جراحی آرتروسوپی ترمیم مینیسک زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

آشنایی با گزینه های جراحی آرتروسوپی ترمیم مینیسک زانو

در این مقاله از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان به بررسی گزینه های جراحی آرتروسوپی ترمیم مینیسک زانو میپردازیم.

جراحی آرتروسوپی ترمیم مینیسک زانو

ترمیم منیسک آرتروسکوپی: جراحی کم تهاجمی برای ترمیم پارگی غضروف زانو

علائم پارگی منیسک چیست؟

پارگی غضروف زانو به طور کلی باعث ایجاد درد در ناحیه پارگی و تورم در مفصل زانو می شود. این علائم با حرکات چرخشی، چمباتمه زدن و فعالیت های شدید بدتر می شوند. قطعات منیسک پاره شده می توانند در مفصل زانو گیر کنند و باعث ایجاد احساس گرفتگی شوند. اگر یک قطعه به اندازه کافی بزرگ بین سطوح مفصلی قرار گیرد، ممکن است زانو قفل شود و نتواند به طور کامل خم یا باز شود.

هدف از ترمیم آرتروسکوپی منیسک چیست؟

هدف از جراحی منیسک حفظ بافت سالم منیسک است. پارگی منیسک برای بهبودی نیاز به خون رسانی دارد. فقط قسمت یک سوم بیرونی منیسک دارای خون رسانی است تا پارگی را بهبود بخشد. ترمیم ها به طور کلی به این ناحیه کناری از منیسک محدود می شوند.

بسیاری از انواع پارگی منیسک در ناحیه ای از منیسک که فاقد خون رسانی لازم برای بهبود است اتفاق می افتند. برای پارگی در قسمت هایی از منیسک که بدون خونرسانی است، معمولا برداشتن منیسک توصیه می شود.

گزینه های موجود برای جراحی برای منیسک پاره

پارگی مینیسک را می توان با برداشتن منیسک (منیسککتومی)، ترمیم مینیسک یا در شرایط غیرعادی، تعویض منیسک درمان کرد. از آنجایی که هدف از جراحی حفظ منیسک سالم است، ترمیم مینیسک زمانی انجام می شود که پارگی قابل ترمیم باشد.

منیسککتومی، یا برداشتن بافت آسیب دیده منیسک، نتایج کوتاه مدت خوبی دارد اما ده تا بیست سال بعد منجر به ایجاد آرتریت می شود.

ترمیم مینیسک نیز نتایج خوبی دارد، اما زمان نقاهت طولانی تری نسبت به منیسکتومی دارد و محدود به پارگی هایی است که قابل ترمیم هستند.

جایگزینی منیسک برای بیماران جوان و فعالی در نظر گرفته می‌شود که قبلاً بیشتر منیسک‌ خود را برداشته‌اند و بدون مشکلات تخریب کننده خاصی، دچار درد در غضروف مفصلی (سطح لغزنده) می‌شوند.

اثربخشی

هنگامی که این عمل توسط یک جراح مجرب انجام شود، ترمیم مینیسک بسیار موفقیت آمیز است و در حدود ۹۰٪ بیماران نتایج خوبی دارد. هر زانویی که آسیب دیده باشد احتمال بیشتری برای ابتلا به آرتریت دارد. یک ترمیم موفقیت آمیز پیشرفت آرتریت را کند می کند. عوامل مرتبط با نرخ بالاتر بهبودی منیسک، عبارتند از: ترمیم در عرض ۲ ماه، محل محیطی بیشتر پارگی و بازسازی همزمان ACL .

مزایای احتمالی ترمیم آرتروسکوپی منیسک

منیسک ساختار مهمی برای انتقال فشار و جذب ضربه در زانو است. زانو در حین فعالیت تا ۵ برابر وزن بدن را متحمل می شود. در زانوی صاف نیمی از این نیرو به منیسک وارد و در زانوی خم با زاویه نود درجه ، ۸۵ درصد این نیرو از منیسک عبور می کند. از دست دادن مینیسک باعث افزایش فشار روی غضروف مفصلی شده که منجر به تغییرات دژنراتیو می شود. ترمیم موفقیت آمیز مینیسک بافت مینیسک را حفظ کرده و این تغییرات را کاهش می دهد.

جراحی آرتروسوپی ترمیم مینیسک زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

چه کسی باید به ترمیم منیسک به روش آرتروسکوپی فکر کند؟

با وجود اینکه زمان بهبودی برای ترمیم منیسک نسبت به منیسککتومی طولانی‌تر است. اما هر منیسک قابل ترمیم معمولاً باید ترمیم شود. ترمیم منیسک زمانی در موراد زیر انجام می شود :

بیمار سالم است و مایل است فعال بماند،
بیمار توانبخشی را درک می کند و خطرات جراحی را هم می پذیرد،
پارگی منیسک در کناره های منیسک قرار دارد،
بافت منیسک از کیفیت خوبی برخوردار است و
جراح در ترمیم مینیسک مجرب است

درمان های غیر جراحی

داروها

داروهای ضد التهابی که از طریق دهان مصرف می شوند یا مستقیماً به زانو تزریق می شوند. می توانند برای کاهش درد و علائم تورم مرتبط با پارگی منیسک مفید باشند. اما بهبودی را تسریع نمی بخشند. هیچ دارو یا مکمل غذایی به طور علمی به عنوان ماده موثری برای بهبود مینیسک ثبت نشده است.

ورزش

تمرینات تقویت عضله چهار سر ران برای کاهش تورم و بازگرداندن کنترل طبیعی عضلانی به زانوی آسیب دیده مفید است. آنها برای کاهش علائم و سرعت بخشیدن به توانبخشی مفید هستند.

بدون جراحی چه اتفاقی می افتد؟

در بهترین حالت، پارگی در محل مناسب بهبود می یابد و به همان نتیجه ترمیم مینیسک می رسد. اما این خیلی بعید است. در بدترین حالت، یک منیسک قابل ترمیم بیشتر پاره می‌شود و غیرقابل ترمیم می‌شود و تکه‌های منیسک پاره‌شده به غضروف مفصلی آسیب می‌زند که این منجر به تسریع آرتریت می‌شود.

فوریت

جراحی پارگی مینیسک ، اورژانسی نیست. ترمیم آرتروسکوپی منیسک یک روش انتخابی برای به کاهش اختلال در زندگی بیماران برنامه ریزی میشود. با ترمیم پارگی منیسک در دو ماه اول آسیب، نتایج به حداکثر می رسد.

خطرات

هر جراحی خطراتی دارد. هیچ چیزی وجود ندارد که احتمال داشته باشد در آن اشتباه پیش بیاید و گاهی اوقات اشتباه نشده باشد. ترمیم مینیسک یک روش بی خطر با نرخ عوارض ۱٫۳٪ است. شایع ترین عوارض، آسیب به اعصاب پوستی است که اکثریت قریب به اتفاق آنها بدون انجام اقدامات اضافی تا سه ماه پس از جراحی برطرف می شوند. آسیب به اعصاب یا رگ های خونی بزرگتر و لخته شدن خون نادر است. سفتی زانو، عفونت و سایر مشکلات غیر معمول هستند. اما ممکن است رخ دهند. یک تیم جراحی با تجربه از تکنیک های خاصی برای به حداقل رساندن این خطرات استفاده می کنند. اما متاسفانه نمی توان آنها را به طور کامل از بین برد.

 

 


مطالعه بیشتر :

علائم نقرس چیست؟

علائم کیست منیسک چیست؟

تمرینات ورزشی بعداز تعویض مفصل لگن