عوارض و خطرات صدا دادن گردن | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی عوارض و خطرات صدا دادن گردن

صدادادن گردن یا “کریپتوس”، صدای سایشی است که گاهی در مفاصل گردن ایجاد می‌شود. این صدا معمولاً با صدای قدم‌گذاشتن در برف مقایسه می‌شود. این موضوع معمولاً جای نگرانی ندارد؛ اما ما در این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان عوارض و خطرات صدا دادن گردن را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر به بدن خود توجه کرده باشید متوجه خواهید شد که بدن شما در اصل یک سیستم صوتی بزرگ است که صداهای جالب زیادی تولید می‌کند! وقتی گرسنه هستید، شکمتان قاروقور می‌کند، بعد از یک وعده‌غذایی رضایت‌بخش، ممکن است یک آروغ دلچسب بزنید، زمانی که خواب‌آلود هستید خمیازه می‌کشید و ممکن است هنگام استراحت خوروپف کنید.

بااین‌حال، ممکن است انتظار نداشته باشید که گردنتان به این ارکستر سمفونیک ملحق شده باشد. شاید اخیراً متوجه برخی صداهای عجیب تق‌تق یا صدای شن‌ریزه در گردن در حین حرکات عادی شده‌اید. این احساس غیرمعمول یک نام پزشکی دارد: “کریپتوس گردن”. در ادامه و با خواندن این مقاله می‌توانید درمورد برخی از دلایل احتمالی این موضوع و زمانی که باید برای درمان این مشکل به پزشک مراجعه کنید، می‌توانید اطلاعات خوبی به دست آورید.

تعریف صدادادن گردن یا کریپتوس گردن

کلمه “کریپتوس” یا “crepitation” یک اصطلاح علمی است که به صداهای تولید شده ناشی از حرکات مفصل اشاره می‌کند. صداهای ترک‌خوردن، تق‌تق، کوبیده شدن یا ساییده شدن می‌تواند همراه با حرکت مفاصل رخ دهد. کریپتوس می‌تواند در هر مفصل متحرکی در بدن شما ایجاد شود. کریپتوس گردن یک اتفاق نسبتاً رایج است و بسیاری از افراد آن را تجربه کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است هنگامی که سر خود را به عقب می‌برید، صدای ترک‌خوردن یا تق‌تق گردن را شنیده باشید. این یک نمونه از کریپتوس گردن است.

این اتفاق بیشتر به آناتومی گردن مربوط می‌شود. ستون فقرات گردنی از هفت بخش تشکیل شده است. هر بخش دارای مفاصل متعددی است که با بخش‌های بالا و پایین آن تعامل دارند. ستون فقرات گردنی یک سیستم انعطاف‌پذیر است که قادر است از ساختارهای عصبی محافظت و درعین‌حال ثبات سروگردن را حفظ کند. این مفاصل متعددی که در هر سطح وجود دارند، باعث انعطاف ذاتی گردن می‌شوند. از طرفی این انعطاف‌پذیری در طول زمان می‌تواند باعث فرسوده‌شدن مفاصل، آرتریت و در نتیجه کریپتوس گردن شود.

سایر علائم همراه با صدا دادن گردن

کریپتوس گردن می‌تواند بدون علائم دیگری رخ دهد. بااین‌حال، می‌تواند با سایر علائم جدی‌تر نیز همراه باشد، مانند:

  • گردن درد
  • سفتی و خشکی در گردن
  • بی‌ثباتی
  • ضعف
  • بی‌حسی در دست‌ها
  • کاهش مهارت‌های دستی
  • مشکل در راه‌رفتن
  • روند پیشرفت صدادادن گردن

اگرچه در هر سنی می‌توانید کریپتوس گردن را تجربه کنید، اما با افزایش سن احتمال بروز آن افزایش می‌یابد. برخی از افراد ممکن است علائم کریپتوس گردن را بیشتر از دیگران داشته باشند. ممکن است فردی فقط چندین بار در ماه متوجه این صداهای ترک‌خوردن گردن شود. بااین‌حال، شخص دیگری ممکن است این حرکات پر سروصدا را روزانه یا حتی چندین بار در روز داشته باشد. گاهی نیز ممکن است فرد چندین روز این صدا را در گردن خود داشته باشد و مدتی این علائم فروکش کند و دوباره برگردد.

مقایسه درمان های مختلف گردن درد | درمان دیسک کمر اصفهان

علل صدادادن گردن

صدادادن یا کریپتوس گردن چندین علت بالقوه دارد. گاهی اوقات، عوامل متعددی می‌توانند برای ایجاد این احساسات غیرمعمول ترکیب شوند.

تغییرات فشار مفصلی

گاهی حباب‌های گاز بسیار کوچکی می‌توانند در مفاصل سینوویال شما (از جمله مفاصل فاست که دارای پوشش روان‌کننده و مایعی هستند) ایجاد شوند. هنگامی که این حباب‌ها می‌ترکند و گاز آنها آزاد می‌شوند، این صداهای ترک‌خوردگی را در مفاصل شما ایجاد می‌کنند. در این حالت، این صداهای ترک‌خوردن می‌توانند در طول حرکات طبیعی گردن شما اتفاق بیفتد. این صداها همچنین می‌توانند در زمانی که یک متخصص کایروپراکتیک یا فیزیوتراپ در حال انجام دست‌کاری‌های ستون فقرات هستند رخ دهند.

