علت خالی کردن زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

علت‌ها و دلایل قفل شدن زانو

علت خالی کردن زانو:عوامل متعددی می‌تواند مفصل زانو را تحت تأثیر قرار دهد و باعث خالی شدن آن شود. علت واقعی خالی کردن زانو باید به درستی برای درمان خالی کردن زانو مورد ارزیابی قرار گیرد و مشخص شود.

پارگی غضروف زانو

یکی از شایع‌ترین علت خالی کردن زانو ، وجود پارگی در حلقه‌های غضروفی اطراف زانو است که به آنها مینیسک گفته می‌شود. هنگامی که این بافت‌های غضروفی دچار پارگی می‌شوند، شما احساس می‌کنید که مفصل زانویتان پایداری خود را از دست داده است و به خصوص هنگامی که از پله‌ها پایین می‌روید یا به حالت نیم‌خیز در می‌آیید تا چیزی را از روی زمین بردارید، لقی و ناپایداری مفصل زانوی خود را حس می‌کنید.

پارگی رباط‌های صلیبی

رباط‌های صلیبی از قسمت مرکزی مفصل زانوی شما به طرف پایین امتداد پیدا می‌کنند. پارگی این رباط‌ها معمولاً به صورت ناگهانی و در اثر مصدومیت شدید از ناحیه زانو اتفاق می‌افتد.

غالباً بعد از پاره شدن رباط‌های صلیبی بلافاصله زانو قفل می‌شود

و شروع به متورم شدن می‌کند. این آسیب‌هایی که به رباط صلیبی وارد می‌شود، اصطلاحاً تحت عنوان پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) نامیده می‌شود.

این نوع از آسیب‌ها غالباً در هنگام چرخش یا تغییر جهت ناگهانی با تکیه بر روی مفصل زانو پیش می‌آید و به همین دلیل در بین ورزشکاران و در جریان مسابقات ورزشی، شیوع بیشتری دارد.

پارگی رباط‌های جانبی

در دو طرف زانوی شما دو رباط بزرگ وجود دارد که از کنار مفصل زانو به طرف پایین کشیده می‌شود.

این رباط‌ها شامل رباط جانبی داخلی (MCL) که وظیفه کشش طرف داخلی مفصل زانو را بر عهده دارد

و رباط جانبی خارجی (LCL) که از طرف خارج زانو به طرف پایین کشیده شده است، می‌باشد.

رباط جانبی داخلی، بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی و خطر پاره شدن قرار دارد. همچنین ممکن است رباط‌های جانبی داخلی و خارجی به طور همزمان دچار پارگی شوند. پاره شدن این رباط‌ها یکی دیگر از علل شایع خالی کردن مفصل زانو می‌باشد.

جا به جا شدن کشکک زانو

استخوان کوچک کشکک زانو هم می‌تواند علت خالی کردن مفصل زانوباشد.

کشکک زانو در حالت عادی به سر استخوان بزرگ ران متصل می‌باشد، اما ممکن است به طرف خارج بلغزد و جا به جا شود.

البته کشکک غالباً به خودی خود به جای اصلی خود برمی‌گردد، اما جا به جا شدن آن می‌تواند همراه با خالی کردن مفصل زانو باشد.

در صورتی که قفل شدن زانو ناشی از جا به جا شدن استخوان کشکک باشد، اصطلاحاً آن را ناپایداری کشکک می‌نامند.

آرتروز

آرتروز زانو می‌تواند باعث تشکیل شیارها و فرورفتگی‌هایی در داخل مفصل زانو شود. این سطوح ناهمواری که در اثر آرتروز به وجود می‌آید باعث می‌شود که مفصل زانو به جای آنکه به راحتی خم و راست شود، دچار سختی و گیر در حرکت شود.

برای مثال ممکن است هنگامی که از روی یک صندلی بر می‌خیزید، زانوی شما گیر کند و از آن به بعد به طور مداوم دچار قفل شدن زانو شوید. گاهی از اوقات یک قطعه غضروفی به صورت سرگردان در داخل مفصل زانو معلق می‌شود و ممکن است در داخل مفصل گیر کند و باعث قفل کردن آن شود.

در صورتی که این جسم غضروفی سرگردان در مفصل زانو وجود داشته باشد، ممکن است شما به طور مرتب احساس خالی کردن یا قفل کردن مفصل زانو را داشته باشید.

علت خالی کردن زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر امیر قنبریان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

درمان صدا دادن مفاصل گردن-عوارض قولنج گرفتن گردن

علت درد ساق پا

علت صدا دادن مفصل گردن و علائم آن ناشی از چیست؟