فیزیوتراپی آرتروز لگن | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی درمان با فیزیوتراپی آرتروز لگن

در این مطلب از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان قصد داریم شما را با فیزیوتراپی آرتروز لگن آشنا کنیم. آرتروز لگن یا استئوآرتریت هیپ، یک وضعیت سلامتی است که شامل تغییراتی در غضروف، رباط‌ها، استخوان و عضلات اطراف مفصل ران می‌شود. این بیماری در هر سنی می تواند ایجاد شود، اگرچه در افراد مسن شایع تر است. استئوآرتریت مفصل ران می تواند انجام فعالیت های روزمره مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها را سخت کند.

خطر ابتلا به آرتروز لگن با بالا رفتن سن افزایش می یابد. احتمال بروز این بیماری در افرادی با آسیب قبلی لگن یا سابقه دیسپلازی هیپ (که در آن حفره مفصل ران به طور کامل مفصل توپی استخوان ران را نمی پوشاند) بیشتر است. چاقی همچنین ممکن است خطر ابتلا به آرتروز هیپ را افزایش دهد.

فیزیوتراپیست ها برنامه های درمانی را طراحی می کنند تا به افراد مبتلا به آرتروز لگن کمک کنند تا درد را مدیریت کنند و به فعالیت های عادی خود بازگردند. موارد پیشرفته تر آرتروز ممکن است به جراحی تعویض مفصل ران نیاز داشته باشد. فیزیوتراپیست می تواند به شما در درک آرتروز لگن و هر گونه مشکل مرتبط کمک کند. آنها درمان هایی را برای کاهش درد و بهبود نحوه حرکت شما ارائه می دهند. همچنین می توانند اطلاعاتی در مورد انتخاب های زندگی سالم برای کمک به بهبود وزن بدن، تغذیه، عادات خواب و سطح فعالیت بدنی ارائه دهند.
فیزیوتراپیست ها متخصصان حرکت هستند که کیفیت زندگی را از طریق مراقبت عملی، آموزش بیمار و حرکات تجویز شده بهبود می بخشند.

متخصصان آگاهی شما را درمورد جنبه های مختلف آرتروز از جمله موضوعات زیر افزایش می‌دهد:
 • گزینه های درمانی شما
 • اهمیت و فواید فعالیت بدنی منظم روزانه.
 • نحوه راه رفتن، نشستن، بالا رفتن از پله ها، خوابیدن، ورزش کردن و بازگشت به فعالیت هایی که با درد کمتری از آنها لذت می برید.

فیزیوتراپیست شما هرگونه مشکل فیزیکی مرتبط با آرتروز لگن را برطرف خواهد کرد. همچنین ممکن است هر گونه مشکل در نواحی ستون فقرات و اندام تحتانی را در خصوص سلامت کلی و عملکرد فیزیکی بهبود بخشند.

با این حال، افراد مبتلا به آرتروز اغلب به دلایل زیر از این فعالیت‌ها اجتناب می‌کنند:
 • درد و سفتی درعضلات
 • آگاهی کم در خصوص تاثیرات تمرینات
 • آگاهی کم در مورد مدت و نوع تمرین مناسب

فیزیوتراپیست می تواند شما را با یک برنامه ورزشی شخصی هدایت کند تا به کاهش درد و سفتی عضلات شما کمک کند. اهداف فیزیوتراپی و تمرینات تجویز شده عبارتند از:

بهبود قدرت بدنی، تعادل و توانایی راه رفتن
بهبود حرکت پا، لگن و پشت

آموزش مدیریت درد

برنامه درمانی فیزیوتراپیست ی شما ممکن است شامل استراتژی هایی برای موارد زیر باشد:

مدیریت درد

فیزیوتراپیست شما ممکن است از درمان های مختلفی برای کنترل و کاهش درد شما استفاده کند. فیزیوتراپیست ها متخصص در آموزش تکنیک های مدیریت درد هستند که درنهایت نیاز به دارو از جمله اپیوئیدها را کاهش می دهد یا از بین می برد.

