شکستگی کمر یا ستون فقرات | درمان دیسک کمر اصفهان

شکستگی کمر یا ستون فقرات

شکستگی کمر یا ستون فقرات اصطلاحی برای توصیف شکستگی ستون فقرات است. شکستگی کمر می تواند در یک یا چند مهره یا ۳۳ استخوان تشکیل دهنده ستون فقرات رخ دهد. آسیب دیدگی کمر می تواند نگران کننده باشد، اما لزوما به این معنی نیست که به نخاع آسیب وارد شده است.

سقوط بد

شایع ترین علت شکستگی کمر است. آسیب دیدگی ناشی از تصادف رانندگی یا برخورد دیگر نیز ممکن است منجر به شکستگی ستون فقرات شود. اما سایر شرایط مانند پوکی استخوان (ضعیف یا شکننده بودن استخوان) و تومورهای ستون فقرات نیز می توانند منجر به شکستگی مهره شوند.

عفونت باکتریایی یا قارچی مهره ها

ممکن است استخوان ها را ضعیف کرده و باعث شکستگی شود. سوء تغذیه، سیستم ایمنی ضعیف، سرطان و چاقی نیز ممکن است خطر شکستگی را افزایش دهد.

آسیب های ستون فقرات می تواند از کشش نسبتاً خفیف رباط ها و عضلات (مانند شلاق زدن)، تا شکستگی و دررفتگی مهره های استخوانی، تا آسیب های ضعیف نخاع باشد. شکستگی و دررفتگی ستون فقرات می تواند نخاع را خرج کرده، فشرده و حتی پاره کند. درمان شکستگی ستون فقرات به نوع شکستگی و میزان بی ثباتی بستگی دارد.

شکستگی کمر یا ستون فقرات | درمان دیسک کمر اصفهان

شلاق زدن

شلاق زدن یک آسیب دیدگی شایع در گردن است که در اثر افزایش فشار خون یا حرکت سریع جلو و عقب سر ایجاد می شود – اغلب در یک حادثه رانندگی. حرکت تکان دهنده عضلات و رباط های گردن را تحت فشار قرار می دهد و ممکن است باعث برآمدگی دیسک ها شود.

شلاق زدن می تواند منجر به سردرد، سفتی عضلات یا درد گردن شود. مهم است که پزشک آسیب ستون فقرات را با دقت معاینه کند. شلاق زدن با شکستگی نخاع یا آسیب نخاعی متفاوت است و علائم آن معمولاً با درمان محافظه کارانه بهبود می یابد

بی ثباتی ستون فقرات

بی ثباتی ستون فقرات حرکت بیش از حد بین مهره ها است که در اثر کشش یا پارگی رباط ها و شکستگی استخوان ایجاد می شود. لغزش و مالش غیر طبیعی باعث ایجاد درد و آسیب به اعصاب نخاعی یا نخاع می شود.

شکستگی های پایدار معمولاً با استفاده از کمربند و استراحت قابل درمان هستند. شکستگی های ناپایدار معمولاً برای جابجایی مجدد استخوان ها و جلوگیری از آسیب نخاعی یا عصب نیاز به جراحی دارند.

علت شکستگی کمر چیست؟

تصادفات رانندگی (۴۵٪)، سقوط (۲۰٪)، ورزش (۱۵٪)، اعمال خشونت آمیز (۱۵٪) و فعالیتهای متفرقه (۵٪) از علل اصلی شکستگی ستون فقرات است. بیماری هایی مانند پوکی استخوان و تومورهای ستون فقرات نیز منجر به شکستگی می شوند.

۸۰٪ بیماران ۱۸-۲۵ ساله هستند.
مردان ۴ برابر بیشتر از زنان دچار شکستگی آسیب نخاعی می شوند.

علائم شکستگی کمر چیست؟

درد شدید در محل شکستگی اصلی ترین علامت شکستگی کمر است. اگر کمر درد هنگام حرکت بدتر شود، این نیز نشان دهنده شکستگی مهره است.

