خطرات تاخیر درمان رباط صلیبی قدامی پاره | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی خطرات تاخیر درمان رباط صلیبی قدامی پاره

پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) نشان دهنده نیمی از آسیب های زانو است. برخلاف تصور رایج، پارگی ACL به ندرت در اثر ضربه مستقیم به زانو ایجاد می شود. در ادامه این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان خطرات تاخیر درمان رباط صلیبی قدامی پاره را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

درعوض، پارگی ACL اغلب در طول فعالیت‌های ورزشی اتفاق می‌افتد. زمانی که به طور ناگهانی در حین دویدن می چرخید، جهت تان را تغییر می‌دهید یا به سرعت توقف می‌کنید. پارگی رباط صلیبی قدامی شما همچنین می تواند در هنگام پریدن و فرود اشتباه اتفاق بیفتد. هنگامی که ACL شما آسیب دیده است، هیچ چیز مهمتر از شروع درمان در اسرع وقت نیست.

تشخیص پارگی ACL

این احتمال وجود دارد که وقتی ACL پاره ‌شود، احساس درد و تورم کنید. ممکن است تورم بلافاصله اتفاق بیفتد، در غیر این صورت نیز معمولا تورم در عرض ۲۴ ساعت اتفاق می افتد. بسیاری از بیماران همچنین دارای بی ثباتی زانو، محدودیت حرکت، ناراحتی هنگام راه رفتن و خمیدگی زانو هستند.

درمانهای پارگی رباط صلیبی قدامی

پس از پارگی ACL، می توانید درمان جراحی یا غیرجراحی داشته باشید. گزینه غیر جراحی در درجه اول شامل فیزیوتراپی است. در این صورت ، امکان جراحی در ادامه وجود دارد. انتخاب دیگر، انجام عمل جراحی و سپس انجام فیزیوتراپی و توانبخشی است. اگر می خواهید به فشار ورزش های رقابتی برگردید یا رباط صلیبیتان به طور کامل پاره شده است، به احتمال زیاد به جراحی نیاز خواهید داشت.

مطالعه بیشتر : مقایسه استئوتومی زانو و جراحی تعویض مفصل زانو

در هر دو مسیر درمانی، بهترین تصمیم به متغیرهایی مانند سن، سلامت کلی، شدت پارگی ACL و اینکه آیا ساختارهای دیگر زانو آسیب دیده اند یا خیر، بستگی دارد. مهم نیست که کدام مسیر درمانی برای شما بهتر است، یک چیز مسلم است: برای اطمینان از بهبودی خود ، در ابتدا باید به دنبال درمان باشید.

خطرات تاخیر در درمان پارگی ACL

ACL نقش مهمی در تثبیت زانوی شما دارد. قدرت چرخشی آن را حفظ می کند و باعث می شود که ایتخوان ساق پا (استخوان ساق پا) از استخوان ران شما (استخوان ران) منحرف نشود. از آنجا که ACL چنین فشار گسترده ای را تحمل می کند، تاخیر در درمان آن پس از پارگی می تواند به طیف وسیعی از مشکلات منجر شود. ممکن است در نهایت به این موارد ختم شود:

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

بی ثباتی طولانی مدت زانو

اگر برای درمان پارگی ACL مدت زیادی صبر کنید، در خطر ابتلا به درد مزمن و بی ثباتی زانو قرار می گیرید. انتظار برای درمان ممکن است باعث شود جراحی تنها گزینه شما بشود. یا ممکن است لازم باشد با تغییر فعالیت های خود و کنار گذاشتن ورزش های فشرده با بی ثباتی مداوم کنار بیایید.

یک آسیب بدتر

اگر بعد از آسیب ACL به استفاده از زانوی خود ادامه دهید، فقط مشکل را بدتر می کنید. شما به التهاب مداوم دامن می زنید، رباط به ضعیف شدن ادامه می دهد و پارگی جزئی احتمالا به پارگی کامل تبدیل می شود. حتی زمانی که به دنبال درمان زودهنگام باشید، باز هم مدت زیادی طول می کشد تا رباط ACL بهبود یابد. اگر آسیب بدتر شود، مسیر بهبودی شما طولانی تر و چالش برانگیزتر می شود.

همچنین باید بدانید از آنجا که ACL منبع خونی خوبی ندارد، به خوبی درمان نمی شود. بنابراین برای غلبه بر این مشکل و کمک به بازگشت سلامت کامل زانوی خود به درمان سریع نیاز دارید.

دکتر امیر قنبریان را در اینستاگرام دنبال کنید

خطر بیشتر ابتلا به آرتروز

آسیب های ACL درمان نشده باعث تسریع پیشرفت آرتروز زانو می شود. بدون حمایت مناسب از سمت ACL، غضروف مفصلی با سرعت بیشتری نسبت به حالت عادی شروع به شکستن می کند. به دنبال آسیب زانو، در داخل مفصل خونریزی رخ می دهد. ممکن است علائمی داشته باشید که به شما در مورد این مشکل هشدار می دهند. در همین حال، خونریزی مفصل، غضروف را از بین می برد و منجر به آرتروز می شود.

منیسک آسیب دیده

هنگامی که ACL شما پاره می شود، احتمال ۵۰ – ۵۰ وجود دارد که به سایر ساختارهای زانوی شما، از جمله منیسک (غضروفی که به عنوان ضربه گیر بین استخوان ساق پا و استخوان ران عمل می کند) و سایر رباط های مفصل زانو آسیب وارد شود. اگر درمان را به تعویق بیندازید، این آسیب ها به تدریج بدتر می شوند. مهمتر از آن، تأخیر در درمان باعث آسیب گسترده به منیسک می شود، حتی اگر در طول آسیب اولیه که باعث پارگی ACL شما شده، سالم بوده و آسیب ندیده باشد.

هنگامی که رباط صلیبی قدامی ضعیف است و نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد، منیسک مجبور می شود فشار بیشتری را تحمل کرده و حمایت بیشتری را ارائه دهد. در نتیجه، آسیب های منیسک معمولاً در پارگی های ACL درمان نشده رخ می دهند. آسیب به منیسک باعث عوارض بیشتری می شود، از جمله افزایش احتمال ابتلا به آرتروز زانو.


مطالعه بیشتر 

علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی

افزایش عمر مفصل لگن

جراحی ترمیم پارگی لابروم لگن