علائم کیست منیسک | درمان دیسک کمر اصفهان

آشنایی با علائم کیست منیسک

کیست منیسک  چیست؟ منیسک یک پد غضروفی است که به عنوان ضربه گیر برای انتقال فشار و افزایش میزان انعطاف پذیری و انتقال مواد مغذی به زانو عمل می کند. هنگامی که منیسک پاره می شود، یک کیست کوچک در مجاورت پارگی ایجاد می شود. جالب است بدانید که این کیست به عنوان بخشی از پاسخ درمانی بدن ایجاد می شود و به خودی خود مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. در ادامه این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان به چگونگی ایجاد و عوامل خطر ابتلا به کیست منیسک میپردازیم. این کیست درواقع زمانی به یک مشکل تبدیل می شود که پاره شود. در این شرایط پارگی کیست منیسک به خصوص روی مسیر مفصلی که ایجاد شده است، درد زیادی برای فرد ایجاد می کند.

علائم کیست منیسک

  • با کشیدن شدن زانو، کیست مشخص می شود
  • گاهی اوقات یک برآمدگی بدون احساس درد مشخص می شود.
  • ایجاد برآمدگی سفت در محل کیست، به خصوص در قسمت خارجی (خارجی) زانو
  • درد، به ویژه هنگام ایستادن روی پای آسیب دیده و افزایش حساسیت نسبت به فشار و درد در امتداد مفصل زانو

چگونگی ایجاد کیست منیسک

کیست های منیسک اغلب همراه با پارگی های منیسک ظاهر می شوند. که به دلیل تغییرات دژنراتیو در مینیسک و همچنین آسیب زانو مانند پیچ خوردگی آن رخ می دهند. کیست های منیسک بیشتر در مردان ۲۰ تا ۳۰ ساله و معمولا به صورت پارگی شکاف افقی در افراد مشاهده می شوند. این نوع پارگی ممکن است به دلیل چرخش بیش از حد زانو و یا در اثر ضربه مستقیم به جلو یا کنار زانو ایجاد شود. وارد شدن نیروی نامتناسب روی زانوها، مانند زمانی که روی یک سطح ناهموار می دوید، نیز می تواند باعث این نوع آسیب شود.

علاوه بر این موارد، ممکن است کیست در اثر تخریب منیسک ایجاد شود. ایجاد کیست منیسک به این دلیل معمولا به مواردی همچون سن و یا آرتروز مرتبط است. پارگی منیسک باعث می شود مایع مفصلی از مفصل نشت کند؛ چیزی که باعث ایجاد کیست می شود.

کیست منیسک یک کیست واقعی نیست و درواقع از مایع مفصلی جابجا شده تشکیل شده است. هنگامی که مایع از مفصل خارج می شود، در یک کیسه جمع میشود و کیست مینیسک را تشکیل میدهد. در این شرایط پارگی غضروف می تواند به عنوان دریچه یک طرفه عمل کند، مایع می تواند از مفصل به داخل کیست انتقال یابد، اما نمی تواند به داخل مفصل برگردد. به همین دلیل مایع همچنان در کیست شروع به جمع شدن می کند.

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

چه عواملی خطر ابتلا به کیست منیسک را افزایش میدهند؟

  • آسیب های قبلی زانو
  • آسیب دیدن رباط های زانو مانند پارگی رباط صلیبی جلویی (ACL)
  • افزایش سن یا آرتروز زانو که خطر پارگی منیسک دژنراتیو را افزایش میدهد
  • انجام ورزشهای چرخشی که خطر ابتلا به پارگی منیسک را افزایش میدهند؛ مانند فوتبال، راگبی و تنیس

 


مطالعه بیشتر :

خطرات تردمیل بر روی مفاصل

پاچنبری یا کلاب فوت یک بیماری مادرزادی

علائم نقرس چیست؟