علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی | علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی

بررسی علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی یا آرتریت رماتوئید اختلالی است که در آن سیستم ایمنی فرد به مفاصل او حمله می کند و باعث التهاب آنها می شود. علائم روماتیسم مفصلی (RA) معمولاً روی دست‌ها، مچ‌ دست و پاها تأثیر می‌گذارد. علائم زودهنگام RA می تواند منجر به تشخیص زودهنگام و درمان مناسب شود. مدیریت زودهنگام و ادامه دار روماتیسم می تواند از آسیب مفاصل و در نهایت از ناتوانی فرد جلوگیری کند. در ادامه این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علائم اصلی RA درد و سفتی مفاصل است. قبل از بروز این علائم، فرد ممکن است برخی از علائم هشدار دهنده اولیه را تجربه کند. برخی از این علائم هشدار دهنده اولیه به احساس کلی فرد مربوط می شود، در حالی که برخی دیگر مختص مفاصل است. علائمی که مفاصل فرد را درگیر می کند، بیشتر می تواند نشان دهنده روماتیسم باشد، به خصوص اگر بیش از یک مفصل یا هر دو طرف بدن درگیر شود.

مشاهده این علائم هشدار دهنده می تواند به افراد کمک کند تا در اولین فرصت ممکن به دنبال درمان باشند. علائم هشدار دهنده اولیه روماتیسم عبارتند از:

مطالعه بیشتر : تاثیرات آب درمانی بر آرتروز زانو

درد مفصل

درد مفصل در انگشتان، مچ دست و پا نشانه روماتیسم مفصلی است. التهاب، پوشش مفصل را ضخیم تر می کند و همچنین باعث تولید مایع مفصلی اضافی می شود. هر دوی این عوامل بر روی کپسولی که مفصل را احاطه کرده است فشار وارد کرده و انتهای عصب موجود در آن را تحریک میکند و در نتیجه باعث درد می شود.

کاهش وزن

سومین علامت هشدار دهنده اولیه RA کاهش وزن غیرقابل توضیح است که احتمالاً یک اثرغیرمستقیم التهاب است. هنگامی که فردی احساس تب و خستگی می کند، ممکن است اشتهای خود را از دست بدهد که این موضوع می تواند باعث کاهش وزن او شود.

خستگی

قبل از تجربه علائم دیگر، افراد مبتلا به RA ممکن است به شدت احساس خستگی و کمبود انرژی کنند. آنها همچنین ممکن است احساس افسردگی کنند.

احساس خستگی می تواند بر موارد زیر تاثیر بگذارد:

  • فعالیتهای روزمره
  • روابط
  • میل جنسی
  • بهره وری در کار
  • احساس خستگی ممکن است به دلیل واکنش بدن به التهاب در مفاصل باشد.
رماتیسم مفصلی از انواع بیماری آرتریت
رماتیسم مفصلی از انواع بیماری آرتریت

تب خفیف

التهاب همراه با RA ممکن است باعث شود افراد احساس تب و ناخوشی داشته باشند. ممکن است دمای بدن آنها کمی افزایش یابد که نشانه اولیه است که گاهی اوقات با خستگی همراه است. این مورد می تواند قبل از هر گونه تأثیر قابل توجهی بر روی مفاصل رخ دهد.

 

سفتی

یکی دیگر از علائم اولیه RA سفتی مفصل است. سفتی ممکن است در یک یا دو مفصل کوچک، اغلب در انگشتان ایجاد شود. ممکن است به آرامی شروع شود اما می تواند چندین روز طول بکشد. علاوه بر سفتی که مفاصل خاصی را تحت تاثیر قرار می دهد، احساس کلی سفتی در بدن هم می تواند نشانه اولیه RA باشد.

این نوع سفتی معمولاً پس از ساکن بودن طولانی مدت فرد را تحت تأثیر قرار می دهد. این علامت، دلیل سفتی صبحگاهی است که شکایت مشخص بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی است.

حساسیت مفاصل

حساسیت مفاصلی که دست ها و پاها را تحت تاثیر قرار می دهد یک نشانه اولیه معمول در روماتیسم مفصلی است. در دست ها، مفصل وسط و پایه انگشتان ممکن است هنگام فشار دادن یا در حین حرکت اذیت شوند. در پاها، مفاصل پایه انگشتان پا ممکن است حساس شوند. این درد ممکن است باعث شود افراد هنگام راه رفتن روی پاشنه پا راه بروند یا انگشتان پایشان را بالا ببرند.

تورم مفاصل

متورم بودن تعدادی از مفاصل در دست‌ها و پاها ، نشانه‌ای از RA است. تورم مفاصل با پیشرفت روماتیسم آشکارتر می شود، اما تورم کم هم می تواند یک نشانه اولیه باشد.

قرمزی مفاصل

التهاب در مفاصل ممکن است ظاهر قرمزی به آنها بدهد. تغییر رنگ پوست اطراف مفاصل دست و پا نشانه RA است. قرمزی به این دلیل رخ می دهد که التهاب باعث گشاد شدن رگ های خونی در پوست اطراف می شود. رگ های پهن تر اجازه می دهند خون بیشتری به این ناحیه جریان یابد و در نتیجه ظاهری قرمز به پوست می دهد.

گرمی مفاصل

گرمی مفاصل در اثر التهاب ایجاد می شود و ممکن است قبل از قرمزی یا تورم وجود داشته باشد. این می تواند نشانه اولیه RA باشد.

دکتر امیر قنبریان را در اینستاگرام دنبال کنید

بی حسی و گزگز

بی‌حسی و مور مور شدن دست‌ها و پاها می تواند نشانه اولیه RA باشد. این علائم ناشی از التهاب در مفاصل است که می تواند باعث فشرده شدن عصب و در نتیجه از دست دادن حس فرد شود.

مفاصل در هر دو طرف بدن تحت تأثیر قرار می گیرند

معمولا افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی علائم را در مفاصل یکسان در هر دو طرف بدن تجربه می کنند. در حالی که این تقارن معمول است، اما برای همه افراد مبتلا به این بیماری صدق نمی کند.


مطالعه بیشتر 

نحوه تشخیص و درمان آسیب‌های مچ دست

عوامل درد در پنجه پا

انواع تزریق در ستون فقرات