مقایسه استئوتومی زانو و جراحی تعویض مفصل زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

مقایسه استئوتومی زانو و جراحی تعویض مفصل زانو

آرتروز زانو می تواند باعث درد شود و شما را از انجام کارهایی که می خواهید در زندگی انجام دهید باز دارد. در حالی که مسکن ها می توانند به مدیریت درد شما کمک کنند، جراحی به اشکال مختلف می تواند به بهبود کلی وضعیت شما کمک کند. تعویض مفصل زانو یکی از گزینه های پیش رو است، اما استئوتومی نیز گزینه دیگری است. در ادامه این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان به مقایسه استئوتومی زانو و جراحی تعویض مفصل زانو می پردازیم.

آقای مایکل چاتوجراح برجسته ارتوپد برای بهبود علائم آرتریت ، به جای تعویض مفصل زانو، استئوتومی را به عنوان روشی برای حفظ مفصل انتخاب می کند. استئوتومی یک جراحی انقلابی است که شامل بریدن لبه‌های استخوان‌ها برای صاف کردن آن‌ها و تراز مجدد وزن وارد شده به روی زانوها می باشد. استئوتومی زانو به روشی تبدیل شده است که مزایای متعددی نسبت به تعویض مفصل زانو دارد و می تواند در تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به استئوآرتریت دردناک زانو مورد توجه قرار گیرد.

افراد مناسب استئوتومی زانو

استئوتومی زانو معمولاً در بیماران جوان‌تری که هنوز در مراحل اولیه آرتریت زانو بوده و فعال هستند توصیه می‌شود. با این حال، از آنجایی که تکنیک‌ها و برنامه‌ریزی‌های جراحی به طور مداوم از نظر ایمنی و دقت بهبود می‌یابند، استئوتومی زانو در بیماران مسن‌تری که می‌خواهند از تعویض کامل زانو اجتناب کنند نیز موثر است.

مطالعه بیشتر : جراحی ترمیم پارگی لابروم لگن

مزیت های استئوتومی نسبت به تعویض مفصل زانو

مزیت اصلی استئوتومی کاهش درد بیمار، حفظ مفصل زانو و به تاخیر انداختن نیاز به تعویض مفصل زانو است. این روش به یک بیمار جوان اجازه می دهد سال ها فعال بماند و سبک زندگی فعال خود را حفظ کند. از سوی دیگر، تعویض مفصل زانو محدودیت هایی در زمینه فعالیت هایی که بعد از جراحی می توان انجام داد، مانند ورزش های ضربه ای، دارد. بین ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران پس از استئوتومی در زانوی خود احساس بهبودی می کنند. برای بیمارانی که آرتریت آنها با وجود این درمان مجددا پیشرفت می کند، تعویض مفصل زانو همیشه می تواند در مراحل بعدی در نظر گرفته شود.

ریکاوری پس از جراحی آرتروسکوپی زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

نحوه انجام استئوتومی زانو

در گذشته، قبل از اینکه جراحی تعویض مفصل زانو ممکن شود، استئوتومی در واقع روش استانداردی بود که برای درمان آرتروز استفاده می‌شد. با این حال، به دلیل کم دقتی های خاص این روش در گذشته، نتایج متفاوت بود و میزان موفقیت یک استئوتومی مدرن را نداشت. در گذشته، استئوتومی با خطر تراز شدن بیش از حد و درد متعاقب آن و همچنین خطر آسیب عصبی و عروق خونی همراه بود.

از این رو، هنگامی که جراحی تعویض مفصل زانو معرفی شد. با نتایج موفقیت آمیز آن، استئوتومی سنتی پشت سر گذاشته شد و فقط به بیماران بسیار جوان اختصاص یافت. با این حال، با بهبود برنامه ریزی قبل از عمل و تکنیک های جراحی مدرن، استئوتومی در ده تا پانزده سال اخیر احیا شده است و در بسیاری از نقاط جهان روشی است که به طور گسترده انجام می شود. اما به دلیل فقدان جراحان مجرب و تعصبات قدیمی ، این روش در برخی مناطق در دسترس نیست.

تعویض مفصل زانو

به طور کلی، نتایج تعویض مفصل زانو به خوبی نتایج تعویض مفصل ران نیست. نزدیک به ۲۰٪ از بیمارانی که تعویض زانوی بدون عارضه انجام داده اند. ممکن است از نتیجه عمل خود ناراضی باشند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مفصل زانو از نظر ساختار بسیار پیچیده‌تر از مفصل ران است، بنابراین بازسازی آن پیچیده‌تر است و نشان داده شده است که این روش در بیماران جوان‌تر موثرتر است.

دکتر امیر قنبریان را در اینستاگرام دنبال کنید

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

  • هنگامی که مفصل زانو با فلز و پلاستیک جایگزین بشود، هر مشکل دیگری که تجربه کردید نیز باید با جراحی های مجدد برطرف شود.
  • تعویض مفصل زانو طول عمر محدودی دارد و در نهایت به جراحی اصلاحی نیاز است که می تواند برای بیمار بسیار سخت باشد.
  • عفونت یا شکستگی در اطراف مفصل زانو می‌تواند از عوارض مخرب این عمل باشد. به‌ ویژه در بیماران جوان‌تر، که نیاز به جراحی بعدی بزرگتری دارند.

اغلب اوقات، جراحان استئوتومی را برای بیماران جوان تر و فعال تر توصیه می کنند. تعویض جزئی مفصل زانو انتخاب بهتری برای افراد مسن تر و کم تحرک است. بزرگسالان جوانی که استئوتومی را انتخاب می کنند. همچنان که بزرگتر می شوند، باز هم می توانند تعویض مفصل را در مراحل بعدی زندگی خود انتخاب کنند، با این کار عمر مفصل را تا جایی که ممکن است افزایش می دهند.


مطالعه بیشتر 

تاثیرات آب درمانی بر آرتروز زانو

علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی

افزایش عمر مفصل لگن