عوارض و خطرات جراحی آرتروسکوپی مفصل زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی عوارض و خطرات جراحی آرتروسکوپی مفصل زانو

جراحی آرتروسکوپی زانو یک روش کم تهاجمی برای ترمیم رباط یا منیسک زانو است. این روش بسیار پیشرفته بیش از ۹۰ درصد درصد احتمال موفقیت دارد. آرتروسکوپی شامل استفاده از برش های کوچکتر و ابزارهای تخصصی برای انجام عمل ترمیم است. در ادامه این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان عوارض و خطرات جراحی آرتروسکوپی مفصل زانو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جراحی آرتروسکوپی زانو یک روش بی خطر است، با این حال، برخی از خطرات مرتبط با آن نیز وجود دارد. هنگامی که یک جراح ارتوپد انجام عمل آرتروسکوپی زانو را در نظر می گیرد، معمولاً مزایا و خطرات را در هر فرد به صورت جداگانه ارزیابی می کند. خطرات و عوارض مرتبط با جراحی آرتروسکوپی زانو شامل عفونت، آسیب عصبی، لخته شدن خون، تورم و سفتی مداوم، حمله قلبی و سکته است.

بروز عفونت

آرتروسکوپی به دلیل انجام برش های کوچکی که برای عبور آرتروسکوپ لازم است. خطر عفونت را کاهش می دهد. خطر عفونت ناشی از جراحی آرتروسکوپی زانو بسیار کم است و از ۰٫۰۰۹ تا ۰٫۴ درصد متغیر است. یک عارضه جدی‌تر پس از عمل، عفونت عمیق در مفصل است. این نوع عفونت نسبت به عفونت های سطحی میزان بروز کمتری دارد.

ایجاد آسیب عصبی

جراح ارتوپد برای انجام آرتروسکوپی سه برش کوچک در اطراف جلوی زانو ایجاد می کند. در حالی که در این عمل خطر آسیب عصبی وجود دارد، روش قدامی این خطر را به شدت کاهش می دهد زیرا اعصاب اصلی و عروق خونی در پشت زانو قرار دارند. آسیب عصبی می تواند در طول بخیه زدن منیسک نیز رخ دهد، به همین دلیل است که انتخاب جراحی که تجربه زیادی در انجام آرتروسکوپی دارد، بسیار مهم است.

مطالعه بیشتر : نکات مراقبتی در جراحی لگن با برش قدامی

امکان لخته شدن خون

خطر ایجاد لخته های خون پس از آرتروسکوپی زانو در بیمارانی که دارای اختلالات خونی یا مشکلات ژنتیکی هستند که آنها را مستعد لخته شدن می کند ، افزایش می یابد. برای بیمارانی که اختلالات خونی ندارند، این خطر بسیار کم است. برای جلوگیری از لخته شدن خون، داروهای ضد انعقاد یا رقیق کننده های خون تجویز می شوند. جوراب‌های فشاری و همچنین تمرینات حرکتی و فیزیوتراپی نیز برای جلوگیری از لخته شدن خون حیاتی هستند.

احتمال حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه

بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند بیماری قلبی و کلیوی ممکن است دچار عوارض جدی و کشنده شوند. بعد از جراحی، التهابی در بدن ایجاد می شود که برای بهبودی لازم است اما در عین حال می تواند باعث عوارض قلبی و کلیوی شود. به همین دلیل است که بیماران باید قبل از جراحی تحت آزمایشات جامع قرار گیرند.

بروز تورم

تورم نشانه التهاب در مفصل است. اغلب افرادی که تحت آرتروسکوپی زانو قرار می گیرند، مفصل آنها قبل از هر گونه مداخله جراحی، متورم است. گاهی اوقات، تورم زانو پس از جراحی می‌تواند مداوم باشد و حتی ممکن است بدتر شود. تورم می تواند در نتیجه التهاب مداوم در مفصل، خونریزی داخل مفصل یا عفونت رخ دهد.

اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش تورم انجام دهید، از جمله استراحت دادن به مفصل زانو، استفاده از یخ، بانداژ فشاری و بالا بردن اندام. با این حال، برای برخی از افراد، تورم ادامه می یابد و می تواند باعث احساس ناراحتی پس از جراحی آرتروسکوپی باشد. بدتر شدن تورم همچنین می تواند نشانه ای از وجود یک مشکل مهم تر باشد.

ریکاوری پس از جراحی آرتروسکوپی زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

احنمال سفتی

سفتی مفصل زانو می تواند در نتیجه تشکیل بافت اسکار در اطراف مفصل زانو یا در نتیجه تورم مداوم مفصل زانو رخ دهد. اکثر افراد می توانند با مداخله درمانی مناسب پس از جراحی سفتی مفصل خود را رفع کنند. با این حال، برای برخی از افراد، سفتی بهبود نمی‌یابد و می‌تواند باعث ناراحتی و ناتوانی مداوم پس از آرتروسکوپی زانو باشد. خم کردن زانو و انجام تمرینات توانبخشی منظم در مرحله اولیه پس از جراحی می تواند به جلوگیری از سفتی بیش از حد کمک کند.

درصد بسیار کمی از بیماران حتی پس از جراحی درد، تورم و سفتی را تجربه می کنند. ممکن است عمل آنها موفقیت آمیز نباشد و نیاز به آرتروسکوپی مجدد زانو داشته باشد. خطرات و عوارض مرتبط با جراحی آرتروسکوپی زانو با وجود پزشک بی مهارت یا بی تجربه در این روش افزایش می یابد. با پزشک و بیمارستان خود در مورد میزان عوارض آرتروسکوپی زانو مشورت کنید و قبل از تصمیم به انجام آن، مزایا و خطرات آن را بسنجید. علاوه بر این، پس از جراحی دستورالعمل های پزشک را به طور دقیق دنبال کنید تا خطر ایجاد عوارض را کاهش دهید.

دکتر امیر قنبریان را در اینستاگرام دنبال کنید

پیشرفت آسیب غضروف

بسیاری از افرادی که تحت عمل جراحی آرتروسکوپی زانو قرار می‌گیرند، آسیب زودهنگامی به غضروف مفصل زانویشان وارد می‌شود. به طور کلی، جراحی آرتروسکوپی درمان مناسبی برای آرتریت نیست و بسیاری از افرادی که به آرتروز مبتلا هستند، پیشرفت بیماری خود را خواهند داشت.

گاهی اوقات، افرادی که تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می‌گیرند، ممکن است پس از مداخله جراحی، پیشرفت آرتریت سریع‌تری داشته باشند. همچنین یک وضعیت پزشکی به نام استئونکروز وجود دارد که می تواند به طور خود به خود پس از جراحی آرتروسکوپی رخ دهد. این وضعیت که به اختصار SONK (استئونکروز خودبه‌خودی زانو) نامیده می‌شود، می‌تواند منجر به زوال بسیار سریع‌تر غضروف مفصل زانو منجر شود و در نهایت ممکن است فرد نیاز به تعویض زانو داشته باشد.

مرگ

خطر مرگ و میر به دنبال آرتروسکوپی زانو بسیار کم است. در واقع، خطر مرگ و میر در بیمارانی که تحت آرتروسکوپی زانو قرار می گیرند، کمتر از جمعیت عمومی است. این واقعیت به این دلیل نسبت داده شده است که افرادی که تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند، معمولا افراد فعال تری هستند. خطر کلی مرگ و میر مرتبط با جراحی آرتروسکوپی زانو در ۳۰ روز پس از جراحی ۰٫۰۰۸ درصد برآورد شده است.

نکته اصلی این است که احتمال مرگ و میر ناشی از جراحی آرتروسکوپی زانو بسیار بسیار کم است.


مطالعه بیشتر 

جراحی ترمیم پارگی لابروم لگن

مقایسه استئوتومی زانو و جراحی تعویض مفصل زانو

خطرات تاخیر درمان رباط صلیبی قدامی پاره