دلایل شایع بروز گودی بیش از حد کمر

هایپرلوردوز (گودی بیش از حد کمر)

گودی بیش از حد کمر چه زمانی رخ می دهد ؟ زمانی که انحنای کمر بسیار شدید می شود می توان گفت بخش تحتانی کمر دچار تو رفتگی بیش از حد معمول شده است.

به منظور عملکرد صحیح ستون فقرات, قوس کمر باید در حد نرمال باشد که این بستگی دارد به شکل خاص استخوانی از ستون فقرات به نام ورتبرا. اگر این قوس افزایش یابد به سایر بخشهای ستون فقرات فشار وارد میشود و فرد دچار کمر درد میشود.

علل شایع

گاهی لوردوسیس یا گودی کمر در دوران کودکی و بدون هیچ دلیل خاصی بوجود می آید که به آن گودی کمر خوش خیم دوران طفولیت می گویند. این بدان معناست که افراد در سنین مختلف می توانند مبتلا به این بیماری باشند.

لوردوز باعث می شود که باسن برجسته تر به نظر برسد. کودکان مبتلا به این بیماری هنگامی که به پشت دراز می کشند , فضای خالی بیشتری در بخش تحتانی کمرشان احساس می کنند.

سرخوردم مهره -بیماری که در آن استخوان ستون فقرات از جای اصلی خود خارج شده و در استخوان بعدی فرو میرود- نیز منجر به ابتلا به این مشکل می شود.

شما ممکن است به طور مادرزادی مبتلا به این بیماری باشید یا با انجام تمرینات ورزشی مثل ژیمناستیک به آن مبتلا شوید یا ممکن است این بیماری بر اثر آرتروز ستون فقرات به وجود بیاید.


بیشتر بخوانید : آیا آرتروز قابل درمان است ؟


علت با شیوع کمتر در کودکان

Achondroplasia اختلال در رشد استخوانها که باعث ابتلا به نوع بسیار شایع کوتولگی می شود.

پلاسیدگی عضلانی

سایر بیماری های ژنتیکی

دلایل دیگر

علت گودی کمر می تواند:

داشتن اندام ضعیف

چاقی

پوکی استخوان به علت کهولت سن

اختلال دیسک کمر

قوز کمر (کیفوز)

Achondroplasia  نوعی کوتولگی

علل گودی بیش از حد کمر

برخی ماهیچه های اطراف ران و ستون فقرات قطور میشوند و برخی ضعیف میشوند که این باعث عدم تعادل میشود که این معمولا سندروم   lower crossed نامیده می شود. این بستگی به محل قرار گیری ماهیچه های قطور و ضعیف دارد .