علائم شکستگی ستون فقرات بسته به شدت و محل آسیب متفاوت است. آنها شامل کمر یا گردن درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن، اسپاسم عضلات، ضعف، تغییرات روده / مثانه و فلج هستند. فلج از دست دادن حرکت در بازوها یا پاها است و ممکن است آسیب نخاعی را نشان دهد. همه شکستگی ها باعث آسیب نخاعی نمی شوند و بندرت نخاع قطع می شود.

اگر استخوان شکسته سایر اعصاب نخاع را فشرده کند، ممکن است بی حسی و درد نیز ایجاد شود. در این وضعیت اگر ریشه عصب یا نخاع آسیب دیده باشد، ممکن است رفلکس و قدرت عضلانی شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. آسیب عصبی همچنین می تواند منجر به مشکلات مثانه و روده شود.

سه الگو اصلی شکستگی ستون فقرات وجود دارد. هر کدام می توانند علائم خاص خود را داشته باشند. این سه الگو خم شدن، چرخش و کشش هستند.

خم شدن

در برخی شرایط ممکن است ستون فقرات به جلو خم شود، اما انواع خاصی از شکستگی می تواند توانایی خم شدن ستون فقرات را محدود کند. دو نمونه شکستگی با این وضعیت انواع فشاری و شکستگی محوری است.

شکستگی فشاری هنگامی اتفاق میفتد که قسمت جلویی مهره شکسته شده، اما قسمت پشت آن مهره سالم باقی می ماند. علائم شامل درد در پشت و گاهی در بازوها یا پاها است. در صورت آسیب به نخاع می تواند بی حسی در اندام ها رخ دهد. با گذشت زمان، شکستگی فشاری می تواند شما را کمی کوتاهتر کند.

شکستگی محوری زمانی اتفاق میفتد که ارتفاع از طرف جلو و عقب مهره از بین رفته باشد. علائم آن مشابه شکستگی فشاری است. درد ناشی از شکستگی محوری می تواند به ویژه هنگام حرکت شدید باشد.

چرخش

الگوهای شکستگی چرخشی شامل شکستگی فرآیند عرضی و شکستگی – دررفتگی است. در این وضعیت، نخاع معمولاً تحت تأثیر قرار نمی گیرد، یعنی بی حسی یا ضعف وجود ندارد. ثبات ستون فقرات همچنان مطمئن است. شکستگی عرضی نادر است. اما معمولاً نتیجه خم شدن غیرطبیعی به یک طرف یا پیچ خوردگی شدید است که اغلب در اثر تصادف رانندگی رخ می دهد.

دررفتگی شکستگی نیز به طور معمول در اثر ضربه شدید مانند تصادف رانندگی ایجاد می شود. این نوع آسیب شامل شکستگی استخوان و همچنین آسیب به بافت نرم اطراف و در بسیاری از موارد نخاع است. علاوه شکستگی، مهره آسیب دیده نیز از موقعیت خود خارج می شود. به این دررفتگی می گویند.

کششی

آسیب کششی به کشش اجباری، غیرطبیعی یا کشیدن استخوان در مهره ها گفته می شود.

شکستگی کششی یک نوع شکستگی است که معمولا در یک تصادف رخ می دهد. در این وضعیت بالاتنه به جلو حرکت می کند. این آسیب ممکن است باعث آسیب به رباط های کمر و درد مربوط به عضله شود که در اثر شکستگی رخ می دهد. در این وضعیت اگر به اندام های داخلی آسیب برسد، ممکن است در اثر این جراحات درد زیادی ایجاد شود.

 


دکتر امیر قنبریان | درمان دیسک کمر اصفهان

آدرس: خیابان توحید میانی، ساختمان توحید میانی، طبقه ۵

تلفن: ۳۱۳۱۰۱۷۰-۰۳۱ –  ۰۹۳۹۸۳۶۷۵۷۵

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپرکتیک کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

عوارض جراحی دیسک کمر

فیبرومیالژی چیست؟

درد انگشت پا و علت آن

ترک یا شکستگی استخوان

کمر درد و راه های پیشگیری

دیدگاه خود را بنویسید