درمان تریگر پوینت | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی روش های درمان تریگر پوینت

با توجه به تخصص پزشک یا آموزش‌هایی که دید است، نقاط ماشه‌ای به روش‌های مختلف قابل درمان هستند. پزشکان معمولاً از بی‌حسی موضعی یا تزریق سالین یا کورتیزون استفاده می‌کنند. البته طب‌سوزنی، استفاده از یک اسپری سرد در حین کشیدن عضلات یا ماساژ نقاط ماشه‌ای هم جواب می‌دهد. بعضی از فیزیوتراپ‌ها یا ماساژورها مهارت و توانایی زیادی در درمان نقاط ماشه ای دارند. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان به بررسی روش های درمان تریگر پوینت می پردازیم.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانیِ نقاط ماشه‌ای مشخصاً برای تسکین منبع درد از طریق سیکل‌های مجزایی از فشار و رها‌سازی طراحی شد. در این نوع ماساژ که مخصوص درمان تریگرپوینت است، دریافت کننده ماساژ از طریق تنفس عمیق و همچنین تعیین محل دقیق و شدت ناراحتی، مشارکت فعالی در درمان دارد.
نتیجه و مزیت ماساژ نقاط ماشه‌ای عبارت است از رهاسازی مناطق گرفته و سفت شده و در نتیجه کاهش درد آن‌ها. پس از یک جلسه درمان، کاهش درد قابل توجهی را تجربه خواهید کرد. دریافت مرتب ماساژ برای درمان نقاط ماشه‌ای می‌تواند به کنترل طبیعی درد و استرس ناشی از آسیب‌های مزمن کمک کند.
ماساژ به چند طریق به درمان کمک می‌کند:

• گردش خون که به دلیل انقباض فیبرهای عضله، در ناحیه اطراف نقطه ماشه‌ای محدود شده است را افزایش می‌دهد تا اکسیژن و مواد مغذی به طرف این نقطه جریان پیدا کنند.
• مستقیماً فیبرهای عضله گره شده را که همان نقطه ماشه‌ای تحت کشش قرار می‌دهد.

تزریق

یک تزریقِ نقطه ماشه‌ای (TPI) تزریقی است برای کنترل درد که مستقیماً در نقطه ماشه‌ای انجام می‌شود. این تزریق می‌تواند شامل یک تزریق بی‌حسی مانند لیدوکائین (گزیلوکائین) یا بوپیواکائین (مارکائین)، یا مخلوطی از مواد بی‌حس کننده و یا یک کورتیکواستروئیدِ (داروی کورتیزون) تنها یا مخلوط با لیدوکائین باشد. گاهی اوقات هم بدون هیچ‌گونه تزریقی، تنها یک سوزن به درون نقطه ماشه‌ای فرو برده می‌شود. این روش که «طب سوزنی» نام دارد می‌تواند مفید واقع شود. با استفاده از تزریق، نقطه ماشه‌ای غیرفعال می شود و درد تسکین می‌یابد.

علت ، علائم و تشخیص نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت | درمان دیسک کمر اصفهان

درمان با التراسوند

در این نوع درمان برای افزایش گردش خون و گرما، که باعث تسریع در بهبود عضلات درگیر سندرم درد میوفاشیال می‌شوند، از امواج صوتی استفاده می‌شود.

تمرینات کششی

فیزیوتراپ با راهنمایی و هدایت کردن شما در انجام تمرینات کششی ملایم، به کاهش درد در عضلات درگیرتان کمک می‌کند. اگر در هنگام کشش در نقطه ماشه‌ای احساس درد کنید، فیزیوتراپ می‌تواند یک محلول بی‌حس کننده را روی پوستتان اسپری کند.

مدت زمان لازم برای تسکین درد

در مورد آن دسته از نقاط ماشه‌ای که اخیراً شکل گرفته‌اند، اغلب تنها طی چند دقیقه علائم و نشانه ها به طور چشمگیری تسکین می‌یابند، و اکثر مشکلات حاد را می‌توان طی ۳ تا ۱۰ روز رفع کرد. اما عارضه‌های مزمنی که عمر بیشتری دارند پیچیده‌تر بوده و کمتر به درمان پاسخ می‌دهند. با این حال، اگر درمان را به طور مرتب ادامه دهید و اگر عوامل تداوم‌بخشی که پیشتر ذکر شدند تصحیح کنید، حتی خواهید توانست برخی از این مشکلات را نیز رفع کنید.


مطالعه بیشتر :

علل و علائم نقاط ماشه‌‌ای یا تریگر پوینت

روش های درمان شکستگی استخوان

درمان دررفتگی مفصل لگن و ران در بزرگسالان