حرکت تاندون یا رباط

گاهی اوقات، حرکت یک تاندون (بافتی که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کند) یا رباط (بافتی که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند) در اطراف یک استخوان یا لغزیدن یک تاندون یا رباط روی همدیگر می‌تواند صدای ترک‌خوردگی یا تق‌تق ایجاد کند. صدای ترک‌خوردن یا تق‌تق می‌تواند ناشی از سفت‌شدن بیش از حد بافت‌ها و عضلات باشد، چه به دلیل بالارفتن سن و چه به دلیل شرایط نامساعد وضعیت بدنی.

لغزیدن استخوان روی استخوان

استئوآرتریت و یا اسپوندیلوز در ستون فقرات می‌تواند باعث تحلیل رفتن مفاصل فاست (مفصلی که مهره‌های ستون فقرات را به هم متصل می‌کند) شود. در نتیجه، غضروف محافظ مفصل فرسوده می‌شود و استخوان‌های مهره‌های مجاور شروع به ساییدگی روی یکدیگر می‌کنند. این موضوع اغلب صدای ساییدن ایجاد می‌کند. لغزیدن و سایش همچنین می‌تواند ناشی از تخریب دیسک باشد و باعث کاهش فضای بالشتک مانند بین دو مهره شود.

تق‌تق گردن در مقابل کریپتوس گردن

تفاوت بین صدای کریپتوس گردن و صدای تق‌تق گردن چیست؟ باید این طور توضیح داد که هر دو اصطلاح به احساس حرکت مفصل مربوط می‌شود. کریپتوس یک احساس نویز مانند در پس زمینه حرکت مفاصل است و تق‌تق کردن نیز پدیده مشابهی است که با حرکت مفصل تجربه می‌شود و هر دوی این صداها معمولاً با آزاد شدن حباب‌های نیتروژن در زیر یک مفصل به وجود می‌آیند. مثلاً تق‌تق کردن کمر نیز می‌تواند همان صدا را تولید کند و شما احتمالاً این صدا را در طول کشش کمر پس از نشستن طولانی مدت شنیده‌اید.

موارد خطرناک صدا دادن گردن

اگر کریپتوس گردن بدون علائم دیگر رخ دهد، معمولاً مشکل جدی نیست. با این حال، هنگامی که کریپتوس گردن با علائم دیگری همراه است، باید به پزشک مراجعه کنید. به علائمی مانند گردن درد، ضعف یا تغییرات حسی توجه کنید. اگر دردی دارید که تا بازو انتشار پیدا می‌کند، یا در انجام کارهای حرکتی ظریف مانند بستن دکمه پیراهن یا نوشتن مشکل دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید. این علائم به طور بالقوه می‌تواند ناشی از فشردگی نخاع یا ریشه عصبی باشد.

گاهی اوقات، صدادادن گردن می‌تواند همراه با علائمی مرتبط با سلامتی ظاهر شود. به‌عنوان‌مثال، شاید چندین هفته پس از جراحی ستون فقرات گردن متوجه این صداهای گردن شده باشید. جراح ستون فقرات شما می‌تواند تشخیص دهد که آیا این دو حادثه مرتبط هستند یا خیر. به همین ترتیب، شاید اخیراً زمین خوردن را تجربه کرده باشید یا تصادف رانندگی داشته باشید. اگر کمی بعد از این حوادث صدادادن گردن یا کریپتوس گردن شما ظاهر شد، این دو موضوع ممکن است با هم مرتبط باشند و باید پزشک خود را در این زمینه آگاه کنید.

در نهایت، اگر تقریباً هر بار که مفصل خاصی را حرکت می‌دهید، صدادادن گردن یا کریپتوس رخ می‌دهد، ممکن است عملکرد مفصلی ضعیفی داشته باشید. اگر در حین حرکت مفصل همراه با این صداها احساس درد هم می‌کنید، مشکل عملکرد مفصل محتمل‌تر است.

پیشگیری و درمان صدا دادن گردن

چندین نوع درمان برای صدادادن گردن و کریپتوس وجود دارد. می‌توانید با روش‌های درمانی محافظه‌کارانه مانند فیزیوتراپی و مدیریت درد شروع کنید. بااین‌حال، در این مواقع فرض بر این است که هیچ مدرکی دال بر آسیب به نخاع یا ریشه‌های عصبی در شما وجود ندارد. اگر نتایج تصویربرداری نشانه‌هایی از فشردگی نخاع یا اعصاب را نشان دهد، درمان شامل برداشتن فشار از روی ساختارهای عصبی و تثبیت ستون فقرات است. تمرینات کششی گردن یکی دیگر از روش‌های بالقوه درمان است.

نتیجه نهایی برای صدا دادن گردن

صدادادن یا کریپتوس گردن یک اتفاق نسبتاً رایج است و اگر با علائم دیگر همراه نباشد اغلب بی‌ضرر است. با این اوصاف، ممکن است همچنان در مورد صداهای عجیب و غریب ترک‌خوردن یا تق‌تق کردن گردن خود نگران باشید. برای اینکه به علت اصلی این موضوع پی ببرید و به خودتان آرامش خاطر بیشتری بدهید، از پزشک خود بخواهید که موضوع را بررسی کند. پزشک می‌تواند با انجام بررسی‌های آزمایشگاهی و بالینی این راز را یک‌بار برای همیشه برای شما حل کند.


مطالعه بیشتر :

مقایسه درمان های مختلف گردن درد

تشخیص آسیب و پارگی مینیسک زانو

تمرینات ایزومتریک برای درمان گردن درد