علل بروز اسکولیوز ایدیوپاتیک جوانی چیست؟ | درمان دیسک کمر اصفهان

انواع مختلف اسکولیوز

پیشرفت اسکولیوز

اسکولیوز یک بیماری پیش‌رونده است، به این معنی که این عارضه به‌مرورزمان بدتر می‌شود و انحنا افزایش می‌یابد و احتمالاً علائم قابل‌توجه‌تری مانند تغییرات وضعیتی و درد (در بزرگسالان) ایجاد می‌کند.

چالش اصلی در درمان اسکولیوز تعیین میزان پیشرفت وضعیت فرد مبتلا است. بااین‌حال، آنچه که ثابت شده است این است که در صورت عدم درمان به‌موقع، این ناهنجاری می‌تواند پیشرفت کند.

یکی از راه‌هایی که به‌وسیله آن می‌توان شدت وضعیت انحنا را در فرد بیمار را تعیین کرد، عکس‌برداری با اشعه ایکس و اندازه‌گیری «زاویه کوب» است. زاویه کوب معمولاً به‌عنوان “استاندارد طلایی ارتوپدی برای ارزیابی اسکولیوز” نامیده می‌شود.

زاویه کوب با کشیدن خطوط متقاطع از پایین و بالای مهره‌های خمیده (استخوان‌های ستون فقرات) اندازه‌گیری می‌شود. زاویه کوب به ما می‌گوید که انحنای ستون فقرات چقدر است و به‌وسیله آن می‌توان وضعیت بیمار را به‌عنوان خفیف، متوسط، شدید یا بسیار شدید طبقه‌بندی نمود:

اسکولیوز خفیف:

اندازه زاویه کوب بین ۱۰ تا ۲۵ درجه

اسکولیوز متوسط:

اندازه زاویه کوب بین ۲۵ تا ۴۰ درجه

اسکولیوز شدید:

اندازه زاویه کوب ۴۰+ درجه

اسکولیوز بسیار شدید:

اندازه زاویه کوب ۸۰+ درجه

با مشاهده دامنه زاویه کوب می‌توان متوجه شد که شدت اسکولیوز در هر فرد تا چه میزان متفاوت است و این موضوع نشان میدهد که چرا علائم و سایر مسائل مرتبط در هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد. همچنین باید اشاره کرد که برای داشتن اسکولیوز باید زاویه کوب بیش از ۱۰ درجه باشد.

انواع مختلف اسکولیوز

اسکولیوز اغلب به‌عنوان یک بیماری پیچیده و مرموز توصیف می‌شود. این موضوع عمدتاً به دلیل شایع‌ترین شکل آن است: اسکولیوز ایدیوپاتیک (ناشناخته) نوجوانان.

اسکولیوز ایدیوپاتیک در سنین ۱۰ تا ۱۸ سالگی تشخیص داده می‌شود و ۸۰ درصد موارد شناخته شده اسکولیوز را تشکیل می‌دهد. “ایدیوپاتیک” به این معنی است که هیچ علت شناخته شده‌ای برای ابتلای نوجوانان به این نوع اسکولیوز وجود ندارد. ۲۰ درصد باقیمانده شامل انواعی با علل شناخته شده است، علت‌هایی مانند مشکلات عصبی عضلانی، مادرزادی، دژنراتیو و تروماتیک.

انواع علل اسکولیوز

مشکلات عصبی عضلانی:

اسکولیوزی که به دلیل وجود یک بیماری عصبی عضلانی مانند فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی ایجاد می‌شود.

مشکلات مادرزادی:

اسکولیوزی که در رحم مادر به دلیل ناهنجاری استخوان در ستون فقرات جنین ایجاد می‌شود.

مشکلات دژنراتیو:

اسکولیوزی که به دلیل تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات به دلیل افزایش سن یا برخی سبک‌های زندگی نامناسب ایجاد می‌شود. این شکل از اسکولیوز بیشتر افراد مسن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ زیرا ستون فقرات با اثرات تخریبی پیری مواجه می‌شود.

مشکلات تروماتیک:

اسکولیوزی که در اثر ضربات شدیدی که به ستون فقرات وارد شده است ایجاد می‌شود، مانند ضربه‌های وارد شده به هنگام تصادف یا سقوط.


 

آشنایی با خدمات کایروپراکتیک مطب دکتر امیر قنبریان در اصفهان

دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپراکتیک اصفهان در کلینیک۲۴

 

دیدگاه خود را بنویسید