شایع‌ترین علل ایجاد دست درد - بخش دوم | درمان دیسک کمر اصفهان | دکتر امیر قنبریان

بررسی شایع‌ترین علل ایجاد دست درد

در ادامه این مطلب از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان شایع‌ترین علل ایجاد دست درد را مورد بررسی قرار می دهیم.

آسیب به روتاتورکاف

عضلات گرداننده شانه (روتاتورکاف rotator cuff) از عضلات و تاندون‌ها تشکیل شده است که مفصل شانه را ثابت نگه داشته و بازو را در جهات مختلف می‌چرخاند. با افزایش سن تاندون‌ها در روتاتوکاف دچار ضعف و پارگی می‌شوند. در بسیاری از فعالیت‌های بدنی که دست‌ها به بالای سر می‌رود، فشار زیادی به ناحیه شانه و روتاتورکاف ممکن است وارد شود.

علائمی که به دنبال آسیب روتاتور کاف ممکن است دیده شود می‌تواند از درد و ضعف خفیف در بازوی شما تا یک درد شدید و مداوم تغییر کند. اگر شما مشکوک به آسیب روتاتورکاف هستید، به پزشک خود مراجعه کنید ممکن است فیزیوتراپی نیاز داشته باشید.

التهاب تاندون ها (تاندونیت)

تاندون بافتی است که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کند. هنگامی که تاندون‌های شانه و بازوی شما دچار التهاب شوند به آن تاندونیت می‌گویند. یک مثال از تاندونیت، آرنج تنیس بازان است. شما می‌توانید درد را در شانه، آرنج یا مچ دست خود احساس کنید که غالباً به دنبال ضربه یا استفاده مکرر در تاندون ایجاد می‌شود.

شکستگی استخوان ها

گاهی به دنبال آسیب و ضربه به بازو، ممکن است دچار شکستگی شوید که با علائمی مانند ورم، کبودی، بی‌حسی و ضعف همراه است. اگر بازوی شما دچار آسیب شده فوراً به پزشک مراجعه کنید.

بیماری های خود ایمنی

گاهی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌ها و اندام‌های بدن حمله کرده و به آن‌ها آسیب می‌رساند. برخی از بیماری‌های خودایمنی مانند روماتیسم مفصلی، لوپوس و سندرم جورجن می‌تواند موجب درد گردن، بازو، آرنج، مچ دست و انگشتان شود.

عصب تحت فشار (Pinched nerve)

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که استخوان و بافت‌ها در شانه، گردن و بازو عصب را تحت فشار قرار می‌دهند و موجب درد، بی‌حسی و ضعف و احساس سوزن‌سوزن شدن می‌شوند.

علل اصلی دست درد | درمان دیسک کمر اصفهان | دکتر امیر قنبریان

سندرم خروجی قفسه سینه

تنگی فضای خروجی قفسه سینه که موجب فشار بر عروق و اعصاب ناحیه زیر بغل می‌شود و علائمی مانند درد در گردن، شانه و دست، سردرد، احساس سوزن‌سوزن شدن در انگشتان و افتادن مکرر اجسام از دست در پی دارد. تنگی فضای خروجی قفسه سینه موجب فشار بر عروق و اعصاب ناحیه زیر بغل می‌شود.

سندرم دکوروان

به التهاب غلاف دربرگیرنده دو تاندون حرکت‌دهنده انگشت شست گفته می‌شود که درد مچ دست در هنگام فعالیت یا گرفتن اشیاء را به دنبال دارد.

دلایل رایج دست درد شدید

سایر دلایلی که در ایجاد درد دست نقش دارند، موارد زیر هستند:

استئومیلیت (عفونت استخوان): با درد موضعی و مبهم بازو، ورم بازو و محدودیت در حرکت همراه است.

سلولیت:  نوعی عفونت باکتریایی که پوست را درگیر می کند، به طور معمول در ساق پا دیده می شود، اما می تواند بازو ها را نیز درگیر کند و سبب درد، قرمزی، ورم و در برخی مواقع تب، لرز، سردرد و کاهش فشار خون شود.

  • نقرس
  • در رفتگی آرنج
  • آسیب به شبکه براکیال
  • بیماری عروق محیطی
  • ریکتز (نرمی استخوان)
  • فیبرومیالژیا
  • پسوریاسیس
  • زونا (شینگلز)

دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپراکتیک اصفهان در کلینیک۲۴


مطالب پیشنهادی جهت مطالعه :

مزیت توانبخشی در ابعاد مختلف زندگی

نحوه نشستن در افراد دچار درد سیاتیک

علل اصلی دست درد – بخش نخست

دیدگاه خود را بنویسید