عوامل درد در پنجه پا | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی عوامل درد در پنجه پا

یکی از دلایل بروز درد در پنجه پا، نقرس (Gout) می‌باشد که نوعی آرتروز بحساب می‌آید. بر اثر این عارضه در مفاصل انگشتان پا کریستال‌هایی شکل می‌گیرند که منجر به درد شدید و ایجاد ورم می‌گردند. از این میان اغلب انگشت شست پا تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در ادامه این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان عوامل درد در پنجه پا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

روند درمان این عاضه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استراحت دادن به پا
 • استفاده از پک یخ
 • مصرف داروهایی مانند: کلشیسین (Colchicine)، داروهای ضد التهاب فاقد استروئید (NSAIDs) و یا پردنیزون (Prednisone)
 • عدم مصرف غذاهایی که سبب تشدید نقرس می‌شود

پیچ خوردگی انگشتان پا (Toe sprain)

زمانی رخ می‌دهد که تحت فشار جمع شوند و یا به صورت ناگهانی و محکم با شئ‌ای برخورد نموده و در نتیجه تاندون‌های اطراف آنها دچار آسیب دیدگی شوند. اگر انگشتان دچار شکستگی نشده باشند، درد و تورم ناشی از پیچ خوردگی پس از مدتی خود به خود بهبود خواهد یافت.

هر کدام از استخوان‌های سازنده‌ی انگشتان پا ممکن است دچار شکستگی (Fracture) شوند. شکستگی‌های خفیف با استراحت، استفاده از پک یخ و مصرف داروهای مسکن قابل درمان هستند اما شکستگی‌های شدید برای بهبودی نیاز به انجام جراحی دارند.

مطالعه بیشتر : نحوه تشخیص و درمان آسیب‌های مچ دست

عارضه‌ی انگشت چکشی (Hammertoe)

به شرایطی گفته می‌شود که انگشت‌های دوم، سوم و چهارم پا از مفصل میانی خم شده و ظاهری چکشی پیدا می‌کنند. انگشت چکشی در اثر عدم تعادل عضلانی (یک عضله از عضله‌ای دیگر قوی‌تر است) ایجاد می‌شود اما پوشیدن کفش نامناسب هم در بروز آن بی‌تاثیر نیست.
برای درمان، پزشک به احتمال زیاد به شما پیشنهاد می‌کند تا کفشی بپوشید که دارای پنجه‌ای پهن و بستری مناسب برای قرار گیری انگشتان پا می‌باشد. وی همچنین یکسری تمرین کششی برای انگشتان پا به شما آموزش می‌دهد. پس از این مراحل اگر همچنان درد داشتید، به احتمال زیاد گزینه‌ی جراحی به شما پیشنهاد خواهد شد.

انگشت چنگالی (Claw toe)

به شرایطی گفته می‌شود که انگشتان پا به سمت بالا یا پایین خم شده و دیگر صاف نمی‌شوند. این عارضه اغلب به دلیل آسیب عصبی ناشی از بیماری‌هایی مانند دیابت و یا اعتیاد به الکل می‌باشد که منجر به تضعیف عضلات پا نیز می‌گردد. برای جلوگیری از اذیت شدن و پینه بستن پا، افراد باید کفش مخصوصی که با چنگالی شدن انگشتان تطابق دارد بپوشند.

برای درمان این عارضه می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کفش مناسب بپوشید. از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و تنگ خودداری کنید.
 • انجام حرکات کششی مخصوص مفاصل انگشتان پا
 • استفاده از کفی‌های طبی کفش
 • درباره‌ی گزینه‌ی جراحی از پزشک سوال کنید

زمانیکه پوست اطراف ناخن از یک یا هر دو طرف آن رشد کرده و روی ناخن را بگیرد اصطلاحا گفته می‌شود که ناخن در گوشت فرو رفته است (Ingrowth toenail). این عارضه میتواند منجر به درد و عفونت گردد.

