فیبرومیالژی چیست؟ | درمان دیسک کمر اصفهان

فیبرومیالژی چیست؟

فیبرومیالژی یک سندرم مزمن است که به شکل طولانی مدت افراد را درگیر می‌کند. این سندرم علایم متعددی دارد و موجب بروز موارد زیر در بیمار خواهد شد. در ادامه بیشتر میخوانیم از اینکه فیبرومیالژی چیست؟

درد عضلانی و استخوانی
گرفتگی قسمت‌هایی از بدن
ضعف و خستگی
اختلالات خواب و ادراک

شناسایی این سندرم کار دشواری است و حتی گاهی پزشکان نیز به راحتی قادر به تشخیص آن نمی‌باشند. علایم این سندرم مشابه سایر بیماری‌ها بوده و هیچ تست به خصوصی نیز برای تشخیص قطعی این بیماری در دسترس نیست. به همین دلیل این بیماری معمولاً به درستی تشخیص داده نمی‌شود.

در گذشته بعضی از پزشکان حتی شناخت فیبرومیالژی را به عنوان یک بیماری واقعی زیر سوال می‌بردند. اما امروزه درک بهتری از این بیماری در جامعه پزشکی وجود دارد و حواشی که پیرامون آن وجود داشته برطرف شده است.

درمان فیبرومیالژی همچنان کاری دشوار و چالش برانگیزی است، اما استفاده از داروها، روش‌های درمانی و تغییر سبک زندگی می‌تواند به شما در مدیریت علایم بیماری و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

فیبرومیالژی چیست؟ | درمان دیسک کمر اصفهان
علایم فیبرومیالژی

فیبرومیالژی باعث ایجاد درد در نواحی مختلف بدن می‌شود. بعضی از این نواحی در واقع همان نواحی حساس هستند که در گذشته به آنها نقاط شروع درد یا نقاط حساس گفته می‌شد. با این وجود، بعضی از این نواحی دیگر به عنوان نواحی درد شناخته نمی‌شوند.

دردی که در این نواحی احساس می‌شود معمولاً مزمن و مداوم می‌باشد. بر اساس معیارهای بازبینی شده تشخیص فیبرومیالژی در سال ۲۰۱۶، در صورتی که شما در ۴ ناحیه از ۵ ناحیه درد مربوط به سیستم عضلانی – استخوانی خود دچار احساس درد شوید، ممکن است پزشک معالج تشخیص دهد که شما مبتلا به فیبرومیالژی هستید.

این دستورالعمل تشخیصی با عنوان درد چند جایگاهی شناخته شده و با معیارهای تعریف شده برای تشخیص فیبرومیالژی در سال ۱۹۹۰، تحت عنوان درد مزمن سرتاسری، تفاوت دارد.

در این روش تشخیص، تمرکز پزشک برروی نواحی سیستم عضلانی – استخوانی که دچار درد شده‌اند، به همراه ارزیابی شدت درد در این نواحی می‌باشد. این دقیقاً برخلاف روندی است که روش تشخیصی پیشین، با تمرکز بر طول مدت احساس درد برای تشخیص فیبرومیالژی، اتخاذ کرده بود.

سایر علایم فیبرومیالژی شامل:

ضعف و خستگی
مشکلات خواب
خوابیدن برای مدت‌های طولانی بدون اینکه خستگی رفع شود.
سردرد
افسردگی
اضطراب
عدم تمرکز
درد مزمن در قسمت‌های تحتانی ناحیه شکم
خشکی چشم
مشکلات ادراری، مانند التهاب میان‌بافتی مثانه
در افراد مبتلا به فیبرومیالژی، مغز و اعصاب ممکن است در برابر سیگنال‌های طبیعی درد، از خود واکنش بیش از حد نشان دهند. این موضوع می‌تواند ناشی از عدم توازن مواد شیمیایی در مغز یا نواقص ریشه پشتی گنگلیونی باشد که مرکز احساس درد را در مغز تحت تاثیر قرار می‌دهد. فیبرومیالژی حتی می‌تواند عواطف و سطح انرژی بدن شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

مه فیبرومیالژی یا مه مغزی

مه فیبرومیالژی که با نام‌های مه فیبرو یا مه مغزی نیز شناخته می‌شود، عبارتی است که بعضی افراد برای توصیف احساس گیجی ناشی از این بیماری به کار می‌برند. علایم مه فیبرو شامل:

از دست دادن حافظه
دشواری در تمرکز
مشکل در حفظ هوشیاری
بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ در نشریه بین‌المللی روماتولوژی منتشر شده است، بعضی افراد اختلالات روانی ناشی از فیبرومیالژی را آزاردهنده‌تر از درد ناشی از آن توصیف کرده‌اند.

