خار پاشنه

خارپاشنه می‌تواند یک فاجعه واقعی باشد. این لخته شدن کوچک کلسیم در نزدیکی استخوان اصلی پاشنه می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی زیادی در حین راه رفتن یا دویدن شود. تقریبا ۵۰ درصد از افراد مبتلا به خارپاشنه از درد آن رنج می‌برند. شما نمی‌توانید با چشم خارپاشنه را در پاهای خود مشاهده کنید زیرا معمولا حدود یک چهارم اینچ طول دارد. خلاص شدن از شر این مشکل زجرآور آسان نیست و احتیاج به تلاش دارد.

۱- قرار دادن کمپرس سرد بر روی خارپاشنه

 

درد پا را نادیده نگیرید و سعی کنید از پای خود در خانه مراقبت کنید. پس از استفاده از کمپرس سرد، فورا درد خارپاشنه تسکین پیدا می‌کند. کمپرس سرد کمک می‌کند تا درد را بسیار سریع کاهش دهید، اما این تسکین خیلی طول نمی‌کشد و باید دارو مصرف کنید.
اگر در خانه کمپرس سرد در دسترس ندارید، می‌توانید یک تکه یخ را بردارید و آن را در پارچه‌ای قرار دهید تا کمپرس سرد بسازید.

 

۲- استفاده از آتل‌های شکسته بندی برای شب

 

در هنگام خواب، برای کاهش درد ناشی از خارپاشنه از آتل‌های آماده استفاده کنید. ممکن است در ابتدا راحت نباشد، اما شما به آن عادت خواهید کرد و به زودی تغییر را در مسیر بهتر شدن متوجه خواهید شد. شما می‌توانید آنها را در یک فروشگاه ورزشی، داروخانه یا آنلاین خریداری کنید.
در مورد اندازه آن نگران نباشید، این وسیله در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ موجود است. بستن این آتل به طور مداوم می‌تواند در بهبود درد این بیماری بسیار موثر باشد.

 

۳- انجام فیزیوتراپی و ورزش‌های مخصوص خارپاشنه

 

هرگز مراجعه به مرکز فیزوتراپی برای دریافت درمان فیزیوتراپی را نادیده نگیرید. به خاطر داشته باشید که مراجعه به متخصص پزشکی برای دریافت آموزش مناسب حرکات درمانی برای جلوگیری از آسیب بیشتر بسیار مهم است. متخصص همچنین می تواند به شما توصیه کند که کدام تمرینات را می‌توانید در خانه انجام دهید.
این تمرین‌ها به شما کمک می‌کند تا درد را کاهش دهید و همزمان ماهیچه‌های خود را تمرین دهید. آنها را هر روز در زمانی که وقت آزاد دارید، مانند، قبل از خوابیدن و پوشیدن آتل، تکرار کنید.

 

۴- بر روی موضع خارپاشنه سرکه سیب بزنید

 

این درمان خانگی ساده اما موثر است. سرکه سیب را می‌توان برای کاهش درد و تورم در چند مرحله استفاده کرد. یک پارچه را بشویید و آن را در سرکه سیب بزنید. سپس آن را در اطراف محل خارپاشنه بگذارید. هر روز این کار را برای تسکین درد تکرار کنید.

 

۵- از کفی‌های طبی ساخته شده توسط یک متخصص استفاده کنید

 

راهی ساده، سریع و موثر؛ استفاده از کفی‌های طبی برای ارتوپدی که شما می‌توانید آنها را در کفش خود قرار دهید، راهی ساده برای درمان است. کفی‌های طبی می‌توانند توسط دکتر شما ساخته و یا می‌توانند توسط دکتر توصیه شود که شما از کجا آنها را خریداری کنید و چه فرمتی مناسب پای شما است.

ممکن است فکر کنید که آنها گران هستند، اما این روش بسیار موثر است و می‌تواند درد را در هنگام راه رفتن کاهش دهد. با جا دادن آنها در کفش می‌توانید تا ۵ سال از آنها استفاده کنید و سرمایه گذاری خوبی برای  سلامت شماست، حتی اگر خارپاشنه نداشته باشید.

 

۶- تزریق داروهای ضد التهاب

 

این تزریق‌ها برای از بین بردن درد و التهاب در همان زمان کمک می‌کند و این چیزی است که شما به آن نیاز دارید. از دکتر خود بخواهید چیزی برای شما تجویز کند و آن را بدون مشاوره پزشکی خریداری نکنید، به خصوص اگر احساس درد و یا ناراحتی ندارید.

احساس پهلوان بودن نکنید و فقط به دکتر مراجعه کنید. مهم‌تر از هر چیزی سلامت و رفاه شماست.

 

۷- از حمام نمک Epsom برای پاهای خود استفاده کنید

 

نمک قدرت التیام بخشی دارد و همه از این موضوع باخبرند. اما همچنین می‌تواند درمان خوبی در برابر خارپاشنه باشد. منیزیم به شکل‌گیری استخوان کمک می‌کند و برای این کار از کلسیم استفاده می‌کند.
مقداری از نمک اپسوم را گرم کنید، اما نگذارید بسیار داغ شود، سپس به آن آب اضافه کنید. یک ساعت پای خود را داخل آن قرار دهید، وقتی آب شروع به خنک شدن می‌کند، آب داغ به آن اضافه کنید.

 

۸- از روغن تخم کتان استفاده کنید

 

شما همچنین می‌توانید کمپرسی را با روغن تخم کتان درست کنید. یک تکه پارچه بردارید، آن را به روغن کتان آغشته کنید، سپس این پارچه را به پاشنه خود ببندید و آن را به گرم نگه دارید. شما می‌توانید آن را شب ببندید و تا صبح با آن بخوابید.

این درمان می‌تواند بارها و بارها استفاده شود زیرا این درمان دارای مواد شیمیایی نیست. با این درمان هنگام شب راحت‌تر بخوابید و صبح با حس بهتر از خواب بیدار شوید.


دکتر امیر قنبریان

دکترای پزشکی و متخصص کایروپرکتیک از آمریکا

دارای بوردهای ایالتی و ملی آمریکا NBCE

عضو انجمن علمی کایروپرکتیک کالیفرنیا CCA