عوامل بروز آسیب‌های مچ دست | درمان دیسک کمر اصفهان

آشنایی با عوامل بروز آسیب‌های مچ دست

درد مچ، اغلب بر اثر کشیدگی و یا شکستگی ناشی از آسیب دیدگی‌های ناگهانی ایجاد می‌شود. اما آسیب دیدگی‌های بلند مدتی مانند: تحت فشار قرار گرفتن مداوم، آرتروز و سندرم تونل کارپال نیز می‌توانند سبب بروز درد در مچ دست شوند. باتوجه به اینکه عوامل زیادی می‌توانند منجر به درد مچ شوند، تشخیص علت اصلی درد کار دشواری خواهد بود. اما در هرصورت تشخیص دقیق برای تعیین روندی مناسب برای درمان و بهبود ضروری است. در ادامه این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان عوامل بروز آسیب‌های مچ دست را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علائم همراه با درد مچ دست

درد مچ بسته به علت بروز آن میتواند متفاوت باشد. به عنوان مثال درد ناشی از آرتروز استخوانی مشابه دندان درد خفیف توصیف شده درحالی که درد ناشی از سندرم تونل کارپال معمولا به صورت حس سوزن سوزن یا مور مور شدن، به خصوص در شب‌ها، است. یافتن محل دقیق درد در مچ دست، می‌تواند سرنخی باشد برای یافتن آنچه در حقیقت پشت پرده‌ی علائمتان می‌گذرد.

عوامل منجر به بروز درد در مچ دست

وارد شدن آسیب به هر قسمت از مچ دست میتواند منجر به بروز درد شده و توانایی شما برای استفاده از مچ و دستتان را تحت تاثیر قرار دهد.

مطالعه بیشتر : راه های تشخیص و درمان آسیب‌های شانه

آسیب دیدگی‌ها

آسیب‌های ناگهانی

اغلب آسیب‌های مچ دست مربوط به زمانی است که افراد به صورت ناگهانی بر روی دستشان درحالیکه باز است، می‌افتند. این نوع آسیب دیدگی‌ها می‌توانند منجر به پیچ خوردگی، کشیدگی و یا حتی شکستگی شوند. به طور مثال، شکستگی اسکافوئید، در سمتی از مچ دست که به انگشت شست متصل می‌شود، در استخوانی به نام اسکافوئید رخ می‌دهد. این نوع شکستگی ممکن بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی در تصاویر ایکس‌ری قابل تشخیص نباشد.

آسیب‌های تکراری

هرگونه فعالیتی که نیازمند حرکت مداوم مچ دست باشد، از ورزش تنیس گرفته تا نواختن ویولنسل و یا رانندگی طولانی مدت؛ میتواند بافت‌های اطرف مفاصل را ملتهب ساخته و یا منجر به شکستگی‌های فشاری گردد؛ بویژه اگر فعالیت مذکور، ساعت‌ها و بدون استراحت انجام گیرد. بیماری دکوروین (De Quervain’s disease)، نوعی آسیب دیدگی‌ بر اثر وارد شدن فشارهای مداوم و تکراری می‌باشد که سبب بروز درد در ابتدای انگشت شست (محل اتصال آن به مچ دست) می‌گردد.

آرتروز

آرتروز استخوانی

این شرایط زمانی رخ می‌دهد که غضروف پوشاننده‌ی انتهای استخوان‌ها در مفاصل، با گذشت زمان فرسوده شده و از بین برود. بروز آرتروز استخوانی در مچ دست رایج نبوده و اغلب افرادی که در گذشته مچ دستشان آسیب دیده، دچار این بیماری می‌شوند.

رماتیسم مفصلی

رماتیسم مفصلی به شرایطی گفته می‌شود که در آن سیستم ایمنی دچار اختلال شده و بافت‌های بدن را مورد حمله قرار می‌دهد. برخلاف آرتروز استخوانی، بروز رماتیسم مفصلی در مچ دست رایج بوده و معمولا اگر یکی از مچ‌ها تحت تاثیر آن قرار گیر، دیگری نیز درگیر می‌گردد.

علل بی حس شدن دست ها | درمان دیسک کمر اصفهان

سایر شرایط و بیماری‌ها در بروز آسیب‌های مچ دست

سندرم تونل کارپال (Carpal Tunnel Syndrome)

سندرم تونل کارپال، به دلیل تحت فشار قرار گرفتن عصب میانی (median nerve) که از مجرای کارپال در زیر مچ دست عبور می‌کند، رخ می‌دهد.

