عوارض و خطرات نشستن طولانی مدت | درمان دیسک کمر اصفهان | دکتر امیر قنبریان

بررسی عوارض و خطرات نشستن طولانی مدت

در ادامه این مطلب از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان عوارض و خطرات نشستن طولانی مدت را مورد بررسی قرار می دهیم.

احتمال ابتلا به زوال عقل

ده ساعت نشستن در روز چه در محل کار یا هنگام تماشای تلویزیون به سرعت خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد. احتمال ابتلا به زوال عقل در افرادی که ده ساعت در روز بی تحرک بودند هشت درصد بیش تر از کسانی بود که ۹ ساعت در روز می نشستند و کسانی که ۱۲ ساعت در روز می نشستند ۶۳ درصد بیش تر در معرض ابتلا به این عارضه قرار داشتند.

بزرگسالان در سن کار به طور متوسط ۹٫۵ ساعت در روز بی تحرک هستند.این میزان در سنین ۶۵ تا ۷۴ سال به ده ساعت در روز یا بیش تر و برای افراد بالای ۷۵ سال به ۱۱ ساعت در روز افزایش می یابد.

حمله قلبی

نخستین باری که بین نشستن و ابتلا به هر نوع بیماری ارتباط برقرار شد. در دهه ۱۹۵۰ میلادی بود. محققان در آن زمان دریافتند رانندگان اتوبوس دو برابر بیش از سایر همکاران خود در فضای ترابری که ۶۰۰ پله را در روز بالا می رفتند دچار حمله قلبی می شدند. از آن زمان به این سو عدم تحرک با دیابت، بیماری قلبی، سلامت روان ضعیف و خطر کلی مرگ در سنین پایین مرتبط بوده است. بدن ما برای حرکت طراحی شده است اما زمان هایی که تمایل داریم بدن خود را فراموش کنیم چه در حال کار چه در حال تماشای تلویزیون و چه در حال کار با گوشی های تلفن همراه مان معمولا زمانی است که نشسته ایم.

کاهش قدرت اقتصادی

کمردرد باعث از دست رفتن ۱۲ میلیون روز کاری در سال می شود که یکی از دلایل اصلی ایجاد آن نشستن زیاد است. به شما توصیه می شود تا جایی که می توانید بلند شوید و حرکت کنید تا تناسب اندام و سلامتی تان را حفظ کنید. تنها دو ساعت نشستن ایستا فاصله از دست دادن یک سانتی متر ارتفاع ستون فقرات است و دلیل آن صرفا به خاطر فشرده ‌سازی است. که مایع را از دیسک‌های تان خارج می ‌کند. نشستن طولانی مدت یک عامل کلیدی در کمردرد است.

درمان درد سیاتیک با فیزیوتراپی | درمان دیسک کمر اصفهان | دکتر امیر قنبریان

کاهش متابولیسم

هم چنین، تصور می شود نشستن طولانی مدت متابولیسم را کاهش می دهد که بر توانایی بدن برای تنظیم قند خون و فشار خون و تجزیه چربی تاثیر می گذارد. بدن ما زمانی سالم ‌تر است که مایعات را در رگ ‌ها، سیستم لنفاوی، مفاصل، ماهیچه‌ ها، اندام ‌ها و دیسک‌ های ستون فقرات خود جریان دهد. این عملکرد با رساندن مواد مغذی و حذف مواد زائد ما را سالم نگه می دارد. خون مایع است و توسط قلب پمپاژ می شود. اما مایعات دیگر توسط ماهیچه هایی که کار می کنند پمپاژ می شوند برای مثال، زمانی که می رقصیم، ورزش می کنیم یا حتی موقعیت خود را تغییر می دهیم. مطالعه ای در دانشگاه گلاسکو نشان داد که ۳۰ دقیقه ورزش در روز برای جبران خطرات سلامتی ناشی از ساعت ها نشستن کافی نیست.

نکات مراقبتی برای کاهش کمر درد

راه‌های کاهش تعداد ساعات نشستن در روز عبارتند از ایستادن در قطار، رفتن از پله‌ها، راه رفتن در دفتر هنگام تماس تلفنی و بیرون رفتن برای پیاده‌ روی در زمان استراحت ناهار. نتیحه مطالعه ای صورت گرفته توسط محققان شان داد که ایستادن به مدت سه ساعت در روز معادل دویدن ده ماراتن در سال است. تحقیقات بیش تر نشان داد که افرادی که در بخش عمده ساعت روز می ایستند حدود ۳۰۰۰۰ کالری بیش تر یا تقریبا ۴ کیلوگرم چربی بیش از افرادی که عموما در طول سال در وضعیت نشسته قرار دارند می سوزانند.

دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپراکتیک اصفهان در کلینیک۲۴


مطالب پیشنهادی جهت مطالعه :

علل اصلی گودی کمر یا لوردوز

درمان درد سیاتیک با فیزیوتراپی

بهترین خوراکی ها برای تسکین درد مفاصل

دیدگاه خود را بنویسید