درد در دست راست نشانه ی چیست؟ | درمان دیسک کمر اصفهان

درد در دست راست نشانه ی چیست؟

درد دست راست

شاید شما و یا اطرافیان شما درد دست راست را تجربه کرده باشید. این درد در عین سادگی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. این درد در راستای بیماری‌ها و صدمات وارده به استخوان و ماهیچه‌های این ناحیه اتفاق می‌افتد. درصد بسیار بالایی از مراجعین به پزشک مربوط به ناحیه درد دست و شانه است. در پاسخ به این پرسش که برای درد دست به چه دکتری مراجعه کنیم، ابتدا باید با آسیب‌های دست آشنا شویم.

این درد تنها ناشی از شکستگی و آسیب دیدن استخوان نیست و ممکن است بیماری‌های دیگری علت درد همیشگی دست راست باشند. کسانی که ورزش‌های سخت انجام می‌دهند، بیشتر این درد را احساس می‌کنند.

عموم جامعه هر دردی که از بازو تا نوک انگشتان دست باشد را درد دست راست یا چپ می‌نامند. تعریف دست در علم پزشکی کمی متفاوت است و به ناحیه مچ، کف دست و انگشتان نسبت داده می‌شود. در این نوشتار منظور ما از درد دست راست، درد در همان ناحیه فوقانی سمت راست می‌باشد که در جامعه مصطلح است.

برخی از بیماری‌ها و مشکلات می‌تواند علائم یکسانی در هر دو دست ایجاد کنند و برخی دیگر فقط در دست چپ یا راست درد و ناراحتی به وجود می‌آورند. ممکن است درد دست راست را در شانه، ساعد، بازو، مچ یا دردهایی که از گردن به دست انشعاب می‌یابند را احساس کنید که هرکدام به دلایل مختلفی برمی‌گردد.

درد در دست راست نشانه ی چیست؟ | درمان دیسک کمر اصفهان

دکتر امیر قنبریان متخصص کایروپراکتیک اصفهان در کلینیک۲۴

به­ طور کلی دردها مکانیکی یا التهابی هستند. دردهای مکانیکی اغلب برآمده از یک آسیب خارجی مانند ضربه یا استفاده بیش‌ازحد می‌باشند. این دردهای مکانیکی با حرکت دادن ناحیه درد بیشتر می‌شوند.

دردهای التهابی اغلب به دلیل مشکلی داخلی به وجود می‌آیند و زمانی که ناحیه درد را حرکت دهید، درد را کمتر حس می‌کنید. چراکه جریان خون بیشتر می‌شود. درد دست راست می­تواند مکانیکی یا التهابی باشد.

علت درد دست راست شامل چه مواردی خواهد بود؟

معمولاً در اثر ابتلا به برخی بیماری‌ها درد در دست احساس می‌شود. دردهای ناشی از این بیماری‌ها ممکن است در دست چپ هم احساس شوند. در این مجال چند علت درد دست راست را خدمتتان معرفی می­کنیم.

  • بیماری­های روماتیسمی

بیماری­های روماتیسمی مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید و دیگر بیماری­ها، می­توانند سبب التهاب مفاصل و ایجاد درد شوند. این دردهای التهابی در شب و اوایل صبح شدت بیشتری دارند و نزدیکی غروب از شدت آن­ها کاسته می­شود. کبودی ناحیه درد، ایجاد التهاب، احساس ضعف و خستگی در کنار درد دست راست یا چپ، می­توانند نشانه بیماری­های روماتیسمی باشند.

آرتروز از شایع‌ترین بیماری‌هاست که انواع مختلفی دارد. در این بیماری مفصلی از بدن یا حتی چند مفصل دچار التهاب شده و باعث بروز درد می‌شوند. آرتروز می‌تواند در هرکدام از اندام‌های بدن اتفاق بیفتد اما به‌طور رایجی در دست و خصوصاً مچ دست ایجاد می‌شود.

آرتروز معمولاً در بزرگ‌سالان و به دلیل پیری و فرسایش مفصل‌ها ایجاد می‌شود اما امکان دارد در صورت ضربه دیدن مفاصل هم به وجود آید. از دیگر علائم آرتروز می‌توان به دردهای کسل‌کننده، سوزش در مفاصل و به‌خصوص انگشتان و مچ، احساس سفتی در مفاصل، بروز تورم، احساس گرما در نقاط دردناک اشاره کرد.

یکی دیگر از بیماری‌هایی که دردهای شدید مفصلی در دست‌ها و یا پاها ایجاد می‌کند، نقرس است. نقرس نوعی از آرتروز ولی خیلی پیچیده‌تر از آن است. گاهی اوقات درد این عارضه در حدی است که شاید حتی نتوانید فشار ناشی از لباس را روی دست تحمل‌کنید. از علائم دیگر نقرس می‌توان به سوزش، حساسیت و قرمزی پوست اشاره کرد.

  • آسیب تروما

یکی از شایع‌ترین دلایل درد در دست‌ها آسیب تروما است. دست‌ها از اندام‌هایی هستند که در انجام تمام فعالیت‌های روزانه ما در معرض خطر قرار می‌گیرند. عوامل مختلفی می‌تواند باعث شکستگی یا دررفتگی شوند. گاهی این شکستگی‌ها به‌ظاهر بهتر می‌شوند اما درواقع به‌طور کامل درمان‌ نشده‌اند.

در این حالت ساختار دست کم‌‌کم تغییراتی کرده و باعث ضعیف شدن این اندام مهم حرکتی می‌شود. ازاین‌جهت، لازم است هرگاه شکستگی یا هرگونه آسیب دیگری در هرکجای دست خود احساس کردید سریعاً به فکر مراجعه به پزشک و درمان باشید، و پس‌ از آن تا زمانی که بهبود کامل پیدا نکرده ­اید، از انجام فعالیت‌های سنگین بپرهیزید و تحت مراقبت پزشک باقی بمانید.

 


مطالب پیشنهادی:

روش های درمانی برای آرتریت دست

عوامل و علائم آرتریت دست

دیدگاه خود را بنویسید