تشخیص و درمان شکستگی کمر | درمان دیسک کمر اصفهان

تشخیص و درمان شکستگی کمر

تشخیص و درمان شکستگی کمر و ستون فقرات با معاینه فیزیکی و بررسی علائم آغاز می شود. همچنین بسیار مهم است که شما باید سابقه پزشکی خود طاز جمله آسیب هایی که ممکن است باعث شکستگی شده باشد یا شرایطی مانند پوکی استخوان که ممکن است باعث ضعیف شدن استخوان های شما شده باشد را به پزشک خود اطلاع دهید.

تصویربرداری با اشعه ایکس ستون فقرات می تواند به راحتی شکستگی کمر را تشخیص دهد. سایر آزمایشات تصویربرداری ممکن است در تهیه تصاویر دقیق از استخوان ها مفید باشد. یکی از آزمایشاتی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، سی تی اسکن است. سی تی اسکن تصاویر لایه لایه از داخل بدن است. حتی می تواند به پزشک شما کمک کند تا آسیب های بافت نرم و مشکلات خونریزی را تشخیص دهد که اشعه ایکس نمی تواند تشخیص دهد.

MRI همچنین می تواند خونریزی و یا آسیب به عضلات و رباط ها را بررسی کند.

پزشک ممکن است آزمایشات عصبی رفلکس ها و توانایی شما برای احساس و حرکت اندام را برای کمک به تشخیص هر گونه آسیب نخاع یا عصب انجام دهد.

تشخیص و درمان شکستگی کمر | درمان دیسک کمر اصفهان

گزینه های درمان شکستگی کمر کدامند؟

مانند هر نوع آسیب، درمان شکستگی ستون فقرات به شدت و محل آن بستگی دارد. شکستگی جزئی ممکن است به خودی خود و بدون جراحی بهبود یابد.

اگر آسیب دیدگی در ناحیه فوقانی (قفسه سینه) یا تحتانی (کمر) باشد، ممکن است پزشک از یک بریس خارجی برای ثبات ستون فقرات استفاده کند. از طرفی هم،

شکستگی مهره گردن نیاز به بریس گردن دارد. اگر آسیب گردن به تثبیت بیشتر و بدون هیچ حرکتی نیاز داشته باشد، ممکن است درمان و تثبیت آن به”هاله” نیاز داشته باشد. هاله، حلقه ای محکم است که در اطراف سر پوشیده می شود. در جای با سنجاق نگه داری و به جلیقه ای که روی تنه بیمار قرار می گیرد، متصل می شود.

آسیب دیدگی های شدید ناشی از شکستگی ناحیه کمر، قبل از گچ گرفتن ، نیاز به جراحی دارند. نوع جراحی به نوع شکستگی بستگی دارد. در بسیاری از موارد، یک جراح باید قطعات استخوان را از بین ببرد. این قطعات ممکن است نخاع و ریشه های عصبی را تحت فشار قرار دهند و منجر به عوارض های جدی و خطرناک شود.

گزینه های استاندارد جراحی برای برخی از شایع ترین شکستگی های کمر، عبارتند از:

جراحی شکستگی فشاری

معمولاً در صورت نیاز به جراحی برای ترمیم مهره فشرده شدن، دو روش انجام می شود. ورتبروپلاستی یک روش نسبتاً جدید و شامل یک کاتتر است.

جراح کاتتر را به سمت محل شکستگی هدایت و سیمان استخوانی خاصی را به محل شکاف تزریق می کند. این روش به ثبات استخوان و تسکین برخی از درد کمک می کند، اما هیچ گونه تغییر شکل ناشی از آسیب را درمان نخواهد کرد.

به دنبال vertebroplasty بیمار ممکن است تغییر وضعیت بدنی و دامنه حرکتی محدودی داشته باشد.

کیفوپلاستی روشی مشابه است که از طریق یک برش کوچک در پشت انجام می شود. جراح یک بالون بادی را درون استخوان شکسته قرار می دهد تا فضایی ایجاد کند. سپس از سیمان استخوان برای ساخت مهره تا ارتفاع اولیه استفاده شود.

شکستگی ناشی از آسیب دیدگی

برای شکستگی آسیب دیدگی، گزینه های درمانی شامل عمل از جلوی بدن برای انجام عمل جراحی است. این عمل جراحی برداشتن کامل یا بخشی از مهره ها است.

پس از این، جراح استخوان از دست رفته را با صفحات یا پیچ مصنوعی جایگزین می کند. این کار زمانی انجام می شود که فشرده سازی روی یک یا چند مهره نیز وجود داشته باشد. این جراحی می تواند فشار بر روی استخوان ها و نخاع یا اعصاب را کاهش دهد.

