روش های درمانی درد زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی روش های درمانی درد زانو

روش درمانی مورد استفاده برای رفع زانو درد بستگی به دلیل ایجاد مشکل دارد. بنابراین، در این حالت مهمترین موضوع تشخیص علت قبل از شروع یک برنامه درمانی می باشد. در ادامه این مطلب سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان روش های درمانی درد زانو را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر شما نسبت به تشخیص مشکل مطمئن نیستید یا درباره شدت آن تردید دارید.لازم است قبل از شروع از برنامه درمانی با پزشک خود ملاقات و مشورت کنید.بعضی از انواع درمان های مورد استفاده برای زانو درد در ادامه ذکر شده است. توجه داشته باشید که همه این روش های درمانی برای تمام شرایط قابل استفاده نیستند. اما می توانند برای درمان مشکلات خاص شما مفید و موثر باشند.

تمرین های حرکتی در زانو درد

تمرین های حرکتی برای آرتروز زانو ممکن است بعید به نظر برسند. اما انجام تمرین های حرکتی منظم در این حالت می تواند باعث کاهشو حتی از بین رفتن درد ناشی از آرتروز و سایر مشکلات مربوط به آن همچون سفتی و ورم مفاصل شود. در حقیقت دلایل مختلف و متعدد برای انجام تمرین های حرکتی برای آرتروز زانو وجود دارد که برای مثال در این زمینه می توان از موارد زیر نام برد:

  • تمرین های حرکتی می تواند دامنه حرکتی کامل مفصل را بازیابی کند.
  • انجام این تمرین ها عضلاتی را تقویت می کند که مسئول حمایت و پشتیبانی از مفصل هستند.
  • عضلات قوی می تواند به جذب شوک های وارد شده به مفصل کمک موثر نماید.

دستیابی به مزایای ناشی از انجام تمرین های حرکتی دشوار نیست. در حقیقت، انجام آرام و با سطح فشار پایین این تمرین ها می تواند بهترین نتایج را برای زانو درد به همراه داشته باشد. این تمرین ها می تواند باعث حداقل شدن فشار وارد شده به مفصل شده و بطور هم زمان انعطاف پذیری و قدرت مفصل را نیز افزایش دهد.

فیزیوتراپی درد زانو درد

فیزیوتراپی و ورزش زانو درد به منظور بازیابی دامنه حرکت و عملکرد عضلات زانو مفید می باشد. در حقیقت فیزیوتراپی می تواند یک برنامه جامع برای درمان، با توجه به نحوه عملکرد عضلات، اعصاب، مفاصل و رباط ها در مفصل زانو در اختیار شما قرار دهد.در این حالت از درمان های خاص برای کاهش درد و تصحیح عملکرد نامناسب عضلات استفاده می شود که در برنامه های درمانی فیزیوتراپی انجام تمرین های کششی و تقویتی برای توان بخشی زانو از اهمیت خاص برخوردار است.

لیزر درمانی درد زانو درد

لیزر درمانی روشی است که در آن از طول موجه خاص لیزر برای بافت استفاده می شود و به این ترتیب به تسریع فرآیند بهبود زانو درد بیمار کمک موثر می شود. این روش معمولاً برای بیمارانی استفاده می شود که از مجموعه متنوعی از شرایط زانو درد رنج می برند و در این حالت امکان کاهش و حذف درد، ورم و التهاب، اسپاسم و بهبود عملکرد عضلات وجود دارد.در لیزر درمانی از پرتو لیزر بطور مستقیم بر روی ناحیه آسیب دیده از ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه استفاده می شود. پرتو لیزر معمولاً توانایی ۲ تا ۵ سانتی متر نفوذ به زیر پوست دارد.

هنگامی که پرتو لیزر از لایه های پوست عبور کرده و به نواحی تحت درمان رسید. این پرتو توسط بافت هدف و اجزای حساس به نور موجود در سلول ها جذب می شود. هنگامی که این پرتو انرژی جذب شود. یک مجموعه از رویدادها در سلول شروع می شود که به تدریج باعثبهبود بافت آسیب دیده می شود و به این ترتیب بیمار با کاهش درد زانو ، التهاب، ورم و کاهش کلی زمان درمان با افزایش متابولیسم درون سلولی مواجه خواهد شد.

