نحوه تشخیص زانوی ضربدری | درمان دیسک کمر اصفهان

نحوه تشخیص زانوی ضربدری

عوارض زانوی ضربدری چیست؟

در صورت عدم رسیدگی به زانوی ضربدری و نادیده گرفتن نشانه­ های آن، فرد دچار مشکلات زیادی می­شود. این مشکلات را می­توانیم اینگونه بیان کنیم:

 1. ایجاد درد شدید و پایدار در مفاصل
 2. بد فرم شدن بدن
 3. تغییر ساختار پا و استخوان­های آن
 4. ایجاد درد و دیگر مشکلات مانند لنگش هنگام راه رفتن
 5. آرتروز زودرس
 6. کوتاهی قد
 7. دررفتگی کشکک زانو
 8. تحت فشار قرار گرفتن رباط­ها، تاندون­ها و رشته­های عصبی اطراف زانو
 9. ایجاد دردهای شدید در ران، زانو و قوزک پا

به­ طور کلی هر یک از اختلالات بیومکانیک پا، می­توانند سبب بروز دیگر اختلالات نیز بشوند. بنابراین زانوهای ضربدری می­توانند مشکلاتی از جمله انحراف مچ و صافی کف پا را نیز به تدریج ایجاد کنند.

همان­طور که مشاهده کردید، زانوی ضربدری علاوه­ بر شکل ناهنجاری که در پا ایجاد می­کند، می‌تواند مشکلات جدی دیگری را نیز رقم بزند. به همین دلیل نباید برای درمان آن درنگ کنید و دریافت کمک ­های پزشکی را به تاخیر بیندازید. بهتر است در اسرع وقت به ملاقات یک پزشک متخصص ارتوپد حاذق بروید و درمان خود را آغاز کنید.

نحوه تشخیص زانوی ضربدری به چه صورت است؟

معمولاً از شکل ظاهری زانوها می­توان به ضربدری بودن آن­ها پی برد. اما پزشکان از روش اندازه‌گیری فاصله قوزک ­­ها نیز برای تشخیص دقیق ­تر استفاده می­کنند. روش اندازه‌گیری به این صورت انجام می­شود:

فرد روی کمر دراز می­کشد و پاهای خود را کنار یکدیگر قرار می­دهد. پاها باید در حالتی باشند که ناحیه داخلی ران­ها به یکدیگر برخورد کنند و زانوها صاف باشند. حال پزشک با یک خط‌کش یا کولیس فاصله قوزک­ های داخلی پا را اندازه می­گیرد. درجه بندی ضربدری بودن زانو باتوجه به عددی که کولیس یا خط­ کش نشان می­دهد، تعیین می­شود.

نحوه تشخیص زانوی ضربدری | درمان دیسک کمر اصفهان

دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپراکتیک اصفهان در کلینیک۲۴

این درجه بندی به این صورت است:

 • فاصله قوزک­های داخلی پا کمتر از ۵/۱ سانتی­متر ( وضعیت زانوها در این حالت طبیعی است و هیچ­گونه ناهنجاری وجود ندارد.)
 • فاصله قوزک­های داخلی پا بین ۵/۱تا ۵/۲ سانتی­متر ( زانوی ضربدری با درجه خفیف)
 • فاصله قوزک­های داخلی پا بین ۵/۲ تا ۵ سانتی­متر ( زانوی ضربدری با درجه نسبتاً شدید)
 • فاصله قوزک­های داخلی پا بین ۵ تا ۵/۷ سانتی­متر ( زانوی ضربدری با درجه شدید)
 • فاصله قوزک­های داخلی پا بیش از ۵/۷ سانتی­متر ( زانوی ضربدری با درجه بسیار شدید)

علاوه ­بر تست اندازه­ گیری فوق، پزشک با بررسی کل شکل پا نیز تا حدی می­تواند به ضربدری بودن زانو پی ببرد. گاهی ممکن است پزشک درخواست آزمایش­های تصویربرداری داشته باشد. این آزمایش­ها کمک خاصی به تشخیص عارضه زانوی ضربدری نمی­کنند، اما می­توانند در شناسایی مشکلات دیگری که سبب بروز زانوی ضربدری شده است، مفید باشند.

حتماً پزشک را از آسیب­ های پیشین خود مانند شکستگی یا پارگی رباط ­های پا مطلع کنید. همچنین از سابقه پزشکی خود و خانواده نیز کمی بگویید. اگر اختلال بیومکانیک دیگری مانند صافی کف پا دارید، حتماً پزشک را در جریان بگذارید. این اطلاعات نیز می­تواند پزشک را در تشخیص و درمان بهتر یاری کند.

اختلال زانوی ضربدری در کودکان معمولاً تشخیص داده نمی­شود. چرا که آن­ها هنوز در سن رشد هستند و ضربدری بودن زانوها بخشی از روند رشد آن­ها است. اما پزشک با بررسی تغذیه و روند رشد استخوان ­های کودک و همچنین سابقه خانوادگی او، می­تواند امکان ضربدری بودن پاهای او را مشخص و به میزان خوبی آن را کنترل کند.

 

آشنایی با خدمات کایروپراکتیک مطب دکتر امیر قنبریان در اصفهان


مطالب پیشنهادی:

تفاوت پای پرانتزی و زانوی ضربدری

تمرینات تقویتی اصلاح زانوی ضربدری

دیدگاه خود را بنویسید