درمان‌های کم تهاجم و جراحی دیسک گردن (قسمت دوم) | درمان دیسک کمر اصفهان

درمان‌های کم تهاجم و جراحی دیسک گردن (قسمت دوم)

در این محتوا با سایر روشهای درمان جراحی دیسک گردن آشنا خواهید شد.

  • دیسککتومی

در این روش جراح به منظور دسترسی به ستون فقرات و بسته به محل بیرون زدگی دیسک برشی در قسمت جلو یا پشت گردن ایجاد می‌کند. بسته به موقعیت دقیق بیرون زدگی، تجربه و میزان موفقیت نوع جراحی جراح تصمیم به جراحی استخوان قدامی و یا خلفی گردن می‌گیرد. در هر دو شیوه بخشی از دیسک که به عصب فشار وارد می‌کند برداشته می‌شود.

دیسککتومی قدامی: این جراحی جهت رفع درد دیسک تخریب شده یا دررفته انجام می‌شود. در این روش، جراح با ایجاد برشی در قسمت جلوی گردن به ستون فقرات دسترسی پیدا کرده و با بیرون کشیدن دیسک مورد نظر و استفاده از یک پیوند استخوان ناحیه را تثبیت می‌کند. احتمال دارد در این روش هر گونه خار استخوانی که به عصب نخاعی رسیده نیز برداشته شود. دوره نقاهت این جراحی بسته به سرعت جوش خوردن پیوند استخوان متفاوت است.

دیسککتومی خلفی: این جراحی نیز با هدف رفع مشکل و بیرون کشیدن بافت دیسکی انجام می‌شود و جراح برای دسترسی به ستون فقرات در پشت گردن برشی ایجاد می‌کند. تفاوت دیگر این روش با جراحی قدامی عدم نیاز به پیوند استخوانی است چرا که در این روش صرفاً بخشی از دیسک برداشته می‌شود.

به عبارتی هدف از این جراحی صرفاً ایجاد فضایی برای خارج کردن عصب از ستون فقرات و رفع فشردگی است. به بیانی ساده‌تر در این جراحی، با ایجاد فضای بیشتر، فشار از روی عصب برداشته شده و همین مسئله باعث کاهش تحریک عصب و احساس درد می‌شود.

معمولاً در پشت گردن برشی سوراخ شکل ایجاد می‌شود و عصب به آرامی به طرفین جابجا شده و فضای موجود در فورامن پاک می‌شود. در برخی مواقع مواد داخل دیسک جابجا شده و خارهای استخوانی نیز برداشته می‌شوند.

  • جراحی تعویض دیسک یا آرتروپلاستی گردن 

طی این روش دیسک آسیب دیده‌ خارج شده و یک دیسک مصنوعی را جایگزین آن می‌کنند. این دیسک مصنوعی از نوع پروتز است و مانند یک مفصل عمل می‌کند. این جراحی کاملاً مشابه جراحی قدامی دیسک گردن است. در این روش کل دیسک خارج شده و پیوند می‌شود و تنها تفاوت استفاده از پروتز است که جایگزین دیسک می‌شود.

با ایجاد برش کوچکی در قسمت جلوی گردن بافت نرم به کنار می‌رود و سپس مواد استخوانی و دیسک خارج می‌شود و دیسک مصنوعی جایگزین می‌گردد، در این مرحله بافت باقیمانده مجدداً سر جای خود قرار می‌گیرد و برش ایجاد شده بخیه می‌شود.

درمان‌های کم تهاجم و جراحی دیسک گردن (قسمت دوم) | درمان دیسک کمر اصفهان

 

دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپراکتیک اصفهان در کلینیک۲۴

مراقبت های بعد از عمل جراحی

پزشک ارتوپد پس از بیهوشی از بیمار می خواهد چند قدم بردارد تا وضعیت بیمار را بسنجد، پس از ۲۴ ساعت از عمل جراحی مرخص می شود.پزشک ارتوپد برای تقویت عضلات گردن به بیمار برنامه ورزشی مناسبی می دهد. برای درمان سریع دیسک گردن به مدت ۴ هفته از برخی کار ها امتناع شود مثل رانندگی کردن، بلند کردن اشیا سنگین، نشستن در دراز مدت با رعایت تمامی کار ها دیگر دردی احساس نخواهید کرد.

 


مطالب پیشنهادی:

درمان‌های کم تهاجم و جراحی دیسک گردن (قسمت اول)

اهمیت درمان سریع دیسک گردن

دیدگاه خود را بنویسید