کمک به رفع زانو درد با لیزرتراپی | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی کمک به رفع زانو درد با لیزرتراپی

در سال‌های اخیر روش لیزرتراپی برای درمان زانو درد و دیگر انواع درد از محبوبیت زیادی برخوردار شده است، چرا که بدون استفاده از دارو و به روش طبیعی سبب تسکین درد می‌شود. در ادامه این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان کمک به رفع زانو درد با لیزرتراپی را مورد بررسی قرار می دهیم.

لیزرتراپی روشی مؤثر جهت رفع زانو درد محسوب می‌شود. تحقیقات زیادی در ارتباط با تأثیر این روش بر درمان آرتروز و درد مزمن انجام شده‌اند. نحوه تأثیر این روش بر رفع درد هنوز مشخص نمی‌باشد. امکان دارد لیزر سبب بهبود جریان خون، حفظ سلامت سلول‌ها، آزاد شدن اندورفین جهت تسکین درد، کاهش التهاب یا تحریک رشد بافت سالم و جدید شود. با این حال، شواهدی مبنی بر درمان درد یا هر گونه عارضه زمینه‌ای توسط لیزرتراپی وجود ندارد.

بررسی مطالعات پزشکی در کاربرد لیزر برای زانو درد

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۵ توسط مؤسسه کاکرین، توانایی لیزرتراپی جهت کاهش درد ناشی از آرتریت روماتوئید (یکی از دلایل شایع زانو درد) را بررسی کرده است. در این مطالعه، شواهدی در ارتباط با تسکین کوتاه‌مدت درد با شدت متوسط به همراه تعداد کمی عوارض جانبی گزارش شده است. یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ از افراد مبتلا به زانو درد که از لیزرتراپی استفاده کرده بودند را با افراد دیگری که فقط تصور می‌کردند که از این روش استفاده کرده‌اند را مورد بررسی قرار داد. در مقایسه با گروه دوم، درد در گروه اول به میزان بیشتری کاهش پیدا کرد. گزارش‌های یک پژوهش دیگر در سال ۲۰۱۴ حاکی از آن است که لیزرتراپی روش درمانی مؤثری برای رفع زانو درد مزمن ناشی از آرتروز زانو می‌باشد. همچنین به بیماران توصیه شد که از تمارین ورزشی شامل خم و راست کردن ملایم زانو استفاده کنند.

مزیت های لیزرتراپی برای رفع زانو درد

مزایای لیزرتراپی برای رفع مشکلات زانو شامل:

 • یک روش غیر تهاجمی برای تسکین درد می‌باشد.
 • به مصرف داروهای تجویزی یا داروهای بدون نسخه پزشک نیاز ندارد.
 • زمان بهبودی پس از درمان طولانی نمی‌باشد.
 • در صورت استفاده صحیح، سبب بروز عوارض جانبی نمی‌شود.
 • جلسات درمانی کوتاه می‌باشند.
 • برخی از شرکت‌های بیمه هزینه درمان را تحت پوشش قرار می‌دهند.
 • این روش جهت تسکین درد بر نقاط ماشه‌ای طب سوزنی تأثیر می‌گذارد.

تاثیرات لیزرتراپی برای رفع زانو درد

افراد بسیاری می‌توانند از مزایای لیزرتراپی بهره‌مند شوند. استفاده از لیزرتراپی به همراه فیزیوتراپی به تسکین درد زانو کمک می‌کند. لیزرتراپی نه تنها سبب کاهش درد می‌شود بلکه به رفع ورم ناشی از التهاب مفصل کمک می‌کند. فیزیوتراپی نیز سبب تقویت رباط‌ها و عضلات مجاور مفصل زانو شده و در نتیجه فشار وارد بر مفصل کاهش پیدا می‌کند. استفاده از لیزرتراپی بر روی مفصل آسیب‌دیده زانو سبب تسریع روند بهبودی می‌شود، چرا که به کمک این روش مکانیزم بهبود بدن تحریک شده و در نتیجه جریان خون در ناحیه مورد نظر افزایش پیدا می‌کند.

لیزرتراپی به رفع زانو درد ناشی از عارضه‌های زیر کمک می‌کند:

 • آرتروز
 • التهاب تاندون
 • بورسیت یا التهاب بورس
 • آسیب‌دیدگی‌ها و کشیدگی‌های جزئی

صدا دادن و تق‌تق زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

افراد مناسب برای استفاده از روش لیزرتراپی زانو

از لیزرتراپی برای درمان درد ناشی از آسیب‌دیدگی یا افزایش سن مانند آرتروز زانو استفاده می‌شود. این روش همچنین برای درمان عارضه‌های زیر به کار برده می‌شود:

البته این روش برای همه افراد مناسب نمی‌باشد. برای مثال، در صورت وجود ضایعه پوستی، پیش از استفاده از لیزرتراپی بایستی غیر سرطانی‌ بودن ضایعه توسط پزشک تأیید شود. این روش نباید بر روی غده تیروئید و یا به طور مستقیم بر روی چشم‌ها استفاده شود. همچنین لیزرتراپی نباید برای درمان عارضه‌هایی که توسط پزشک تشخیص داده نشده‌اند مورد استفاده قرار گیرد. تأثیر لیزرتراپی برای روی رشد جنین مشخص نمی‌باشد؛ بنابراین از لیزرتراپی در زمان بارداری بایستی خودداری شود. در صورتی که باردار هستید و یا در صورت احتمال بارداری، به پزشک اطلاع دهید.

نحوه لیزرتراپی زانو

در طی روند لیزرتراپی، نور لیزر در پوست نفوذ کرده و توسط بافت مورد نظر جذب می‌شود. انرژی نور سلول‌ها را تحریک کرده و در نتیجه سبب آزاد شدن پروتیئن‌هایی می‌شود که در تسریع روند بهبود مؤثر هستند. پزشک از لیزر جهت نفوذ در پوست در نقاط خاصی از زانو استفاده می‌کند. روند درمان ممکن است بسته به آسیب‌دیدگی و تعداد جلسات مورد نیاز ۱۰ تا ۴۵ دقیقه طول بکشد. جهت دستیابی به بهترین نتیجه درمان معمولاً بایستی چندین بار از جلسات درمانی استفاده شود.

میزان ماندگاری نتیجه درمان با لیزرتراپی

طول دوره بهبود و ماندگاری نتایج درمان در هر فردی متفاوت هستند. در حال حاضر، درمانی برای التهاب مفصل یا عارضه‌های مشابه وجود ندارد. با این حال، لیزرتراپی می‌تواند سبب تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری‌های تخریبی استخوان در زانوها شود. در برخی از موارد، لیزرتراپی می‌تواند در جهت آغاز تمارین ورزشی و کاهش وزن به اشخاص کمک کند. این امر در تسکین زانو درد ناشی از التهاب مفصل و دیگر بیماری‌ها مؤثر است.


مطالعه بیشتر :

دیدگاه خود را بنویسید