علایم فیبرومیالژی در زنان

علایم فیبرومیالژی معمولاً در زنان حادتر از مردان می‌باشد. زنان در مقایسه با مردان بیشتر دچار درد‌های سرتاسری، علایم سندرم روده تحریک‌پذیر و احساس خستگی در صبح می‌شوند. عادات ماهیانه دردناک نیز در میان زنان مبتلا به فیبرومیالژی متداول می‌باشد.

با این وجود در صورت استفاده از معیارهای تعریف شده در سال ۲۰۱۶ برای تشخیص موارد فیبرومیالژی، تعداد مردان مبتلا به فیبرومیالژی بیشتر از زنان خواهد بود که این موضوع می‌تواند باعث کاهش درجه تمایز ادراک درد میان زنان و مردان شود. از همین رو مطالعات بیشتری برای تشخیص وضعیت مردان و زنان مبتلا به فیبرومیالژی مورد نیاز می‌باشد. ورود به دوره یائسگی می‌تواند وخامت فیبرومیالژی را در زنان بیشتر کند.

علایم فیبرومیالژی در مردان

با توجه به نکات که در بالا ذکر شد، مردان نیز می‌توانند دچار فیبرومیالژی شوند. با این وجود، از آنجا که این بیماری به عنوان بیماری زنان شناخته می‌شود، ممکن است موارد فیبرومیالژی در مردان تشخیص داده نشده و ناشناخته باقی بمانند.

اگر چه در حال حاضر آمار‌ها نشان می‌دهند که پس از قرار گرفتن دستورالعمل تعریف شده در سال ۲۰۱۶ برای تشخیص این بیماری در دستور کار تشخیصی پزشکان، تعداد مردانی که فیبرومیالژی در آنها تشخیص داده شده رو به افزایش می‌باشد.

فیبرومیالژی در مردان نیز باعث بروز درد شدید و اختلالات عاطفی می‌شود. بنابر نظرسنجی که در سال ۲۰۱۸ در ژورنال بهداشت عمومی آمریکا منتشر شده است، ابتلا به این بیماری می‌تواند کیفیت زندگی، شغل و روابط فردی مردان مبتلا به فیبرومیالژی را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از دلایل دشواری تشخیص این بیماری در مردان، انتظار جامعه از آنها برای نمایان نکردن درد خود می‌باشد.

نقاط شروع درد فیبرومیالژی

در گذشته افرادی که در ۱۱ نقطه از ۱۸ نقطه ماشه‌ای در سرتاسر بدنشان احساس درد یا گرفتگی می‌کردند، مشکوک به ابتلا به فیبرومیالژی بودند. پزشکان با فشار دادن این نقاط به وجود درد در آنها پی می‌بردند.

نقاط شروع درد رایجی که در این روش مورد ارزیابی قرار می‌گرفتند شامل:

پشت سر
قسمت فوقانی شانه‌ها
قسمت فوقانی فقسه سینه
زانوها
آرنج‌ها
در حال حاضر نقاط شروع درد دیگر نقش قابل توجهی در فرایند تشخیص فیبرومیالژی ندارند. امروزه پزشکان با ارزیابی درد در ۴ ناحیه از ۵ ناحیه دردی که در سال ۲۰۱۶ تعریف شده‌اند، در کنار عدم وجود سایر مشکلات پزشکی که بتوانند وجود درد را توجیه کنند، به تشخیص فیبرومیالژی می‌پردازند.

 


دکتر امیر قنبریان | درمان دیسک کمر اصفهان

آدرس: خیابان توحید میانی، ساختمان توحید میانی، طبقه ۵

تلفن: ۳۱۳۱۰۱۷۰-۰۳۱ –  ۰۹۳۹۸۳۶۷۵۷۵

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپرکتیک کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

عوارض جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک گردن ، تعویض یا فیوژن

درد انگشت پا و علت آن

ترک یا شکستگی استخوان

کمر درد و راه های پیشگیری

دیدگاه خود را بنویسید