دیسک کمر

درد سیاتیک چیست؟

سیاتیک به کمردردی گفته می‌شود که به دلیل مشکل عصب سیاتیک بوجود می‌آید. عصب سیاتیک عصب بزرگی در بدن است که از قسمت پایینی کمر تا پشت هر دوپا کشیده می‌شود.

هنگامی که چیزی به این عصب صدمه می‌زند یا به آن فشار وارد می‌کند، سبب کمردرد می‌شود که تا قسمت باسن، نشیمنگاه و پشت ران پا نیز ممکن است ادامه یابد. البته ۹۰ درصد افراد مبتلا به کمردرد سیاتیکی بدون عمل جراحی بهبود می‌یابند.

 

نشانه‌های درد سیاتیک :

رایج‌ترین نشانه‌ی سیاتیک درد قسمت پایینی کمر، باسن و نشیمنگاه و پشت ران پا است . معمولا درد فقط در یکی از پاها بروز می‌کند و با نشستن، سرفه یا عطسه کردن افزایش می‌یابد. در بعضی موارد ممکن است پا بی‌حس یا ضعیف شود. نشانه‌های سیاتیک یکباره ظاهر می‌شود و ممکن است چند روز یا چند هفته باقی بماند.

 

درد سیاتیک یا نوعی دیگری از کمردرد ؟

۸۵ درصد آمریکایی‌ها در طول زندگی خود نوعی از کمردرد را تجربه می‌کنند. اما همیشه این کمردردها مربوط به عصب سیاتیک نیست. در بیشتر موارد، در نتیجه‌ی کشیده شدن یا گرفتگی عضلات قسمت پایینی پشت است. مشخصه‌ی درد سیاتیک ادامه یافتن آن در پا می‌باشد. گاهی این درد شبیه به گرفتگی عضله پا است که ممکن است چند روز ادامه یابد.

 

چه کسانی دچار درد سیاتیک می‌شوند؟

بیشتر کسانی که به کمردرد سیاتیکی مبتلا می‌شوند بین ۳۰ تا ۵۰ سال سن دارند. در زنان هنگام حاملگی احتمال ابتلا به چنین مشکلی بیشتر است. دلایل دیگر ممکن است مربوط به بیرون زدگی دیسک کمر یا آرتروز ستون فقرات باشد.

 

دلیل ۱: بیرون زدگی دیسک کمر. رایج‌ترین دلیل سیاتیک، بیرون‌زدگی دیسک است. در واقع دیسک‌ها مانند بالشتک‌هایی بین مهره‌های ستون فقرات هستند. این دیسک‌ها با بالارفتن سن، ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌شوند. گاهی اوقات هسته‌ی ژلاتینی این دیسک‌ها از بین مهره‌ها بیرون می‌آید و به عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند. تقریباً از هر ۵۰ نفر یک نفر در دوره‌ای از زندگی خود دچار این مشکل می‌شود. یک چهارم این افراد نشانه‌هایی دارند که بیش از شش هفته ادامه می‌یابد.

 

دلیل ۲ : تنگی مجرای نخاع. بافت طبیعی مهره‌ها گاه ممکن است سبب تنگی مجرای نخاع شود و به عصب سیاتیک فشار وارد کند. این مشکل در افراد بالای ۶۰ سال بیشتر دیده می‌شود.

 

دلیل ۳ : سندروم پیریفورمیس. پیریفورمیس یک عضله است که در داخل استخوان لگن است. این عضله، آخرین مهره‌ی کمر را به بالای استخوان ران وصل می‌کند. اگر این عضله دچار گرفتگی شود، ممکن است بر عصب سیاتیک فشار وارد کند و سبب درد سیاتیکی شود. سندروم پیریفورمیس در بین زنان شایع‌تر است.

 

دلیل ۴ : ممکن است قراردادن کیف پول در جیب پشت شلوار،سبب تحریک عضله‌ی پیریفورمیس شود. البته فکر نکنید که پول زیاد سبب درد می‌شود! اما کیف پول اگر بزرگ باشد و در جیب پشتی شلوار جای داده شود، ممکن است به ماهیچه‌ی پیرفورمیس فشار وارد کند و سبب تحریک آن شود و به دنبال آن دردهای سیاتیکی بروز کند. بهتر است کیف پول خود را در جیب‌های پیراهن یا جیب جلویی شلوار قراردهید.

 

دلیل ۵ : آسیب یا عفونت. دلایل دیگر درد سیاتیکی ممکن است در اثر آسیب عضلانی، عفونت یا شکستگی باشد. بطور کلی، هر بیماری که سبب فشار یا تحریک عصب سیاتیک شود، باعث بروز دردهای سیاتیکی نیز می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید