آشنایی با فیزیوتراپی آرتروسکوپی منیسک | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی فیزیوتراپی آرتروسکوپی منیسک

در این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان فیزیوتراپی آرتروسکوپی منیسک را مورد بررسی قرار می  دهیم. سه هدف اولیه توانبخشی پس از عمل عبارتند از:

  1. صاف کردن کامل زانو،
  2. کاهش تورم
  3. به دست آوردن کنترل عضله چهارسر.

به بیماران توصیه می شود بلافاصله پس از جراحی، بالا بردن پای صاف را با بریس انجام دهند. از بریس برای راه رفتن با زانو در حالت کشش به مدت شش هفته استفاده می شود. معمولاً بلافاصله پس از جراحی دامنه حرکتی از ۰ تا ۹۰ درجه شروع می شود. بدون اینکه هیچ گونه تحمل وزنی در حین حرکت وجود داشته باشد. بریس در هفته ششم باز می شود و زمانی که کنترل خوب چهار سر ران بدست می آید بریس کاملا باز می شود.

حرکات در شش هفته به اندازه تحمل افزایش می یابد. اما از جمباتمه زدن کامل ( اسکوات) تا ۱۲ هفته اجتناب می شود. فعالیت‌های کم‌ فشار مانند شنا و استفاده از دستگاه های ورزشی در هفته ۱۲ توصیه می‌شوند و معمولاً تا هفته ۱۶ به ورزش‌های پرشی و چرخشی می‌رسند. راهنمایی و کمک فیزیوتراپیست برای دستیابی به بهبودی سریع و کامل بسیار مفید است.

میزان پاسخ معمول

بیماران به طور کلی از پیشرفت حاصله در طول توانبخشی راضی هستند و اغلب احساس می کنند. در هر مرحله بیشتر از آنچه انتظار می رود انجام می دهند. پایبندی به این پروتکل منجر به نتیجه موفقیت آمیز می شود. اگر تمرینات به خصوصی برایشان سخت یا دردناک است. بیمار باید موضوع را با فیزیوتراپیست یا جراح خود در میان بگذارند.

ریکاوری پس از جراحی آرتروسکوپی زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

خطرات و عوارض

این یک برنامه توانبخشی ایمن با حداقل خطرات است.

طول دوره توانبخشی

بازگشت به ورزش مستلزم توانایی انجام تمرینات ورزشی خاص با سرعت رقابتی است. بسته به سختی های ورزش، شرایط قبل از عمل، آسیب های مرتبط و سایر عوامل فردی، بازگشت به ورزش انتخابی معمولاً چهار تا پنج ماه طول می کشد. توانبخشی باید تا رسیدن به اهداف ورزشی بیمار ادامه یابد.

زمان بازگشت به فعالیت های روزمره معمولی

بیماران به طور کلی می توانند سه تا چهار روز پس از ترمیم آرتروسکوپی منیسک به فعالیت های روزمره خود بازگردند. این فعالیت ها در ابتدا با استفاده از بریس انجام می شود. کمک گرفتن در خانه برای چند روز اول پس از جراحی مفید است.

محدودیت های طولانی مدت برای بیمار

پس از توانبخشی و بهبودی کامل، بیماران هیچ محدودیتی ندارند. با این حال، اگر در زمان آرتروسکوپی تشخیصی، آسیب یا دژنراسیون غضروف مفصلی قابل توجهی مشاهده شود. برای کند کردن پیشرفت آرتریت، ورزش‌های پر فشار توصیه نمی‌شوند.


مطالعه بیشتر :

درمان های رایج برای خشکی مفصل

اثرات کفش پاشنه بلند بر استخوان و عضلات کف پا

بررسی روشهای تشخیص و درمان نقرس