درمان آرتروز شانه و راه‌های تشخیص این عارضه | درمان آرتروز شانه

درمان آرتروز شانه

درمان آرتروز شانه و راه‌های تشخیص این عارضه | درمان آرتروز شانه

تشخیص این عارضه

درمان آرتروز شانه شانه به‌راحتی با یک معاینه فیزیکی و عکس‌برداری با اشعه ایکس قابل‌تشخیص می‌باشد. در طی معاینه فیزیکی، پزشک در دامنه حرکتی شانه در جستجوی یافتن علائمی مانند :

  • درد
  • صدا دادن یا وجود صدای ساییدگی در مفاصل
  • ضعف شانه
  • یا حساسیت به لمس می‌باشد.

عکس‌برداری اشعه ایکس از شانه، کم شدن فضای بین مفصل، کیست استخوان و خارهای استخوانی را نشان می‌دهد. افراد مبتلا به آرتروز مفصل آکرومیوکلاویکولر (بین استخوان کتف و ترقوه) در معرض ابتلا به پارگی عضله گرداننده شانه نیز می‌باشند و برای تشخیص ممکن است به انجام ام آر آی نیاز داشته باشند.

اقدامات درمانی غیر جراحی آرتروز

درمان آرتروز شانه و راه‌های تشخیص این عارضه | درمان آرتروز شانه

استراحت دوره‌ای

در هنگام صبح با شروع تمرینات ورزشی احساس کمی ناراحتی عادی است. به هر حال، زمانی که افراد درد یا درد سوزشی استخوان روی استخوان را احساس می‌کنند نباید فعالیتی انجام دهند. درد متوسط تا شدید شانه نشانه نیاز مفصل به استراحت است.

کمپرس گرم یا سرد

استفاده از حرارت مرطوب مانند پد یا آب چرخشی گرم به مدت چند دقیقه می‌تواند به کاهش خشک‌شدگی مفصل شانه کمک کرده و حرکات آن را ساده‌تر نماید. قرار دادن یخ روی شانه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از انجام فعالیت می‌تواند تورم و درد را بلافاصله کاهش دهد.

دارو

داروها به کاهش درد ناشی از آرتروز شانه کمک می‌کنند. برخی از این داروها عبارت‌اند از:

داروهای مسکن

داروهای ضد درد و مسکن مانند استامینوفن (محتویات فعال در تایلنول) عوارض جانبی کمی داشته و باعث کاهش درد می‌شوند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی

بیمارانی که درد متوسط تا شدید دارند می‌توانند از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپیرین و ایبوپروفن (آدویل)، ناپروکسن (آلیو) یا مسدودکننده‌های کاکس ۲ (سلبرکس) برای کاهش تورم و التهابی که علت ایجاد درد است استفاده کنند.

تزریق

درد شدید ناشی از آرتروز شانه معمولاً با دو نوع تزریق تحت درمان قرار می‌گیرد:تزریق استروئید و تزریق اسید هیالورانیک. هدف از تزریق استروئید کاهش تورم و در نتیجه کم شدن خشک‌شدگی و درد شانه است

هدف از تزریق اسید هیالورانیک روان کردن مفصل شانه است زیرا اسید هیالورانیک مانند مایع سینوویال که به طور طبیعی باعث روان کار کردن مفاصل می‌شود عمل می‌کند. تزریق اسید هیالورانیک نوعی درمان است که به آن ویسکوساپلیمنتیشن نیز گفته می‌شود.

تزریق پی آر پی

اخیراً شواهد جدید نشان داده این که پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (پی آر پی) ممکن است به درمان آرتروز و بیماری‌های تحلیلی دیگر مفاصل شانه کمک کند.

تصور بر این است که عوامل رشد ممکن است در تحلیل غضروف به دلیل اثر مدولاسیون ایمنی تأثیر داشته باشد که در نتیجه آن التهاب کاهش می‌یابد؛ بنابراین، پی آر پی ممکن است به عنوان مواد ضدالتهابی عمل کرده و در نتیجه درد علامتی ناشی از آرتروز مفصلی کاهش یابد.

فیزیوتراپی

برنامه فیزیوتراپی بر کشش و تقویت عضلات متمرکز بوده و برای حفظ دامنه حرکتی شانه مفید است. پزشک ممکن است از برخی روش‌ها مانند لیزر درمانی برای کاهش درد و علائم آرتروز شانه نیز استفاده کند.

اوزون تراپی

اوزون برای درمان آرتروز و روماتیسم مفصلی در مفاصل بدن مانند شانه تزریق می‌شود. ممکن است اوزون یا پراکسید هیدروژن تزریق شود یا خون کشیده شده و با اوزون غنی شود و دوباره پس از درمان با یک ظرف کوارتز با اشعه ماوراء بنفش در بدن تزریق شود.