علل و علائم انگشت چکشی پا | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی علل و علائم انگشت چکشی پا

انگشت چکشی یک انقباض یا خم شدن انگشت در محل مفصل اول آن است که در اصطلاح به آن مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال گفته می شود. این خم شدن باعث می شود انگشت ظاهر حرف V وارونه در هنگام مشاهده آن از پهلو داشته باشد. در مطلب امروز سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان علل و علائم انگشت چکشی پا را مورد بررسی قرار می دهیم.

این مشکل می تواند هر یک از انگشتان را تحت تاثیر خود قرار دهد، اما این شرایط معمولاً در انگشت دوم تا پنجم پا یا انگشتان کوچکتر مشاهده می شود. مشکل انگشت چکشی پا بیشتر در بین زنان رواج دارد و مردان کمتر از زنان به این مشکل دچار می شوند. دو نوع اصلی انگشت چکشی به شرح زیر وجود دارد:

انگشت چکشی انعطاف پذیر:

این شرایط به دلیل امکان تشخیص و درمان کامل در طول دوره شکل گیری، کمتر باعث ایجاد مشکلات جدی برای بیمار می شود. به علت وجود قابلیت حرکتی در محل مفصل، در اصطلاح به این شرایط انگشت چکشی انعطاف پذیر گفته می شود.

انگشت چکشی سخت:

موارد مشاهده این مشکل بیشتر از انگشت چکشی انعطاف پذیر است و مشکلات جدی تری را برای بیمار به همراه دارد. انگشت چکشی سخت را می توان در بین بیماران مبتلا به آرتروز شدید که بسیار دیر برای استفاده از روش های درمانی حرفه ای اقدام کرده اند، مشاهده کرد. تاندون ها در موارد ابتلا به انگشت چکشی سخت، سفت شده و مفصل انگشت در موقعیت نامناسب قرار گرفته و بی حرکت می شود. به این ترتیب لازم است از عمل جراحی برای درمان بیمار استفاده شود.

علل بروز انگشت چکشی پا

علت انگشت چکشی به خاطر توازن غیر عادی در عضلات انگشت ها ایجاد شده که این توازن غیر عادی باعث افزایش فشار به تاندون ها و مفاصل انگشت و انقباض آنها می شود. ارث و وارد شدن ضربه نیز می تواند باعث ایجاد انگشت چکشی شود. آرتروز عامل دیگر تاثیرگذار بر این مشکل است، زیرا می تواند توازن نواحی اطراف انگشت را به هم بزند. پوشیدن کفش های بسیار تنگ می تواند باعث وارد شدن فشار بیش از حد به انگشتان پا شده و در نهایت شرایط انگشت چکشی را به همراه داشته باشد.

 نشانه های بروز انگشت چکشی پا

علائم انگشت چکشی پا شامل موارد زیر هستند:

  • درد نوک انگشتان خم شده با وارد شدن فشار به آن از طریق کفش
  • تشکیل میخچه در ناحیه سر مفصل
  • قرمزی و ورم در محل انقباض مفصل
  • محدود شدن حرکت یا درد در محل مفصل انگشت
  • درد در ناحیه کروی کف پا که پایه انگشتان می باشد

زمان نیاز مراجعه به پزشک

در صورتی که درد بیمار دوام داشته باشد، لازم است با پزشک متخصص در این رابطه ملاقات شود. اگر این مشکل درمان نشده به حال خود رها شود، انگشت چکشی ممکن است به مرور سفت شده و اثربخشی روش های غیر جراحی بر وضعیت آن کاهش پیدا کند.

پیشگیری از بروز انگشت چکشی پا

برای پیش گیری از ایجاد مشکل انگشت چکشی یا جلوگیری از ایجاد آن می توان اقدامات زیر را انجام داد:

  • پوشیدن کفش های محافظ به منظور جلوگیری از مشکل. انگشت چکشی اغلب با عملکرد نامناسب و بطور خاص صاف بودن کف پا ایجاد می شود.
  • پوشیدن کفش های طبی تجویز شده توسط پزشک متخصص. استفاده از سایر لوازم طبی نیز می تواند از ایجاد این مشکل یا پیشرفت آن جلوگیری نماید.
  • اجتناب از پوشیدن کفش های باریک. استفاده از کفش های دارای سر پنجه پهن می توانند باعث کاهش فشار به انگشتان شود.

مطالعه بیشتر :

مقایسه تعویض کامل و تعویض ناکامل مفصل

تشخیص و درمان شکستگی استخوان کتف

روش های پیشگیری از پارگی تاندون زانو