میگرن وستیبولار

چه بیماریهایی در تشخیص افتراقی میگرن وستیبولار قرار می گیرند؟

وستیبولار مرتبط با سیسستم وستبولی گوش داخلی است که شنوایی و تعادل را کنترل می کند. نکته قابل توجه این است که این نوع میگرن، همیشه ایجاد سردرد نمی کند. علائم اصلی سرگیجه هایی هستند که به صورت تکرار شونده می آیند و می روند.

بیماری مینر (Menieres disease)

یکی از بیماریهای گوش داخلی است که در آن استخوانچه های گوش داخلی اسکلروزه می شود و می تواند منجر به حملات سرگیجه شود. در این بیماری قبل از شروع سرگیجه احساس پری گوش ایجاد می شود.  در حین حمله در یکی یا هر دو گوش صدای زنگ یا کاهش شنوایی ممکن است ایجاد شود که این علائم معمولا در میگرن وستیبولار دیده نمی شود.

سکته ساقه مغز (Brainstem stroke)

در این بیماری در حین حمله سرگیجه ممکن است گزگز و بیحسی و ضعف در اندامها، اختلال در صحبت کردن، گزگز و بیحسی اطراف لب، دو بینی و دیگر علائم سکته مغزی ظاهر شوند. اگر  شما هر کدام از این نشانه ها را همراه با سرگیجه جدید تازه شروع شده داشتید حتما باید به اورژانس مغز و اعصاب مراجعه کنید.

میگرن وستبولار یا سرگیجه میگرنی چطور اتفاق می افتد ؟
میگرن وستبولار یا سرگیجه میگرنی چطور اتفاق می افتد ؟

درمان میگرن وستیبولار

متخصص مغز و اعصابتان داروهایی را برایتان تجویز می کند که موقع حمله سرگیجه استفاده کنید که در واقع درمان علامتی سرگیجه است. تریپتانها مثل سوماتریپتانها و ریزاتریپتان اگر در همان شروع حمله استفاده شوند می توانند کمک کننده باشند.

داروهای مهار کننده وستبولی گوش ممکن است احساس حرکت یا گیجی شما را کم کنند. این داروها روی مرکز تعادل در گوش داخلی تاثیر می گذارند. پزشک شما ممکن است دسته داروهای بنزودیازپین مثل لورازپام، ضد تهوع مثل پرومتازین و آنتی هیستامین مثل Meclezine را تجویز کند.

علاوه بر داروهای پیشگیری کننده میگرن، مهارکننده های CGRP مثل Aimovig که به تازگی وارد بازار شده است در میگرن وستیبولار هم می توانند موثر واقع شوند. متاسفانه این داروها گران هستند و در حال حاضر در ایران نیز موجود نمی باشد.

تزریق تخصصی بوتاکس میگرن هم وقتی حمله ها مکرر و روزانه شوند مانند میگرن مزمن Chronic Migraine می توانند موثر واقع شوند.

دستگاه (TMS (Transcranial Magnetic stimulation با استفاده از رساندن امواج مغناطیسی به قسمتهایی از کورتکس پس سری مغز مانند میگرن کلاسیک می تواند موجب کاهش حملات شود.

آیا تغییر رژیم غذایی می تواند موجب کاهش حملات سرگیجه میگرن وسبولار شود؟ به عبارت دیگر برای درمان سرگیجه میگرن چه غذاهایی نخوریم؟

همان مواد غذایی که باعث تحریک حمله میگرن می شوند می توانند باعث حمله سرگیجه میگرنی شوند:

  • پنیر کهنه
  • شکلات
  • الکل
  • غذاهای حاوی مواد نگهدارنده مثل سوسیس و کالباس
  • شراب قرمز

اگر شما هم دچار میگرن وستیبولار هستید بهتر است از مصرف این مواد پرهیز کنید. رژیم کاهش نمک در پیشگیری از حملات سرگیجه در بیماری منیر می تواد مفید باشد.


عوارض سردردهای میگرنی