صدا دادن و تق‌تق زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

علل صدادادن ناگهانی زانو همراه با درد

اگر ناگهان صدای تق‌تق قابل‌توجهی از زانوی خود شنیدید، ممکن است نشان‌دهنده این موضوع باشد که چیزی در زانوی شما دچار اختلال شده است. در ادامه برخی از علل احتمالی که ممکن است باعث این موضوع شود را با هم بررسی می‌کنیم.

پارگی ACL

یکی از نشانه‌های بارز پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) در زانو، صدای بلند تق‌تق در زانو است که معمولاً با درد شدید همراه است. همچنین ممکن است نتوانید روی پای خود بایستید یا روی پای آسیب‌دیده وزن خود را بیندازید.

آسیب PCL

ACL شما تنها رباط زانو نیست که می‌تواند آسیب ببیند. بااین‌حال، آسیب به رباط صلیبی خلفی (PCL) که در پشت مفصل زانو قرار دارد کمتر از آسیب ACL است. همچنین احتمال کمتری نسبت به پارگی رباط صلیبی قدامی دارد که در زمان آسیب همان صدای بلند را ایجاد کند. در هنگام پارگی این رباط احتمالاً کمی درد و تورم را تجربه خواهید کرد.

آسیب MCL

پارگی رباط جانبی داخلی (MCL) در زانوی شما نیز می‌تواند باعث درد و تورم بسیار شدید در زانو شود و زمانی که رباط پاره می‌شود، صدای تق‌تق شنیده می‌شود. میزان درد ممکن است بسته به اینکه آیا رباط دچار کشیدگی شده است یا کاملاً پاره شده است متفاوت باشد. در هنگام بروز این آسیب ممکن است کمی تورم و سفتی یا ناتوانی در خم‌کردن و صاف‌کردن زانو وجود داشته باشد.

آسیب LCL

آخرین رباط از چهار رباط بزرگ زانو، رباط جانبی خارجی (LCL)است که اغلب همراه با رباط دیگری در زانو دچار آسیب دیدگی می‌شود؛ بنابراین اگر به هنگام آسیب صدای تق یا پاره شدن بشنوید، ممکن است صدای پاره شدن رباط دیگری همراه با این رباط باشد.

پارگی مینیسک

چرخش‌های ناگهانی یا اعمال فشار مستقیم بر زانو می‌تواند یکی از دو تکه غضروفی که بین استخوان ران و ساق پا قرار گرفته اند را پاره کند. این نوع آسیب که به عنوان پارگی مینیسک شناخته می‌شود، می‌تواند صدای ترکیدن یا تق‌تق ایجاد کند.

این آسیب ممکن است درد، تورم، مشکل در حرکت و احساس بی ثباتی در زانو را به دنبال داشته باشد. همچنین اگر غضروف شل شود و مفصل زانو شما را مسدود کند، ممکن است احساس لغزش نیز در زانوی خود داشته باشید.

آسیب غضروف

اگر تکه‌ای از غضروف آسیب ببیند، می‌تواند با حرکت زانوی شما به جلو و عقب صدای تق‌تق ایجاد کند.

پارگی تاندون کشکک

تاندون کشکک شما قسمت بالای استخوان ساق پا را به بالای کاسه زانو متصل می‌کند. این تاندون می‌تواند ملتهب (تاندونیت کشکک) یا پاره شود.

در صورت پارگی ممکن است صدایی مانند تق‌تق یا ترکیدن بشنوید. ممکن است نتوانید پای خود را صاف کنید و احساس کنید که کاسه زانویتان به سمت ران حرکت می‌کند. همچنین ممکن است کمی درد، گرفتگی، کبودی و فرورفتگی در قسمت پایین کاسه زانو داشته باشید.

کمک‌های اولیه برای آسیب‌دیدگی زانو

از درمان هیچ یک از صدمات فوق نباید شانه خالی کرد. در صورت تجربه هریک از آسیب‌های بالا فوراً به پزشک مراجعه کنید. در این فاصله به زانوی خود فشار وارد نکنید و سعی کنید از ماساژ یخ بر روی محل آسیب استفاده کنید تا تورم کاهش یابد.

چه زمانی در مورد صدادادن و تق‌تق زانو نگران باشیم؟

صدادادن زانو امری شایع و معمولاً بدون درد است که نیازی به نگرانی در مورد آن نیست. بااین‌حال، اگر به همراه این صداها حس درد نیز دارید، این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل باشد.

تق‌تق زانو یا کرپیتوس:

  • یکی از علائم شایع آرتروز است.
  • یک علامت احتمالی آرتریت روماتوئید یا آرتریت عفونی است
  • ممکن است با چندین نوع آسیب زانو همراه باشد
  • اگر زانوی شما صدا می‌دهد، تق‌تق می‌کند و درد دارد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

صدای تق‌تق ممکن است پس از برخورد شما با شخص دیگری ایجاد شود، یا ممکن است پس از چرخش‌های ناگهانی، یا پریدن و فرود شدید رخ دهد. صرف نظر از کاری که انجام می‌دادید یا سطح تناسب اندامتان، اگر صدای «پاپ» یا تق بلندی را شنیدید، باید آن را بررسی کنید. همچنین ممکن است برای تعیین علت و میزان آسیب به آزمایشاتی نیاز داشته باشید.

علاوه بر این، دریافت درمان به موقع نیز بسیار ضروری است، زیرا ممکن است به شما کمک کند از آسیب‌های دیگر جلوگیری کنید. یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۶ که بر روی ۱۹۰۰ بزرگسال مبتلا به آرتریت زانو انجام شد، نشان داد که زانوهای ناپایدار، افراد را در برابر زمین خوردن و آسیب‌های ناشی از سقوط آسیب پذیرتر می‌کند. اما مداخلات مناسب می‌تواند این خطر را کاهش دهد.


 

آشنایی با خدمات کایروپراکتیک مطب دکتر امیر قنبریان در اصفهان

دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپراکتیک اصفهان در کلینیک۲۴

 

دیدگاه خود را بنویسید