روش‌های درمانی دیسک گردن (قسمت اول) | درمان دیسک کمر اصفهان

روش‌های درمان غیرجراحی دیسک گردن

روش درمانی دیسک گردن بسته به نوع دیسک و علائمی که بیمار دارد متفاوت خواهد بود.

بی‌شک درمان سریع دیسک گردن اقدامی حیاتی برای پیشگیری از ماندگار شدن برخی عوارض ناشی از این بیماری است.

درمان غیرجراحی

نخستین رویکرد درمانی برای مشکل دیسک گردن درمان‌های غیرجراحی است. استفاده از داروهای ضدالتهاب برای رفع التهاب ناشی از بیرون زدگی دیسک اولین قدم است که برخی بیماران در همین مرحله درمان می‌شوند و نیاز به پیگیری بیشتر نخواهند داشت.

گام بعدی در درمان‌های غیرجراحی انجام فیزیوتراپی است. در برخی موارد می‌توان برای درمان به روش غیرجراحی از تزریق اپیدورال و یا تزریق در نواحی اطراف ریشه عصب و یا کاربرد لیزر داخل فضای دیسک استفاده کرد. حدوداً ۸۰% از مشکلات مرتبط با دیسک بیماران طی این روش‌ها به طور کامل بهبود می‌یابد.

 

  • دارو درمانی

یکی از شیوه‌های درمان غیرجراحی استفاده از دارو درمانی است. احتمال دارد پزشک برای تسکین درد و کاهش التهاب اطراف ریشه عصبی داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی تجویز نمایند. از سوی دیگر ممکن است پزشک جهت رفع اسپاسم‌های عضلانی داروهای شل‌کننده عضلات تجویز نماید.

  • گردنبند طبی

گاهی پزشک جهت کاهش التهاب و اسپاسم‌ عضلات گردن و در نتیجه کاهش درد ممکن است استفاده از گردن طبی را تجویز نماید. گردنبند طبی با محدودسازی حرکات گردن موجب استراحت عضلات، دیسک‌ها، رباط و ستون فقرات می‌گردد. لازم به ذکر است که به هیچ وجه نباید به مدت طولانی از گردنبند استفاده کرد چرا که طولانی شدن آن منجر به تضعیف عضلات و بدتر شدن شرایط خواهد شد.

روش‌های درمانی دیسک گردن (قسمت اول) | درمان دیسک کمر اصفهان

دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپراکتیک اصفهان در کلینیک۲۴

  • فیزیوتراپی

از بهترین رویکردهای درمانی غیرجراحی فیزیوتراپی است. درمان سریع دیسک گردن در این روش استفاده از مدالیته‌های فیزیکی و وسایلی چون مگنت، اولتراسوند و غیره است. این روش ابتدا منجر به کاهش درد و التهاب شده و با افزایش خونرسانی ناحیه مورد نظر شده و منجر به بهبود دیسک می‌گردد. از سوی دیگر با انجام حرکات انعطافی و تقویت عضلات می‌توان علائم را کاهش داد.

  • ورزش درمانی

انجام و اجرای برخی حرکات ورزشی درمانی می‌تواند به تقویت عضلات گردن و بهبود مشکلات مرتبط با دیسک کمک کند. حرکات ورزشی چون پراونه معکوس، حرکت کبری و بالا انداختن شانه‌ها از این دست خواهد بود.

  • ماساژ

از دیگر روش‌های درمان سریع دیسک گردن می‌توان به کاربرد ماساژ اشاره کرد. ماساژ درمانی با کاهش درد و اسپاسم و گرفتگی‌های عضلانی نقش بسزایی در بهبود علائم بیرون زدگی دیسک گردن دارد. تکنیک‌های مختلفی که در این زمینه استفاده می‌شود در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به دیسک گردن نقش بسزایی دارند.

  • لیزر

کاربرد لیزر در بهبودی و رفع بیماری های ناشی از مشکلات اسکلتی عضلانی و عصبی نقش دارند. در مواردی که دیسک گردن به شکل حاد دچار بیرون زدگی شده لیزر می‌تواند به شگفت انگیزی منجر به کاهش درد شود.

  • جا اندازی ستون فقرات

در این شیوه آن بخش از ستون فقرات یا مهره‌های گردنی که دچار مشکل یا بیرون زدگی شده‌اند به صورت دستی اصلاح شده و با صدای کلیک سر جای خود قرار می‌گیرند.در صورت انجام درست این تکنیک و ترکیب آن با سایر روش‌های درمانی اثربخشی فوق العاده‌ای خواهد داشت. این روش درمانی باید توسط یک متخصص به دقت انجام گیرد چرا که هر گونه اشتباه در آن موجب بروز عوارض غیرقابل جبرانی از جمله آسیب به عصب و قطع نخاع خواهد شد.

 


مطالعه بیشتر:

اهمیت درمان سریع دیسک گردن

ورزش‌های مضر برای دیسک گردن (قسمت دوم)

دیدگاه خود را بنویسید