روش های درمان دررفتگی شانه | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی روش های درمان دررفتگی شانه

در طول معاینه فیزیکی، پزشک ناحیه درگیر را از لحاظ وجود حساسیت به لمس، تورم یا بدشکلی بررسی می‌کند. یک عکس رادیولوژی از مفصل شانه‌تان دررفتگی را نشان داده و می‌تواند وجود هرگونه شکستگی استخوان یا سایر آسیب‌های وارده به مفصل شانه‌تان را مشخص کند. در مطلب امروز سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان روش های درمان دررفتگی شانه را مورد بررسی قرار می دهیم.

راه ها و روش های درمان

درمان دررفتگی شانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

جا اندازی بسته

پزشک تلاش می‌کند تا با انجام بعضی مانورهای ملایم استخوان‌های شانه‌تان را به وضعیت مناسبشان برگرداند. بسته به میزان درد یا تورم، ممکن است پیش از دستکاری استخوان‌های شانه‌تان به شل کننده عضلات یا مسکن یا در موارد نادری به یک بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید. هنگامی که استخوان‌های شانه جا افتادند، درد شدید موجود فوراً از بین می‌رود.

عمل جراحی

اگر لیگامنت‌ها یا مفصل شانه‌تان ضعیف است و با وجود انجام توان‌بخشی و تقویت مناسب ناحیه مفصل باز هم دررفتگی شانه مکرراً رخ می‌دهد، باید به جراح شانه مراجعه کرده و به عمل جراحی نیاز خواهید داشت. در موارد نادر، ممکن است عصب‌ها یا رگ‌های خونی‌تان آسیب دیده باشند که در آن صورت نیز به عمل جراحی نیاز خواهید داشت.

ثابت نگه‌داشتن

پزشک می‌تواند با استفاده از یک بند دور گردن یا اسپلینت مخصوص شانه‌تان را به مدت چند روز تا سه هفته ثابت نگه دارد. طول مدت استفاده از بند یا اسپلینت به نوع دررفتگی شانه و اینکه چه مدت پس از دررفتگی شروع به استفاده از اسپلینت کرده‌اید بستگی دارد.

دارو

پزشک برایتان داروهای مسکن یا شل کننده عضلات تجویز می‌کند تا در دوره بهبودی‌تان احساس ناراحتی نکنید.

راهکارهای درمانی شانه یخ‌ زده | درمان دیسک کمر اصفهان

 فیزیوتراپی

پس از برداشته شدن بند یا اسپلینت شانه‌تان، به تدریج یک برنامه توان‌بخشی را شروع خواهید کرد که برای بازیابی دامنه‌ حرکت، قدرت و پایداری مفصل شانه‌تان طراحی شده است. فیزیوتراپی برای سرعت دادن به فرایند بهبود دررفتگی شانه و همچنین برای تضمین گرفتن بهترین نتیجه از درمان بسیار مهم است. این روش می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ماساژ بافت‌های نرم
  • بستن شانه با نوارچسب‌های محافظ مخصوص
  • متحرک‌سازی مفاصل (ستون فقرات سینه‌ای یا گردن)
  • طب سوزنی
  • الکتروتراپی (مانند اولتراسوند و تحریک الکتریکی از راه پوست)
  • انجام تمرینات پیشرونده برای تقویت عضلات گرداننده شانه، افزایش پایداری تیغه شانه، تقویت شانه، و بهبود قابلیت انعطاف، وضعیت قرارگیری و پایداری مرکزی شانه.

نکاتی برای اصلاح نحوه انجام فعالیت‌ها

اگر دچار یک دررفتگی شانه نسبتاً ساده و بدون آسیب عمده به عصب و بافت‌ها شده‌اید، به احتمال زیاد مفصلتان در طول چند هفته بهبود می‌یابد، اما خطر بروز مجدد دررفتگی در آینده برای شما زیاد خواهد بود. اگر بعد از دررفتگی شانه بدون سپری کردن دوره بهبودی به فعالیت‌های روزمره‌تان برگردید ممکن است شانه‌تان آسیب دیده یا دوباره دچار دررفتگی شود.


مطالعه بیشتر :

روش های پیشگیری از پارگی تاندون زانو

روش های درمان خشکی و بی حرکتی مفصل زانو

حرکات کمکی برای درمان شکستگی لگن