اگر صدمه باعث برجستگی ستون فقرات به سمت خارج شود، همجوشی ستون فقرات که از پشت انجام می شود، می تواند شکستگی را درمان کند.

همجوشی برای اتصال دو یا چند مهره به یک ساختار استخوانی نیاز به ابزار دقیق دارد. این روش به ثابت ماندن ستون فقرات و کاهش درد کمک می کند. همجوشی ستون فقرات باعث کاهش انعطاف پذیری و دامنه حرکت می شود.

درمان شکستگی – دررفتگی

گزینه اول برای درمان شکستگی – در رفتگی معمولا همجوشی خلفی ستون فقرات با ابزار دقیق و همچنین تنظیم مجدد مهره است. اگر جوش خوردن و تنظیم مجدد ستون فقرات مشکلی را برطرف نکند، ممکن است عمل جراحی قدامی (قسمت جلویی) تجویز شود.

مدت زمان بهبودی شکستگی کمر

اگر آسیب های شما محدود به شکستگی ستون فقرات باشد که با جراحی پلاستیک نسبتاً ساده درمان شود، ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بستری شوید.

جراحی های پیچیده تر یا درمان آسیب های دیگر ممکن است به مدت طولانی تری بستری در بیمارستان نیاز داشته باشند.

چه جراحی صورت بگیرد و یا نگیرد، معمولاً به مدت ۸ تا ۱۲ هفته به کمربند و سه تا شش هفته فیزیوتراپی نیاز دارید.

در شکستگی های جزئی شما در مدت زمان کوتاهی سریعا می توانید به زندگی عادی و روزمره خود بازگردید. صدمات عمده شکستگی کمر می تواند به ماهها یا سالها بهبودی نیاز داشته باشد.

پیش آگهی شکستگی کمر

آسیب شکستگی کمر شامل آسیب به نخاع یا سیستم عصبی شما می تواند یک واقعه تغییر دهنده زندگی باشد. حتی شکستگی های جزئی ستون فقرات نیز می تواند توانایی شما در انجام برخی ورزش ها یا فعالیت های دیگر را تحت تأثیر قرار دهد. با این وجود، طیف گسترده ای از درمان ها برای انواع شکستگی ها در دسترس است.

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به توصیه های پزشک خود عمل کرده و با اشتیاق در فیزیوتراپی شرکت کنید. ممکن است تمرینات و سایر توصیه های مربوط به سبک زندگی را دریافت کنید که پس از پایان فیزیوتراپی باید از آنها پیروی کنید.

اما اگر آن تمرینات و دستورالعمل هایی که پزشک توصیه کرده را انجام دهید و هرگونه علائم یا تغییر در وضعیت خود را به سرعت به پزشک خود گزارش دهید، ممکن است بهبودی سالم داشته باشید و بتوانید بیشتر، اگر نه همه، فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید.

سخن آخر

شکستگی ستون فقرات با شکستگی دست یا پا متفاوت است. شکستگی یا دررفتگی مهره می تواند باعث خرد شدن قطعات استخوان و آسیب به اعصاب نخاعی یا نخاع شود. بیشتر شکستگی های ستون فقرات در اثر تصادفات رانندگی، زمین خوردن، تیراندازی یا ورزش رخ می دهد. آسیب ها می توانند از کشیدگی نسبتاً خفیف رباط و عضله، شکستگی و دررفتگی مهره های استخوانی، تا آسیب نخاع ضعیف کننده باشند. بسته به شدت آسیب دیدگی شما، ممکن است درد، دشواری راه رفتن داشته باشید یا نتوانید دست ها یا پاها را حرکت دهید (فلج). بسیاری از شکستگی ها با درمان محافظه کارانه بهبود می یابند. با این وجود شکستگی های شدید ممکن است نیاز به جراحی برای تنظیم مجدد استخوان ها داشته باشد.

 


دکتر امیر قنبریان | درمان دیسک کمر اصفهان

آدرس: خیابان توحید میانی، ساختمان توحید میانی، طبقه ۵

تلفن: ۳۱۳۱۰۱۷۰-۰۳۱ –  ۰۹۳۹۸۳۶۷۵۷۵

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپرکتیک کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

عوارض جراحی دیسک کمر

فیبرومیالژی چیست؟

شکستگی کمر یا ستون فقرات

ترک یا شکستگی استخوان

کمر درد و راه های پیشگیری

دیدگاه خود را بنویسید