برای درمان این عارضه می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • روزانه چهار ساعت پا را در آب ولرم قرار دهید
 • روزی یک مرتبه، یک گاز را بین ناخن و پوست مرطوب شده قرار دهید
 • اگر راه‌های بالا موثر نبودند حتما به پزشک مراجعه نمایید

بونیون یا قوز شست پا (Bunion)

زائده‌ای استخوانی است که در سمت تیغه‌ی داخلی پا و نزدیک به ابتدای انگشت شست ایجاد می‌شود. این عارضه منجر به انحراف انگشت شست پا از راستای طبیعی آن می‌گردد. پوشیدن کفش‌هایی با سایز نامناسب یکی از دلایلی است که می‌تواند افراد را دچار بونیون نماید. این عارضه اغلب به طور طبیعی با افزایش سن در افراد ظاهر می‌شود. افرادی که دارای قوز شست پا هستند اغلب دچار انگشت چکشی (Hammertoe) نیز می‌گردند. برای درمان سعی کنید تا کفشتان را عوض نموده و از کفی‌های طبی مناسب در آن استفاده نمایید. اگر با این تغییر دردتان همچنان ادامه داشت، آنگاه پزشک ممکن است انجام جراحی را به شما پیشنهاد نماید.

پا چمنی (Turf toe)

به شرایطی گفته می‌شود که فرد در ابتدای استخوان انگشت شست پا دچار درد شده باشد. این عارضه نتیجه‌ی فعالیت بیش از حد و نوعی پیچ خوردگی در لیگامنت‌ها است. پا چمنی را میتوان نوعی سزاموئیدیت (Sesamoiditis) و یا نوعی شکستگی استخوان سزاموئید نیز دانست. اغلب ورزشکارانی که در زمین‌های پوشیده شده با چمن مصنوعی ورزش می‌کنند در معرض این عارضه قرار دارند، به همین دلیل این عارضه را پا چمنی می‌نامند.

هالوکس ریجیدوس (Hallux rigidus)

یا خشکی انگشت شست پا، نوعی آرتروز می‌باشد که در ابتدای انگشت شست پا رخ می‌دهد. درد و خشکی مفصل انگشت شست از جمله علائم هالوس ریجیدوس هستند که به تدریج و با گذشت زمان شدت پیدا می‌کنند. مصرف داروهای مسکن و انجام حرکات کششی از جمله روش‌های درمانی برای این عارضه هستند اما در برخی موارد بهبودی تنها با انجام جراحی حاصل می‌گردد.

بافت پوستی زمخت تشکیل شده بر نقاطی از پا و انگشتان پا که تحت فشار قرار دارند و یا دچار احساس سوزش می‌باشند را میخچه‌ (Corn) می‌نامند. میخچه‌ها گاهی شبیه به شاخ (Horn) به نظر میرسند. پینه (Callus) نیز بافت پوستی زمختی است با این تفاوت که بر روی بخش وسیع‌تری از پا و انگشتان تشکیل می‌شود. پا در شرایطی که تحت فشار و یا سوزش باشد، پینه می‌زند. به طور کلی میخچه و پینه هر دو بر اثر پوشیدن کفش نامناسب ایجاد می‌شوند.

دکتر امیر قنبریان را در اینستاگرام دنبال کنید

برای درمان این دو عارضه می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کفش مناسب بپوشید
 • پا را خیس نموده و به کمک سنگ پا پوست اضافی را جدا سازید

یکی دیگر از دلایل درد در پنجه‌ی پا، شکستگی استخوان‌های سزاموئید (Sesamoid fracture) میباشد. این دو استخوان کوچک سزاموئید نزدیک به انگشت شست پا و در داخل تاندون‌هایی که به آن متصل می‌شوند قرار گرفته‌اند. از علائم اصلی شکستگی استخوان سزاموئید می‌توان به درد در انگشت شست و اطراف آن اشاره کرد.

روند درمان :

 • استراحت دادن به پا، استفاده از پک یخ و بالا آوردن سطح پا حین استراحت
 • پوشیدن کفش‌هایی با کف محکم و خشک به منظور جلوگیری از حرکت کردن مفصل انگشت شست حین راه رفتن
 • استفاده از پدهایی مخصوص پا (Foot pad) برای کاهش فشار
 • مصرف داروهای مسکن
 • اگر با انجام موارد بالا دردتان متوقف نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر 

تشخیص و درمان عوامل ایجاد درد پا

علل ایجاد درد و آسیب‌های آرنج

مراقبت خانگی پس از جراحی ستون فقرات