل آکندروپلازی، قوز کمر و اسکولیوز می‌‌باشند.


گردن درد را چگونه درمان کنیم ؟