کیست‌های گانگلیون (Ganglion Cysts)

کیست‌های گانگلیون، کیست‌های نرم و پر از مایعی هستند که معمولا روی مچ دست ظاهر می‌شوند. بروز این کیست‌ها در مچ دست با درد همراه بوده و می‌تواند با فعالیت کردن تشدید یافته و یا بهبود یابد.

بیماری کین باخ (Keinbock’s disease)

این اختلال شامل فروپاشی یکی از استخوان‌های کوچک مچ دست به دلیل کاهش میزان عروق مغذی در آن می‌باشد که معمولا در افراد جوانی که به سن بلوغ رسیده‌اند، رخ میدهد.

عوامل افزایش دهنده احتمال بروز درد در مچ دست

مستقل از سبک زندگی افراد، هرکسی ممکن است دچار درد مچ شود. در این میان عواملی وجود دارند که می‌توانند احتمال بروز درد در مچ دست را افزایش ‌دهند:

شرکت در فعالیت‌های ورزشی

آسیب دیدگی مچ دست در اغلب ورزش‌ها امری رایج است؛ چه ورزش‌هایی که با آسیب‌های ناگهانی همراه هستند و چه ورزش‌هایی که در آنها مچ دست به صورت مداوم تحت فشار قرار دارد؛ مانند: فوتبال، بولینگ، گلف، ژیمناستیک، اسنوبوردینگ و تنیس.

کارهای پرتکرار

تقریبا تمامی فعالیت‌هایی که دست و مچ دست را درگیر می‌کنند؛ مانند: بافندگی و یا حتی کوتاه کردن مو، اگر با نیروی کافی و تعداد دفعات تکرار مناسب انجام گیرند، میتوانند مانع از درد مچ شوند.

بیماری‌ها یا شرایطی خاص

بیماری‌ها و شرایطی مانند: بارداری، دیابت، اضافه وزن، رماتیسم مفصلی و نقرس میتوانند احتمال بروز سندرم تونل کارپال را افزایش دهند.

دکتر امیر قنبریان را در اینستاگرام دنبال کنید

پیشگیری از بروز درد در مچ دست

جلوگیری از عواملی که اغلب ناخواسته سبب آسیب دیدگی مچ دست می‌شوند، کاری غیر ممکن است. اما رعایت نکات زیر می‌تواند در محافظت از مچ دست موثر باشد:
استخوان‌هایتان را تقویت کنید. دریافت کلسیم کافی میتواند از شکستگی استخوان‌ها جلوگیری نماید؛ این میزان برای افراد بالغ حدود ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز و برای خانم‌های بالای ۵۰ سال حدود ۱۲۰۰ میلی‌گرم در روز می‌باشد.

زمین نخورید

همانطور که ذکر شد، اغلب آسیب‌های مچ دست مربوط به زمانی است که افراد درحالی که دستشان باز می‌باشد، بر روی آن می‌افتند. برای جلوگیری از زمین خوردن، کفش مناسب بپوشید. اگر در خانه‌ شرایطی وجود دارد که ممکن است باعث زمین خوردنتان شود، آنرا برطرف کنید. نورپردازی محل زندگیتان را افزایش دهید. سعی کنید تا حمام و راه پله‌ها را به میله‌های ایمنی مجهز نمایید.

هنگام ورزش کردن از تجهیزات محافظتی استفاده کنید

هنگام شرکت در فعالیت‌هایی که احتمال آسیب دیدگی مچ در آنها بالا می‌باشد، محافظ مچ بپوشید؛ مانند: فوتبال، اسنوبوردینگ و اسکیت.
به شرایط کاریتان توجه داشته باشید. اگر به طور طولانی مدت با کیبورد کار می‌کنید، سعی کنید تا حین کار استراحت‌های متناوب داشته و زمانی که تایپ می‌کنید، مچ دستتان را در موقعیت طبیعی و ریلکس نگه دارید. استفاده از کیبورد ارگونومیک و یا پد ژلی میتواند در محافظت از مچ دستتان مفید باشد.


مطالعه بیشتر 

تست‌های تشخیصی آسیب‌ ستون فقرات

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

نکات مراقبتی بعد از عمل جراحی ستون فقرات