تشخیص آسیب و پارگی مینیسک زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

راه های تشخیص آسیب و پارگی مینیسک زانو

در این مطلب از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان روش های تشخیص آسیب و پارگی مینیسک زانو را مورد بررسی قرار می دهیم.

آناتومی و ساختار مینیسک زانو :

مینیسک از جنس فیبروکارتیلاژ می باشد که نقش آنها بیشتر کاهش فشارهای وارده به زانو در خلال نیروهای فشاری در حین ایستادن و یا فعالیت های مختلف روزانه می باشد. مینیسک داخلی به شکل سی C انگلیسی و مینیسک خارجی به شکل او O انگلیسی میباشد. تغذیه مینیسک در قسمت مرکزی از انتشار و قسمت‌های محیطی آن از طریق عروق خونی می باشد.

عملکرد مینیسک ها در زانو :

نقش مینیسک در زانو بیشتر کاهش اصطکاک , کاهش نیروهای وارده به مفصل و تعدیل آنها و همچنین افزایش تطابق مفصلی در خلال حرکت ها می باشد.

آشنایی با آسیب و پارگی مینیسک

انجام فعالیت های شدید و یا ناگهانی زمانی که نیروها بیش از حد تحمل بافت مینیسک باشند منجر به پارگی می شوند که می تواند انواع مختلفی را شامل شود مخرب ترین نیروها در ایجاد پارگی های مینیسک نیروهای برشی می باشد. مینیسک دارای رگ های خونی نیست و در هنگام پارگی خونریزی نمی کند. اما ممکن است عروق اطراف آن هم دچار پارگی شود، در این شرایط تورم به وجود می آید . همچنین احساس گرفتگی و قفل شدن یا صدایی مانند تق تق، معمولا از نشانه های آسیب مینیسک است .

نکات مراقبتی بعد از جراحی پارگی تاندون زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

علائم پارگی مینیسک زانو

علائم حاد( فوری ):

درد، اولین علامت پارگی مینیسک است. البته درد ممکن است خفیف باشد و شخص بتواند به فعالیت های روزمره اش ادامه دهد. اما هرگاه بخشی از مینیسک بین استخوان ران و ساق قرار بگیرد، درد شدیدی ایجاد می کند . در پارگی های خفیف منیسک ، درد مختصری در هنگام پارگی ایجاد می شود و فرد می تواند بعد از پارگی ، با درد مختصری به فعالیت خود ادامه دهد. البته درد با بلند شدن از زمین یا دو زانو نشستن بیشتر می شود. بعد از چند روز هم زانو ورم می کند. درد و ورم بعد از ۲ تا ۳ هفته از بین می رود، ولی بعدها ممکن است همراه با خم و راست شدن یا چرخش زانو درد برگردد .

در پارگی های شدید، درد و ورم زانو بلافاصله بعد از ضربه ایجاد می شود و ورم طی ۲ تا ۳ روز بعد از ضربه بیشتر می شود. در اثر گیر کردن تکه هایی از منیسک پاره شده در مفصل، ممکن است زانو قفل شود و فرد نتواند زانوی خود را کاملا صاف کند. فرد در زانوی خود احساس عدم تعادل می کند . در افراد مسن ممکن است حادثه ای که موجب پارگی مینیسک شده است به یاد نیاید و یا پارگی در اثر یک فعالیت معمولی مانند بلند شدن از روی یک صندلی ایجاد شود. در این حالات ممکن است درد و ورم خفیف، تنها علائم مشکل باشند .

  • در پارگی منیسک داخلی، درد در سطح داخلی زانو و در پارگی منیسک خارجی، درد در سطح خارجی زانو احساس می شود .
  • پارگی منیسک می تواند برای فرد قابل احساس باشد. احساس اینکه چیزی در داخل زانو پاره شده و با یک احساس یا صدای تق همراه باشد .
  • اگر پارگی منیسک در حاشیه خارجی آن ایجاد شود، می تواند موجب خونریزی داخل مفصل زانو( همارتروز ) شود .
علائم مزمن ( طولانی مدت ):

اگر به علائم حاد بعد از پارگی منیسک بی توجهی شود، معمولا این علائم بعد از گذشت چند هفته از بین رفته و یا تخفیف می یابد. با این حال علائمی برای بیمار باقی می مانند .

مهم ترین علائم مزمن پارگی منیسک بعد از چند هفته عبارتند از :

  • ورم زانو در اثر افزایش مایع مفصلی زانو که در زبان عامه به آن، آب آوردن زانو می گویند. این ورم هر وقت به زانو فشار زیادی وارد شود، بصورت دوره ای بیشتر می شود .
  • گاهی علائم آسیب های دیگر زانو هم می توانند مثل پارگی منیسک باشد و پزشک معالج برای تشخیص قطعی از روش های تصویر برداری استفاده می کند.
  • درد در سطح مفصلی، درست در جایی که منیسک قرار دارد. این درد بسته به محل پارگی بر روی منیسک داخلی یا خارجی است. درد با فشار بر روی محل آسیب بیشتر می شود.
  • قفل شدن زانو که به صورت گهگاهی ایجاد شده و مانع از باز شدن زانو می شود. گاهی اوقات بیمار یاد میگیرد که زانویش را با انجام حرکاتی از حالت قفل شده خارج کند.
  • خالی کردن زانو یا احساس ناپایداری زانو که در این حال بیمار احساس می کند زانویش در زیر بدنش ناپایدار بوده و حین راه رفتن به ناگهان در رفته و خالی می شود.
  • لاغر شدن عضلات چهار سر ران.
  • شنیدن صدای زانو به صورت کلیک یا تق تق رکدن در حین خم و راست شدن.

مطالعه بیشتر :

آرتروز مفصل آکرومیوکلاویکولار شانه

تشخیص و درمان بیماری آرتریت زانو و لگن

مقایسه درمان های مختلف گردن درد

دیدگاه خود را بنویسید