درمان خالی شدن زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

آیا خالی شدن زانو قابل‌ درمان است؟

درمان خالی شدن زانو:درمان سستی زانو بستگی به‌شدت آسیب زانو دارد. گزینه‌های درمان عبارتند از:

درمان اولیه در خانه

گاهی درمان‌های محتاطانه مانند استراحت، یخ گذاری، فشرده‌سازی و بالا نگه‌داشتن زانو برای از بین بردن سستی زانو کافی است و به آسیب زمان می‌دهد تا خودش را درمان کند.

استفاده از بریس و عصا

استفاده از زانوبند یکی از روش‌های کمک به بیمارانی است که دچار عارضه خالی کردن زانو می‌شوند. بریس با حفظ مفصل زانو از آسیب دیدن بیشتر این ناحیه جلوگیری می‌کند و به روند بهبود بیمار کمک شایانی می‌کند. استفاده از عصا هم مخصوصاً برای سالمندان برای جلوگیری از زمین خوردن بیمار هنگام سست شدن زانو توصیه می‌شود

درمان خالی شدن زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

دارو

بسیاری از داروهای مسکن یا کرم‌های بی‌حسی توسط پزشک تجویز می‌شوند تا لرزش زانو و عوارض آن از بین برود. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی در مراحل اولیه آسیب تجویز می‌شوند. در موارد شدید که مناطق متعدد مفصل را شامل می‌شوند، آرامش‌بخش عضله یا استروئیدهای خوراکی می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.

درمان خالی شدن زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

تزریق ژل و کورتون در زانو

تزریق ژل و کورتون در زانو یکی از راه‌های درمان خالی کردن زانو است که در اکثر موارد برای کسانی تجویز می‌شود که علت سست شدن ناگهانی زانویشان ، آرتروز زانوست. این روش به بازسازی مفصل زانو کمک می‌کند و تا حد زیادی این مشکل را رفع می‌کند.

درمان خالی شدن زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از روش‌های کم‌خطر و مطمئن برای درمان و توان‌بخشی بیمارانی است که دچار سست شدن ناگهانی زانو می‌شوند. دکتر با کمک گرفتن از روش‌هایی مانند ورزش، عضلات اطراف زانو را تقویت می‌کند و از آسیب دیدن مجدد آن‌ها پیشگیری می‌کند. در جلسات فیزیوتراپی ورزش‌هایی به بیمار آموزش داده می‌شود که به تقویت و کشش عضلات نگهدارنده زانو یا عضلات اصلی کمک می‌کند

درمان خالی شدن زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

ورزش‌های کاهنده خم شدن زانو

برای درمان یا جلوگیری از سستی زانو، بیمار می‌تواند ورزش‌های خاصی انجام دهد. تقویت عضلات و رباط‌های زانو می‌تواند ثبات مفاصل را بهبود بخشد. در این تمرین‌ها باید بر روی عضلات ران، پشت ران، باسن و ساق‌ها کار شود. در ادامه فهرستی از تمرینات برای تقویت زانو آمده است:

  • به پشت دراز بکشید. عضلات ران را منقبض کنید. اجازه دهید زانوها زمین را لمس کنند. چند ثانیه نگه‌دارید. حوله تاشده می‌تواند زیر زانو قرار گیرد.
  • کمر و باسن را منقبض کنید. چند ثانیه نگه‌دارید.
  • به پشت دراز بکشید و زانوها ر ا صاف روی زمین نگه‌دارید و سپس انگشتان پا را به سمت بدن خم‌کنید تا کشش ساق پا را احساس کنید.
  • بر پشت دراز بکشید و بالشی زیر زانو بگذارید. پا را بلند کنید و زانو را درحالی‌که روی بالش است بکشید. چند ثانیه نگه‌دارید و آزاد کنید.
  • روی شکم دراز بکشید. زانوها را خم کرده و پاشنه‌ها را به سمت باسن بکشید، دوباره نگه‌داشته و صاف کنید.
  • روی صندلی بنشینید و پاشنه‌های خود را روی زمین بگذارید. پا را بلند کنید و زانو را صاف کنید، نگه‌دارید و آن را پایین آورید.

جراحی

در برخی موارد شدید، اگر درمان‌های غیرتهاجمی در حل مشکل کارساز نباشد ممکن است جراحی ضروری باشد. سستی زانوی مداوم ممکن است با جراحی و برداشت مفصل و استخوان آسیب‌دیده یا جایگزینی زانو بهبود یابد.


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر امیر قنبریان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

درمان صدا دادن مفاصل گردن-عوارض قولنج گرفتن گردن

راه های درمانی بیرون زدگی دیسک کمر بدون انجام عمل جراحی

تشخیص و درمان درد ساق پا