درمان های شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ورزش هایی برای کاهش درد و بهبود عملکرد. همچنین این ورزش های بخصوص باعث کاهش وزن بدن می‌کند و درد و عملکرد را بهبود می‌بخشد.
اصلاح فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهید، به طوری که درد کمتری را تجربه کنید.
دستورالعمل در مورد زمان و نحوه استفاده از سرما یا گرما برای کمک به مدیریت درد.
درمان دستی(منووال) برای بهبود انعطاف پذیری و کاهش درد قبل از ورزش.
تحقیقات در مورد تأثیر مثبت در‌خصوص درمان دستی در درمان آرتروز لگن به صورت صریح تایید نشده است. در عین حال، ماساژ دادن به‌ویژه تمیرنات مخصوص برای حرکت دادن مفصل، باعث کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی مفصل ران، به‌ویژه در افراد مسن می‌شود.

روش های درمان درد باسن و لگن | درمان دیسک کمر اصفهان

بازگشت به فعالیت ها

کار کردن با یک فیزیوتراپیست اغلب می تواند به شما کمک کند سریعتر از آنچه به تنهایی انجام دهید به اهداف خود برسید. آنها ممکن است در فعالیت های خاص شغلی یا تمرینات ورزشی با شما همکاری کنند تا به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کنند. اصلاح فعالیت های شما برای بازگشت ایمن به فعالیت ضروری است. همچنین به کنترل علائمی که ممکن است مانع بهبودی شما شوند کمک می کند.

بهبود حرکت

فیزیوتراپیست شما فعالیت‌ها و درمان‌های خاصی را برای کمک به بازگرداندن حرکت در پا و لگن شما انتخاب می‌کند. اینها ممکن است با حرکات غیرفعال شروع شوند که خود فیزیوتراپیست برای شما انجام می‌دهد تا به آرامی پا و مفصل ران شما را حرکت دهد. سپس این تمرینات به حرکات کششی فعالی که شما به تنهایی انجام می دهید تغییر خواهند کرد.

تمرین های ساختاری

تمرینات خاص در هر مرحله از ریکاوری برای شما مفید خواهد بود. فیزیوتراپیست شما تمرینات مناسبی را در زمان های مناسب به شما آموزش می دهد تا به طور ایمن قدرت، استقامت، تعادل و چابکی شما را بازیابی کند. این تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تمرینات تقویتی با استفاده از:
 • وزن بدن خودتان به عنوان مقاومت
 • وزنه ها، نوارهای مقاومتی و تجهیزات وزنه برداری
تمرین های هوازی با استفاده از:
 • تجهیزات ورزشی کاردیو (قلب)، مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت
 • انجام ورزش های آبی در صورت دردناک بودن ورزش در خشکی
 • تمرینات تعادلی، مانند ایستادن روی یک پا یا راه رفتن از روی موانع
 • فعالیت های بدنی که از آن لذت می برید، مانند پیاده روی، دویدن، یا شنا

در صورت نیاز به جراحی

در برخی از افراد مبتلا به آرتروز مفصل لگن پیشرفته‌تر، درد ممکن است ورزش و انجام فعالیت‌های دیگر را بسیار سخت کند. برای این افراد، جراحی تعویض مفصل ران ممکن است کمک کننده باشد. اگر تحت درمان یک فیزیوتراپیست هستید، ممکن است از آنها درخواست کنید تا شما را به متخصصانی ارجاع دهند که می توانند با اشعه ایکس یا ام آر آی وضعیت مفصل شما را به دقت بررسی کنند. با‌اینکه این تصاویر به تنهایی نمی توانند شدت آرتروز شما را تعیین کنند، پزشک شما با در نظر داشتن علائم و عملکرد فیزیکی شما درمورد جراحی شما تصمیم قطعی می‌گیرد.

پس از جراحی مفصل ران، فیزیوتراپیست روزانه شما را در بیمارستان ویزیت می کند تا:

 • کمک کنید تا دردتان به حداقل برسد.
 • به شما کمک کند از رختخواب خارج شوید.
 • قدرت بدنی خود را برای بازگشت به خانه افزایش دهد.
 • نحوه استفاده صحیح از واکر یا عصا را به شما آموزش دهد.
 • فعالیت هایی که باید از آن اجتناب کنید را به شما یادآور شود.
 • راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها را به صورت اصولی آموزش ‌دهد.
 • با سریع ترین و در عین حال ایمن ترین شکل ممکن به فعالیت های عادی خود بازگردید.
 • پس از ترخیص از بیمارستان، می توانید برای ادامه توانبخشی خود به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر :

مزایای فیزیوتراپی دیسک کمر و سیاتیک

روش های درمان درد باسن و لگن

کاهش درد آرتروز