درمان های رایج برای خشکی مفصل | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی درمان های رایج برای خشکی مفصل

خشکی مفصل به دردی گفته می شود که معمولاً فرد بعد از نشستن برای طولانی مدت یا بعد از بیدار شدن از خواب، تجربه می کند. در بسیاری از موارد، این درد بعد از کمی حرکت بدن به خودی خود از بین می رود اما گاهی اوقات فرد به شدت احساس سفت شدن را تجربه می کند که در مدت زمان زیادی بیشتر باقی مانده و طبیعتاً احساس دردناکی بیشتری ایجاد می کند. در این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان درمان های رایج برای خشکی مفصل را مورد بررسی قرار می  دهیم.

مشابه با بسیاری دیگر از مشکلات جسمانی، قبل از هرچیز باید دلیل بیماری مشخص شود. اگر خشکی مفصل بیشتر از ۳۰ دقیقه به طول بیانجامد و درد به مرور زمان افزایش یابد، باید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید. تشخیص مشکل زمینه ای به شما و پزشکتان کمک می کند تا بهترین راه را برای کاهش خشکی مفصل و متوقف کردن سایر علائم مرتبط تعیین کنید.

ورزش کردن

ورزش و فیزیوتراپی ممکن است به افزایش تحرک مفصل و کاهش خشکی آن، کمک کند. علاوه بر این، ورزش کردن به کاهش وزن به شکل طبیعی کمک می کند. فراموش نکنید که اضافه وزن زمینه را برای شکل گیری انواع بیماری ها، فراهم می کند. به خاطر داشته باشید که انجام برخی از حرکت های ورزشی، خصوصاً بدون هیچ پیش زمنیه ای، احتمالاً شرایط بیماری شما را بدتر می کند. به همین دلیل توصیه می کند که از یک پزشک متخصص یا فیزیوتراپیست برای کاهش درد مفصل خشک از طریق ورزش، کمک بگیرید.

گذاشتن کمپرس سرد یا گرم

استفاده از کمپرس سرد یا گرم، میتواند به کاهش خشکی مفصل و درمان آن کمک کند. چند بار در روز یک کمپرس سرد یا کیسه یخ را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی مفصل سفت خود قرار دهید. این درمان به کاهش التهاب یا تورم کمک می کند و دامنه حرکت مفصل را افزایش میدهد. علاوه بر این، برای شل کردن عضلات و افزایش گردش خون از یک پد گرم کننده، بطری دوش آب گرم یا حمام استفاده کنید.

دلایل خشکی مفصل | درمان دیسک کمر اصفهان

استفاده از انواع داروهای مسکن

بسیاری از داروهای تسکین دهنده درد، مانند داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) رایج ترین داروهای مورد استفاده برای آرتروز هستند. بیساری از داروها مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن برای کاهش درد و تسکین خشکی مفصل مناسب هستند.

مصرف استروئیدها

اگر التهاب و تورم در مفصل باعث خشکی مفصل شود، استروئیدها ممکن است یک گزینه درمانی باشند. تورم و التهاب در آرتروز شایع است که کورتیکواستروئیدها موجب کاهش آن می شوند. همزمان با کاهش التهاب، میزان درد و خشکی مفصل هم کاهش می یابد. لازم به ذکر است اگر بیماری پیشرفته باشد، احتمال مصرف دارو چه به صورت قرص و چه تزریقی، کمکی به کاهش درد نخواهد کرد.

زمان مراجعه به ارتوپد برای درمان خشکی مفصل

در این مطلب به مهمترین دلایل تاثیرگذار در شکل گیری خشکی مفصل، اشاره کردیم. همان طور که گفته شد روش های مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد؛ اما در برخی موارد بهتر است که هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرد و از شدت گرفتن این بیماری جلوگیری کرد. به طور معمول، اگر خشکی مفصل و درد آن بیش از ۵ یا ۷ روز ادامه یافت و درد به مرور زمان بیشتر شد، بهتر است برای درمان، به متخصص ارتوپد مراجعه کرد. علاوه بر این، در صورتی که قرمزی شدید، داغی در مفصل و همچنین بدفرمی در ناحیه مورد نظر مشاهده کردید، سریعا ً به پزشک مراجعه کنید.


مطالعه بیشتر :

علائم نقرس چیست؟

علائم کیست منیسک چیست؟

تمرینات ورزشی بعداز تعویض مفصل لگن