میگرن بازیلار و نشانه های آن

میگرن با اورای ساقه مغز ( Migraine with Braiustem Aura )

میگرن بازیلار Basilar Migraine که نام جدید آن در طبقه بندی میگرن آن را میگرن با اورای ساقه مغز یا Migraine with brainstem aura (MBA) می‌نامند به نوعی از میگرن گفته می‌شود که در آن فرد دچار درد در پشت سر و ناحیه بالای گردن در دوطرف می‌شود. 

افراد مبتلا به این نوع از میگرن تمامی علایم اورا را دارا هستند و علاوه بر آن ممکن است عوارضی مانند لکنت زبان، سرگیجه، وزوز گوش، اختلال شنوایی، دوبینی و اختلالات حرکتی را تجربه کنند. حتی ممکن است سطح هوشیاری فرد در اثر این نوع از اورا کاهش یابد و فرد دچار اضطراب گردد.

 پزشکان به این نوع میگرن میگرن بازیلر هم می گویند . زیرا تصور می شود که تنگی یا انقباض شریان بازیلر در مغز علت آن است اما تحقیقات اخیر نشان داده اند که نقش عصب ها در ایجاد میگرن بازیلر جدی تر است تا عروق مغز .

علائم میگرن بازیلر مشابه علائم همی پلژیک است با این تفاوت که ضعف عضلات یک سمت بدن اینجا وجود ندارد . این نشانه ها به آهستگی ایجاد می شوند و بعد سردرد ظاهر می شود .

علائم نشاند دهنده میگرن بازیلار 

نشانه های میگرن بازیلر شامل موارد زیر است :

۱ ) نور های رقصان در یک سمت بینایی

۲ ) ….. یا گزگز اندام ها که از دست به سمت صورت می آید

۳ ) اشکال در فهمیدن حرف هایی که بقیه می زنند

۴ ) اختلال شنوایی

۵ ) اختلال تکلم

۶ ) سرگیجه

۷ ) شنیدن صدای زنگ در گوش ها

۸ ) دوبینی

۹ ) آتاکسی

 

این نوع بسیار ناشایع میگرن می تواند علائم یکسری بیماری های تقلید کند . مثل : T I A  یا حمله عروقی گذرا (  Transient Ischemic Attach) . استروک ( سکته مغزی ) تشنج و سر گیجه . که حتما باید توسط متخصص مغز و اعصاب بررسی شده و تشخیص داده شود .


آشنایی با روش های درمانی میگرن عصبی