علل و علائم بورسیت زانو چیست؟

بورسیت زانو التهاب بورس زانو است که در نزدیکی مفصل زانو قرار دارد. بورس کیسه کوچک حاوی مایع بوده که مانند بالش عمل کرده و اصطکاک بین استخوان‌ها و تاندون‌ها و عضلات اطراف مفصل را کاهش می‌دهند. هر زانو ۱۱ بورس دارد. زمانی که یکی از این بورس‌ها ملتهب شود، بورسیت زانو روی کشکک زانو یا روی قسمت داخلی زانو در زیر مفصل زانو اتفاق می‌افتد. در ادامه به توضیح علل و علائم بورسیت زانو می پردازیم :

بورسیت زانو باعث ایجاد درد شده و توانایی‌های حرکتی شما را محدود می‌کند. معمولاً درمان بورسیت زانو شامل ترکیبی از روش‌هایی است که به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند. در برخی موارد ممکن است بورس‌هایی که روی کشکک زانو قرار دارند دچار عفونت شوند. در صورتی که علاوه بر درد و تورم در زانو، تب هم داشتید به پزشک مراجعه کنید.

علل

بورسیت زانو ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

  • فشار مکرر و مستمر مانند زانو زدن مکرر
  • وارد آمدن ضربه مستقیم به زانو
  • بورز عفونت باکتریایی در بورس‌ها
  • عوارض ناشی ازآرتروز زانو، روماتیسم مفصلی یا نقرس در زانو

عواملی که احتمال ابتلا به بورسیت زانو را افزایش می‌دهد
بورسیت زانو یک عارضه شایع است اما عوامل زیر احتمال ایجاد این اختلال دردناک در زانو را افزایش می‌دهد:

  • زانو زدن زیاد: احتمال ابتلا به بورسیت در افرادی که در هنگام کار از زانوهای خود زیاد استفاده می‌کنند) نصاب‌های موکت، لوله‌کش‌ها و باغبانان( زیاد است.
  • برخی ورزشکاران: ورزش‌هایی که در آنها ضربه مستقیم و زمین خوردن‌های مکرر وجود دارد مانند کشتی، فوتبال و والیبال احتمال ابتلا به بورسیت زانو را افزایش می‌دهند.
  • چاقی و ابتلا به آرتروز: بورسیت آنسرینوس غالباً در قسمت داخلی زیر مفصل زانو در زنان چاق که به آرتروز مبتلا هستند ایجاد می‌شود.

درمان دیسک کمر اصفهان | علل و علائم بورسیت زانو

علائم بورسیت زانو

علائم و نشانه‌های بورسیت زانو بسیار متفاوت است و به این که کدام بورس آسیب دیده باشد و همچنین به علت دقیق تورم آن بستگی دارد. عموماً ممکن است قسمت آسیب دیده زانو در زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرد گرم شده و زانو خشک و متورم شود. همچنین ممکن است شما در حال حرکت یا در حال استراحت درد داشته باشید.

ضربه شدید به زانو می‌تواند باعث ایجاد سریع علائم شود اما در بیشتر موارد بورسیت زانو به دلیل ضربات مکرر ایجاد می‌شود) در مشاغلی که از زانو زیاد استفاده می‌شود( بنابراین معمولاً علائم به تدریج شکل گرفته و به مرور زمان شدیدتر می‌شوند.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپرکتیک کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

پیشگیری از دیسک کمر

درمان دیسک کمر

بیماری قولنج کمر

خطرات بیماری دیسک کمر چیست؟

عامل بیماری میگرن

علت انحراف ستون فقرات

درمان بیماری پارکینسون