روشهای درمان بورسیت زانو چیست؟

متناسب با قسمت آسیب دیده زانو، پزشک ممکن است یک یا چند روش از درمان بورسیت زانو زیر را برای درمان انتخاب کند.

RICE

روش‌های اولیه کاهش درد بورسیت که برای درمان دردهای حاد به کار برده می‌شوند عبارتند از:

  • کاهش درد
  • کاهش تورم
  • حفاظت از بافت نرم آسیب دیده
  • کمک در تسریع روند بهبودی
  • پیشگیری از بروز عوارض

داروها

اگر ابتلا به بورسیت زانو باعث ایجاد عفونت شده باشد پزشک یک دوره درمانی با آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کند.

تزریق

درمان دیسک کمر اصفهان | درمان بورسیت زانو

اگر بورسیت تداوم یافت و به درمان‌های اولیه واکنشی نشان نداد، ممکن است پزشک از تزریق کورتیکواستروئید، اوزون و پی آر پی در بورس آسیب دیده استفاده کند تا التهاب آن را کاهش دهد. معمولاً التهاب پس از تزریق بلافاصله از بین می‌رود اما ممکن است درد و تورم ناشی از تزریق تا چند روز باقی بماند.

آسپیراسیون

پزشک ممکن است مایعات اضافی داخل بورس را تخلیه کرده و التهاب را درمان کند. وی یک سوزن به طور مستقیم در بورس آسیب دیده قرار داده و با یک سرنگ مایعات آن را تخلیه می‌کند. ممکن است برای مدت کوتاهی پس از تزریق از یک پوشش تثبیت‌کننده یا ایموبلایزر برای زانو استفاده شود تا احتمال تورم دوباره بورس کاهش یابد.

فیزیوتراپی

متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به شما تمرینات ورزشی برای افزایش انعطاف‌پذیری و تقویت عضلات را آموزش دهد. با به کارگیری این روش درمانی، درد کاهش یافته و احتمال ابتلای دوباره زانو به بورسیت نیز پایین می‌آید.

فیزیوتراپی برای بورسیت زانو باید محافظه‌کارانه انجام شود تا موجب تشدید این عارضه نشود. تأکید بر استراحت، کاهش التهاب و افزایش گردش جریان خون برای تسریع روند بهبودی است. زمانی که تورم اولیه کاهش یافت یک برنامه کششی و تقویتی ملایم ارائه می‌شود که می‌تواند به بازیابی حرکات و افزایش قدرت برای تحمل فشار روی تاندون‌ها و مفصل زانو کمک کند.

درمان دیسک کمر اصفهان | درمان بورسیت زانو

لیزر درمانی

لیزر درمانی یک روش بی‌خطر، مطمئن، مؤثر و بدون درد برای کاهش التهاباتی نظیر بورسیت، التهاب تاندون یا آرتروز است. پرتو متمرکزشده نوری با طول موج، شدت و زمان مناسب و صحیح به ناحیه آسیب‌دیده کمک می‌کند تا انرژی را از طریق پوست و بافت نرم جذب کرده و به بهبودی ناحیه آسیب‌دیده کمک کند.

مگنت تراپی

مگنت تراپی مدت زیادی است که برای درمان برخی دردها مانند بورسیت و التهاب تاندون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مگنت معمولاً از یک فلز منحصربفرد، ترکیبی از فلزات و یا ترکیبی از فلزات و مواد غیرفلزی ساخته می‌شوند. این مگنت یک میدان انرژی ایجاد کرده که در نزدیکی قسمت مورد نظر گسترش می‌یابد.

اولتراسوند تراپی

در درمان بورسیت به کمک روش اولتراسوند از امواج پالسی روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌شود تا روند بهبودی را تسریع کرده و درد ناشی از بورسیت را کاهش دهد. اولتراسوند برخلاف بسیاری از روش‌های قدیمی ضدالتهابی که سیستم عصبی را از کار می‌اندازد، روند طبیعی بهبودی را در بدن تسریع می‌کند

درمان‌های دستی یا کایروپراکتیک

درمان‌های دستی برای درمان بورسیت بسیار مؤثر و کارآمد است. بورسیت معمولاً به دلیل استفاده بیش از حد از زانو یا سایش استخوان‌ها، مفاصل و بافت نرم روی بورس ایجاد شده و باعث ایجاد تورم می‌شود. قسمت‌های بدن که در محل درست خود قرار نگرفته باشند مستعد تحریک با چنین شرایطی هستند در کایروپرکتیک از حرکات دست روی ستون فقرات و مفصل برای بازگردندان وضعیت صحیح اسکلتی عضلانی استفاده شده و به بدن کمک می‌کند تا روند بهبودی را تسریع کند.

تمرینات ورزشی

متخصص فیزیوتراپی ممکن است برای شما کشش عضله همسترینگ را به عنوان بخشی از برنامه درمانی در نظر گیرد. یکی دیگر از تمرینات ورزشی که ممکن است به شما داده شود کشش ران و ساق پا است.

عمل جراحی

اگر شما به بورسیت مزمن شدید دچار شده‌اید که روش‌های درمانی ذکر شده برای درمان آن مؤثر واقع نمی‌شود ممکن است پزشک انجام عمل جراحی برای برداشتن بورس را به شما توصیه کند.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپرکتیک کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

پیشگیری از دیسک کمر

درمان دیسک کمر

خطرات بیماری دیسک کمر چیست؟

عامل بیماری میگرن

علل و علائم بورسیت زانو