دلایل خشکی ، سفتی و بی حرکتی مفصل زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

گرما و سرما درمانی

گرما و سرما و یا یخ درمانی هر دو بعنوان عامل کاهش درد و ورم و قرمزی و افزایش انعطاف در عضلات و کاهش اسپاسم عضلانی کاربرد دارند. سرما در ۳ روز اول کاربرد بیشتری دارد و سرما اثر درمانی ماندگاری بیشتری نسبت به گرما دارد. ولی گرما زودتر اثر کرده ولی ماندگاری اثر آن کمتر است د ر مشکلات طولانی مدت و مزمن گرما و سرما هر دو قابل استفاده هستند و بسته به تمایل شما هر دو روش را می توانید استفاده کنید هر دو روش باید با کمپرس گرما یا سرما به مدت ۱۵ دقیقه و حداقل روزی دو بار انجام شود.به هر حال در بعضی موارد خاص استفاده از هر دو روش گرما و سرما درمانی می تواند برای بیمار مفید باشد.

روش دیگری تحت عنوان حرارت درمانی توام نیز مفید است. که در این روش از کمپرس آب سرد در محل درمان به مدت کمتر از یک دقیقه استفاده می شود و بلافاصله کمپرس آب گرم نیز کمتر از یک دقیقه در محل درمان قرار می گیرد. و این کار ۵ بار تکرار می شود.در این روش می توان کمپرس آب گرم و سرد را بصورت ماساز و با حرکت دادن دورانی یا طولی و عرضی در سطح درمان استفاده کرد.

کفش و کفی طبی

اگر بیماری استئو آرتریت باعث وارد شدن آسیب به زانو شده باشد. استفاده از کفش و کفی های طبی خاص می تواند باعث کاهش درد و بهبود وضعیت راه رفتن فرد شود.

بریس های زانو، زانو بند طبی

برای مواردی از بیماری استئو آرتریت که با ناپایداری زانو همراه است. استفاده از بریس های زانو می تواند باعث کاهش درد، بهبود پایداری و کاهش خطر افتادن فرد شود.

کفش طبی

در صورت ابتلا به مشکلات زانو لازم است از کفش پاشنه کوتاه و یک کفی طبی نرم استفاده کرد. کفش های پاشنه بلند می توانند نحوه وارد شدن نیرو به مفصل زانو را تغییر داده و حتی باعث افزایش فشار به مفصل زانو شوند. به همین خاطر افراد مبتلا به زانو درد لازم است از پوشیدن این کفش ها خودداری نمایند. علاوه بر این استفاده از کفی های طبی می تواند باعث کاهش فشار وارد شده به زانو با جذب شوک های وارد شده به مفصل شود.

تزریق کورتیکو استروئید

تزریق مستقیم مواد کورتیکو استروئید در مفاصل آسیب دیده می تواند در زمانی مفید باشد که التهاب و یا درد بیمار به مصرف داروهای مسکن خوراکی واکنش مناسب نشان ندهد. در تزریق های کورتیکو استروئید می تواند برای درمان های اولیه که در آنها از داروهای مسکن برای بیماران مبتلا به زانو درد متوسط تا شدیداستفاده می شود. یک روش جایگزین باشدو علاوه بر این می تواند علائم مربوط به التهاب را از بین ببرد. افراد بیمار می توانند از تزریق های کورتیکو استروئید در یک مفصل برای سه تا چهار بار در هر سال استفاده کنند.

تزریق اسید هیالورونیک

یک مجموعه از تزریق های اسید هیالورونیک که یک ماده طبیعی در بدن است. می تواند برای درمان درد لگن و زانو درد مطابق نظر متخصصان مفید باشد. به هر حال، مطالعه ای که اخیر انجام شده در این حوزه نشان می دهد. یک جلسه تزریق اسید هیالورونیک به داخل مفصل برای درمان استئو آرتریت تاثیر بااهمیتی در کاهش درد در مقایسه با داروهای دیگر نداشته است.

کاهش وزن

حفظ وزن یا کاهش آن در صورت داشتن اضافه وزن می تواند باعث کاهش درد، در نتیجه کاهش فشار وارد شده به مفاصل آسیب دیده شود. کاهش وزن بطور خاص می تواند به کاهش فشار وارد شده به مفاصل تحمل کننده وزن در بدن همچون مفاصل لگن و مفاصل زانو کمک موثر نماید. و به این ترتیب نقش با اهمیت در کاهش علائم بیماری دارد.

استفاده از ابزارهای کمکی برای راه رفتن

استفاده از عصا و چوب زیر بغل می تواند باعث کاهش درد در لگن و زانو درد یا درد ناشی از استئو آرتریت شود. اگر هر دوی مفاصل لگن و یا زانو تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته باشند. ممکن است نیاز به استفاده از ویلچر برای بیمار وجود داشته باشد.

 


مطالعه بیشتر :

روش های پیشگیری از پارگی تاندون زانو

علل و علائم انگشت چکشی پا

دلایل خشکی ، سفتی و بی حرکتی مفصل زانو