مقایسه تعویض کامل و تعویض ناکامل مفصل | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی مقایسه تعویض کامل و تعویض ناکامل مفصل

ارتوپلاستی به معنای ترمیم یک مفصل از طریق جراحی است. جراحان ارتوپدی یک آرتوپلاستی را با استفاده از قطعات فلزی ویا پلاستیکی برای بازسازی رویه های مفصلی دژنراتیو، آسیب دیده و مبتلا به آرتریت در بیماران مبتلا به آرتریت شدید با درمان غیرجراحی ناموفق و دارای ناتوانی در عملکرد، محدودیت فعالیت های زندگی روزمره، و درد شدید انجام می دهند. در این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان به مقایسه تعویض کامل و تعویض ناکامل مفصل می پردازیم.

بیش تر مفاصل به دو قسمت (به عنوان مثال مفاصل شانه یا هیپ)، یا سه قسمت (به عنوان مثال مفصل زانو) تقسیم می کنند. زانو به سه ناحیه داخلی (داخل زانو)، جانبی (خارج از زانو) و پتلا (کاسه زانو/ جلوی زانو) تقسیم می شود.

تعویض ناکامل مفصل زانو

در یک آرتروپلاستی تک کمپارتمانی (تعویض ناکامل مفصل زانو)، متخصص ارتوپدی فقط می تواند ناحیه آسیب دیده زانو را تعویض کند. این به شما امکان می دهد مقدار بیش تری از استخوان، بافت و رباط طبیعی را در مقایسه با تعویض کامل مفصل زانو (تعویض دو یا سه سطح) حفظ کنید. یک تعویض ناکامل مفصل زانو کم تهاجمی است، که ممکن است بهبودی سریع تر، زمان بستری کم تر در بیمارستان (۱ الی ۲ روز برای تعویض ناکامل مفصل در مقایسه با ۳ الی ۴ روز برای تعویض کامل مفصل)، و زندگی فعال تری نسبت به تعویض کامل مفصل زانو حاصل شود.

فقط درصد کمی از بیماران ممکن است واجد شرایط تعویض ناکامل مفصل زانو باشند. اکثریت قریب به اتفاق بیماران دارای دو یا چند ناحیه آسیب دیده یا بیمار هستند. یک تعویض کامل مفصل زانو بهترین راه حل برای این بیماران خواهد بود.

گزینه های درمانی برای عمل تعویض مفصل زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

تعویض کامل مفصل

هیپ و شانه به عنوان مفاصل گوی و کاسه ای شناخته می شوند. بیماران با عدم موفقیت در مراقبت های غیرجراحی دارای مفاصل هیپ یا شانه مبتلا به آرتریت یا بیمار، درد ناتوان کننده، کاهش عملکرد، و کاهش فعالیت های زندگی روزمره هستند و در این افراد تعویض مفصل لگن یا شانه ممکن است در نظر گرفته شود. آرتروپلاستی هیپ یا شانه شامل برداشت گوی و/ یا کاسه بیمار یا شکسته و تعویض آن با یک گوی فلزی متصل به یک استم (مفصل مصنوعی یا پروتز) در مرکز توخالی پروگزیمال فمور (استخوان ران) یا پروگزیمال هومروس (استخوان بالای بازو) به تنهایی (تعویض ناکامل مفصل) یا بواسطه افزودن یک کاپ مصنوعی پلاستیکی/فلزی واقع در کاسه هیپ یا شانه پس از برداشت غضروف آسیب دیده (تعویض کامل مفصل) است.

یک تعویض ناکامل ممکن است بهترین گزینه برای شما پس از یک شکستگی یا در صورت جدانمودن پروگزیمال فمور یا هومروس را بدون درگیری کاسه هیپ یا شانه باشد. هرچند، تعویض کامل مفصل برای بیماران مبتلا به آرتریت یا بیماری درگیر کننده گوی و کاسه از هیپ یا شانه گزینه بهتری محسوب می شود. همچنین جراحی تعویض مفصل برای مچ پا، آرنج، مچ دست، دست، پا، و ستون فقرات امکان پذیر است.


مطالعه بیشتر :

روش های تشخیص و درمان کیست منیسک

تمرینات ورزشی بعد از عمل تعویض مفصل لگن

علل و علائم پارگی تاندون پاتلا