کیست بیکر زانو چیست؟

کیست های پشت زانو (کیست بیکر زانو) ،معمولا همراه با آرتروز زانو دیده می شوند. این کیست ها ممکن است درد ناک شوند. تشخیص آن ها با سونوگرافی پشت زانو و نشانه ی آن ورم پشت زانو است. در صورتی که به درمان های ضد التهاب پاسخ ندهند در این کیستها تزریق کورتون انجام می شود. در موارد شدید و راجعه گاهی جراحی لازم می شود. گاهی کیست بیکر زانو پاره شده و مواد داخل آن به پشت ساق می ریزد که باعث درد بسیار شدید پشت پا می شود.

در این حالت باید بیمار از لحاظ لخته خونی در ساق بررسی شود چون همین علایم در لخته پشت ساق نیز دیده می شود و درمان آن متفاوت است بنابراین برای بیمار داپلر عروق پا انجام می شود. در موارد بسیار شدید فشار پشت ساق زیاد شده و بر روی عروق و اعصاب ساق اثر می گذارد که باید به درمان کیست بیکر زانو بپردازد و یا شاید نیازمند جراحی شود.

گاهی عضله کوچکی در پشت زانو قرار گرفته. گاهی گرفتگی این عضله باعث درد پشت زانو می شود که با درد کیست زانو اشتباه می شود.

برجستگی پشت زانو ممکن است کیست عروقی باشد که در این حالت عدم تشخیص دقیق و تزریق آن باعث مشکلات زیادی برای بیمار می شود.

برای بازتوانی و درمان خالی کردن زانو باید از کارآمدترین روش‌های درمانی استفاده شود. این روش‌ها می‌تواند شامل درمان بافت‌های نرم، استفاده از یخ، ضربه زدن آرام (تپینگ)، درمان‌های دستی، ورزش و ماساژ باشد.

علائم و نشانه ها

از علائم کیست بیکر زانو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مهمترین علامت کیست بیکر دیدن و یا لمس یک برجستگی در پشت زانو است. این برجستگی وقتی که فرد زانویش را کاملا صاف و مستقیم نگه میدارد بیشتر به چشم میخورد. کیست بیکر پشت زانو در غالب اوقات بدون درد است ولی در مواردی ممکن است با قدری درد همراه باشد. گاهی اوقات این کیست پاره شده و محتویات مایع آن به فواصل بین عضلات پشت ساق میریزد. این واقعه موجب ورم مفصل زانو و دردناک شدن عضلات پشت ساق میشود.

علت و دلایل

این کیست به علت درد پشت زانو و ورم زانو رخ می دهد. در حقیقت علت ورم زانو بخاطر افزایش مایع مفصلی زانو می‌باشد.

هنگامی که فشار وارده بر زانو زیاد و طولانی مدت باشد، در قسمت پشت زانو، مایعی جمع می شود و موجب ورم می گردد.

درمان دیسک کمر اصفهان |کیست بیکر زانو

این کیست معمولا در اثر مشکلات زیر بوجود می آید:

  •  آسیب غضروف زانو
  •  آرتروز زانو (در افراد مسن)
  •  آرتریت روماتوئید
  •  دیگر مشکلات زانو

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپرکتیک کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

پیشگیری از دیسک کمر

درمان دیسک کمر

خطرات بیماری دیسک کمر چیست؟

عامل بیماری میگرن

علل و علائم بورسیت زانو

درمان بورسیت زانو