دردهای شانه و بازوی دست راست | درمان دیسک کمر اصفهان

دردهای شانه و بازوی دست راست

شانه پرتحرک‌ترین اندام حرکتی انسان است.

بدیهی است که بیشتر از سایر مفاصل، آسیب‌پذیر و در معرض خطرات باشد. از مواردی که باعث ایجاد درد در شانه و بازوی دست چپ یا راست می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بیماری روتاتور کاف:

روتاتور کاف اصطلاحاً به مجموعه‌ای از ماهیچه‌ها و تاندون‌ها در بالای دست گفته می‌شود که به‌طورکلی استخوان بازو را درجایی که باید باشد نگه می‌دارند. ممکن است هرکدام از این ماهیچه‌ها و تاندون‌ها دچار آسیب جزئی شوند و مشکلات مختلفی برای روتاتور کاف ایجاد شود. ازجمله این مشکل‌ها تاندینیت و بورسیت هستند. در بورسیت تعدادی از کیسه‌های پر مایعی که در چرخاندن مفاصل مؤثر و کمک‌کننده هستند پاره می‌شوند و تاندینیت حالتی است که تاندون‌های این مجموعه ملتهب و تحریک می‌شوند.

  • پاره شدن روتاتور کاف:

در این حالت یکی از تاندون‌ها یا چند تا از آن‌ها دچار پارگی می‌شوند. ممکن است این اتفاق در اثر آسیب‌دیدگی بیفتد اما معمولاً درنتیجه ساییدگی‌های طولانی‌مدت ایجاد می‌شود.

  • پیچ‌خوردگی شانه:

در این حالت رباط‌ها کشیده شده و ممکن است پاره شوند. این مشکل می‌تواند پس از انجام برخی ورزش‌ها و ضربه خوردن‌ها، تصادف‌ها یا به‌طورکلی هر اتفاقی که به دست آسیب برساند ایجاد شود.

  • آسیب بازویی:

در بازوی ما شبکه‌ای از عصب‌ها وجود دارند که وظیفه‌ی کنترل کردن حرکات کلی دست و خصوصاً بازو را به عهده ‌دارند. گاهی تحت تأثیر اتفاقات و شرایط مختلف این اعصاب دچار آسیب می‌شوند. در این حالت درد زیادی در دست ایجاد می‌شود.

دردهای شانه و بازوی دست راست | درمان دیسک کمر اصفهان

دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپراکتیک اصفهان در کلینیک۲۴

  • شانه سفت شده:

یکی از مشکلاتی که گاهاً در دست‌ها ایجاد می‌شود این است که شانه بدون هیچ علت خاصی سفت می‌شود یا اصطلاحاً یخ می‌زند. این حالت با التهاب همراه است. معمولاً به‌تدریج و خودبه‌خود درد ناشی از شانه سفت شده کاهش می‌یابد.

  • عصب بازویی:

گاهی عصب‌های بازو ملتهب می‌شوند که این اتفاق اگر راست‌دست باشید احتمال بروز آن در این دست بیشتر است. این مورد با مشکل آسیب بازویی متفاوت است و به التهاب عصب‌ها برمی‌گردد.

  • سندرم خروجی قفسه سینه:

گاهی در اثر انجام فعالیت‌های مکرری که به استخوان‌های دست‌ها و دنده‌ها فشار وارد می‌کنند، عصب‌ها و عروق خونی اطراف ترقوه و دنده‌ها فشرده می‌‌شوند. که در این حالت ممکن است دردها به دست شما انشعاب پیدا کند.

 

حمله قلبی

شاید باور عموم مردم بر این باشد که مشکلات قلبی فقط باعث ایجاد دردها و گرفتگی‌های دست چپ می‌شوند‌‌. این باور اگرچه که درست است اما صددرصدی نیست و ممکن است دست راست نیز درگیر شود. دردهای مربوط به حمله قلبی بیشتر در بازو احساس می‌شوند چون از قفسه سینه نشات می‌گیرند. این دردها با علائم دیگری چون حالت‌ تهوع، عرق کردن ناگهانی، نفس‌تنگی و دردهای شدید قفسه سینه همراه است.

افزون بر قسمت فوقانی دست، مچ دست هم به دلایلی مانند سندرم تونل کارپال، سندرم کانال کوبیتال، دررفتگی و آرتروز، دچار درد می­شود. به دلیل پیچیدگی ناحیه مچ دست و وجود ده استخوان کوچک که با تعداد زیادی مفصل، تاندون و رباط به یکدیگر متصل شده ­اند، تشخیص علت درد و آسیب­های این ناحیه کمی دشوار است. بنابراین مهارت پزشک متخصص ارتوپد در تشخیص و درمان، دارای اهمیت بسیار بالایی می­باشد.

 

آشنایی با خدمات کایروپراکتیک مطب دکتر امیر قنبریان در اصفهان


مطالعه بیشتر:

درد در دست راست نشانه ی چیست؟

عوامل ایجاد بی‌حسی در شانه

 

دیدگاه خود را بنویسید